pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Predaj vozidla: Ako postupovať?

Predaj jazdeného vozidla nemusí byť náročný a komplikovaný proces. Všetko sa dá zvládnuť bez komplikácií ak sa budete držať niekoľkých zásad a splníte si všetky náležité administratívne povinnosti. Vybavovaniu na úradoch a podpisovaniu zmlúv sa určite nevyhnete, preto pre vás máme niekoľko praktických informácií, ktoré sa vám pri predaji auta určite budú hodiť.

Náradie

Základná príprava pri predaji vozidla

Ako začať, keď chcete predať vaše auto? Zozbierali sme pre vás základné zásady, ktoré by ste mali dodržať.

Kontrola vozidla

Keď sa rozhodnete vaše jazdené auto predať, mali by ste začať riadnou kontrolou vozidla. Skontrolujte technický stav vozidla, tiež aj interiér a vonkajšie časti auta. Každá oprava, opotrebenie bude mať vplyv na stanovenie celkovej ceny. Ideálne je všetko si zapisovať, aby ste na nič nezabudli.

Vyhotovenie fotografií

Neodmysliteľnou súčasťou predajného inzerátu sú fotografie. Pred fotením sa odporúča vozidlo dôkladne upratať a umyť. Fotografie by mali byť ostré a kvalitné, aby kupujúci mal čo najlepšiu predstavu o tom, aký je skutočný stav predávaného vozidla. Vozidlo nafoťte zvnútra aj zvonka. Ak má auto nejaké poškodenia, prípadne rôzne špecifické vylepšenia, detailne nafoťte aj tie.

Popis inzerátu

V popise inzerátu by mali byť uvedené všetky podstatné informácie o vozidle, najmä technické parametre a popis aktuálneho stavu, prípade opotrebenia vozidla.

Cena

Cena by vždy mala byť primeraná k dĺžke používania vozidla a jeho celkovému opotrebeniu. Pre lepšiu predstavu si môžete pozrieť inzeráty, ktoré ponúkajú rovnaký typ vozidla. Vaše vozidlo rozhodne nepodceňujte, ani sa však nesnažte nastaviť príliš vysokú cenu. Ďalšou možnosťou je využitie služieb špecializovaných firiem, ktoré si poplatok uplatnia až po zrealizovaní predaja vášho vozidla.

Stretnutie s potenciálnym záujemcom

Keď máte správne zostavený inzerát, je len otázkou času, kedy sa vám ozve potenciálny záujemca. Keď sa tak stane, nevyhnutnosťou je osobné stretnutie. Každý kupujúci by si mal predávané vozidlo obzrieť a overiť údaje uvedené v inzeráte. Samozrejmosťou by mala byť aj skúšobná jazda, ktorú by potenciálny kupujúci mal absolvovať výhradne vo vašej prítomnosti. Tieto zásady platia za každých okolností, či už auto predávate fyzickej alebo právnickej osobe.

Pero

Spísanie kúpno-predajnej zmluvy

Ak predávate auto ako fyzická osoba druhej fyzickej osobe, zo zákona nie ste povinný uzatvoriť kúpno-predajnú zmluvu. Ak predávate auto právnickej osobe, písomná forma kúpnej zmluvy je povinná. Pre zabezpečenie väčšej právnej istoty sa však odporúča túto zmluvu uzavrieť a dohodnúť sa s kupujúcim na konkrétnych podmienkach, ako je napríklad platba, záručná doba, podmienky odstúpenia od zmluvy a podobne. Ako predávajúci by ste v zmluve taktiež mali prehlásiť, že auto nie je kradnuté, nebolo havarované a nemá nesplatený lízing. Taktiež by ste v zmluve mali prehlasovať, že ako predávajúci nezatajujete žiadne poškodenia a iné kvalitatívne chyby vozidla.

Pozor: Kupujúci sa majiteľom vozidla stáva až pri prepise vozidla, nie pri podpísaní kúpno-predajnej zmluvy. Pre dodržanie korektného spôsobu predaja by vám kupujúci mal dohodnutú sumu vyplatiť až pri prepise vozidla.

Karta

Platba za vozidlo

Je na vás a na kupujúcom, aký spôsob platby si zvolíte. Ak sa rozhodnete pre platbu v hotovosti, nezabudnite si prijaté peniaze spočítať. Tiež majte na pamäti, že zákon určuje maximálnu výšku hotovostnej platby. Medzi fyzickými osobami nesmie platba v hotovosti presiahnuť 15 000€ a pri právnických osobách je limit stanovený na 5000€. V niektorých bazároch vám vaše vozidlo môžu vymeniť za iné auto z ich ponuky, častokrát s finančným zvýhodnením.

Ceruzka

Prepis vozidla

Posledným krokom pri predaji vozidla je prepis vozidla. Až týmto úkonom sa kupujúci stáva oficiálnym majiteľom vozidla. Ak vozidlo predávate do rovnakého okresu, je nutné vykonať iba prepis vozidla. Ak však vozidlo predáte do iného okresu, je potrebné najskôr vykonať odhlásenie vozidla v pôvodnom okrese a nový majiteľ ho musí následne prihlásiť do nového okresu.

Dobré vedieť: Ak auto nebolo evidované ako obchodný majetok spoločnosti alebo SZČO a nebolo využívané ako firemné vozidlo, ste oslobodený od dane z predaja auta.

Dokument

Zrušenie povinného zmluvného poistenia

Spolu s prepisom by ste mali zrušiť povinné zmluvné poistenie daného vozidla. Vypovedanie poistnej zmluvy je veľmi jednoduché. Na našej stránke si výpoveď poistnej zmluvy môžete veľmi jednoducho vygenerovať, alebo si stiahnuť vzor, ktorý následne vytlačíte, podpíšete a odošlete poisťovni aj s príslušným dokladom dokazujúcim zmenu majiteľa vozidla (kópia nového technického preukazu alebo kúpno-predajnej zmluvy.)

Pozor! Predaj auta na súčiastky už nie je možný. Ak vlastníte nepojazdné auto, zákon vám už neumožňuje jeho rozpredanie na súčiastky. Zákon o odpadoch považuje nepojazdné auto za odpad a preto máte len dve možnosti – vozidlo spojazdniť, alebo zošrotovať. Následne po zošrotovaní ste povinný auto odhlásiť z evidencie. Časti vozidiel ako náhradné diely môže predávať iba inštitúcia alebo podnikateľ, ktorý je podľa zákona oprávnený recyklovať časti vozidiel.