pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Povinné zmluvné poistenie

online kalkulačka pre najlepšie PZP

porovnanie všetkých poisťovní
garancia najnižších cien
množstvo spokojných klientov

Maskot kalkulačka – PZP
Logo - Allianz - Slovenská poisťovňa
Logo - ČSOB Poisťovňa
Logo - Generali Poisťovňa
Logo - KOMUNÁLNA poisťovňa
Logo - KOOPERATIVA poisťovňa
Logo - Pillow pojišťovna
Logo - Union poisťovňa
Logo - UNIQA pojišťovna
Logo - Wüstenrot poisťovňa

Ako si uzatvoriť PZP online

1.KalkulačkaZadajte EČV alebo VIN číslo a údaje o vozidle doplníme.
2.TabuľkaPorovnajte si ceny a vyberte najvýhodnejšiu ponuku poistenia.
3.CeruzkaDoplňte osobné a ďalšie údaje potrebné do zmluvy.
4.DisketaVšetko si skontrolujte a odošlite návrh poistenia.
5.PeniazeZmluvu a dokumenty dostanete na e-mail, stačí uhradiť poistné a vytlačiť si zelenú kartu.

Aktuality - Povinné zmluvné poistenie

žena drží v ruke mobilný telefón

Platné PZP od budúceho roka preukážete aj elektronickou zelenou kartou

12.02.2024 | Autor: Katarína Zelinková

Zelená karta prešla pred tromi rokmi zmenou, kedy prišlo k jej „odfarbeniu“. Odvtedy sa vydáva v čiernobielom formáte, čo je praktické najmä pri tých, ktorí si PZP dojednali online. Doklad si môžu vytlačiť na klasický biely papier a to na preukázanie platného zákonného poistenia stačí. Od budúceho roka však príde ďalšia zmena.

Logo Netfinancie - aktuality

Prasknuté čelné sklo: naozaj môže byť preplatené z PZP?

06.02.2024 | Autor: Katarína Zelinková

Preplatenie nákladov na opravu čelného skla je vo svete poistenia ešte stále témou, v ktorej majú mnohí viac otázok než odpovedí. Pozrieme na to, či sa pri poškodení skla na vašom aute môžete spoľahnúť na vaše povinné zmluvné poistenie.

dialnica s autami

Jednodňová diaľničná známka: Koľko bude stáť a na čo si treba dať pozor?

26.01.2024 | Autor: Katarína Zelinková

Potešujúca správa pre motoristov. Európsky parlament schválil zavedenie jednodňovej diaľničnej známky, ktorá sa bude dať kúpiť vo všetkých štátoch Európskej únie. Kedy ju vodiči budú môcť začať používať a koľko za ňu zaplatia?

Ceny PZP sú v kalkulačke vždy aktuálne

Kedysi poisťovne zverejňovali nové sadzby a ceny zákonného poistenia na konci októbra a tie potom platili od nového roka. Aktuálne už väčšina poisťovní upravuje svoje sadzby nepravidelne, podľa svojich vlastných rozhodnutí a požiadaviek. Môže sa tak teda diať aj v priebehu roka, ak nastane potreba. Keďže naše kalkulačky a systémy sú napojené priamo na systémy poisťovní, máme k dispozícii vždy aktuálne ceny aj my. Ak si u nás budete povinné zmluvné poistenie porovnávať, môžete si byť istý, že k danému začiatku poistenia sú uvedené ceny reálne a konečné. Získate aktuálny prehľad cien všetkých poisťovní na jednom mieste. Určite rýchlejšie a jednoduchšie, nie?

Pre klientov už nie je problém včas si prehodnotiť výšku svojho PZP a poprípade sa rozhodnúť pre zmenu poisťovne. Dopomohla im k tomu povinnosť poisťovní zasielať v dostatočnom predstihu informáciu o výške poistného pre nasledujúce poistné obdobie. Ak sa teda 10 týždňov pred koncom poistného obdobia klient dozvie predpis výšky PZP na nové obdobie a rozhodne sa poisťovňu zmeniť, stále stíha v zákonom stanovenej lehote 6 týždňov podať výpoveď.

Čo sa týka samotných zmien, tak v rámci PZP sa priemerne ceny zvýšili – priemerne 5 – 6 %. Pre niektorých klientov vzrástli radikálnejšie, pre niektorých menej, ale sú aj poisťovne, ktoré poistné nemenili. Záleží teda na konkrétnom klientovi. Zásadným kritériom aj naďalej zostáva škodový priebeh vodiča. Logicky si teda môžu priplatiť tí, ktorí za ostatné obdobie spôsobili poistnú udalosť. 

Ďalej sa poisťovne chránia vyšším poistným pri štatisticky rizikovejších vodičoch (mladí, z veľkých miest, s výkonnými vozidlami), ale sú aj také, ktoré dokážu aj mladým dať výhodnejšiu cenu povinného zmluvného poistenia (starším ako 24 rokov a podobne). Nič teda nie je až také dramatické a klient má vždy na výber, v ktorej poisťovni sa poistí. Každá totiž zohľadňuje pri výpočte ceny inú kombináciu parametrov. Aktuálne ide pri osobe najmä o škodový priebeh, vek, trvalé bydlisko, právnu formu a o objem valcov, výkon motora pri vozidle. Niektoré poisťovne však zohľadňujú už aj značku a model vozidla.

Neviete, aká cena zodpovedá vám? Choďte na kalkulačku a za minútu sa dozviete najlacnejšiu cenu PZP pre vás. Obsahuje všetky kritériá a aktuálne sadzby, takže vám ponúkne povinné zmluvné poistenie šité presne na mieru. Všetko jednoducho, rýchlo a pohodlne!

Prečo poistenie auta cez Netfinancie.sk?

Pretože porovnanie PZP je jednoducho výhodné.

  Jednoduché a rýchle načítanie údajov cez EČV
  Najširšia ponuka produktov – všetky poisťovne
  Prehľadný formulár a spoľahlivý výpočet PZP
  Pripoistenia k dispozícii
  Dokumenty okamžite na e-mail
  Online platba a ďalšie spôsoby úhrady poistného
  Porovnanie cien a uzatvorenie PZP do 10 minút

Overenie PZP pri kontrole na cestách

Vodič každého vozidla, či už sa jedná o automobil, motocykel, prívesný vozík, stroj alebo iné vozidlo, ktorého držiteľ je podľa zákona povinný uzatvoriť PZP, je povinný pri cestnej kontrole na požiadanie príslušníka Policajného zboru alebo inej oprávnenej osoby, preukázať sa príslušným dokladom o uzatvorení PZP.

Za hodnoverný doklad sa pokladá „Doklad o uzatvorení PZP“, tzv. Zelená Karta. Túto vodič obdrží spolu s poistnou zmluvou pri uzatvorení zmluvy o PZP s príslušnou poisťovňou. Zelená karta obsahuje údaje o poistníkovi, údaje o vozidle, ako aj dobu trvania poistenia povinného zmluvného poistenia.

Je možné sa preukázať aj samotnou poistnou zmluvou PZP, vzhľadom na to, že je to obvykle veľkostránkový formát a obsahuje aj množstvo príloh, ako sú Všeobecné poistné podmienky, asistenčné služby a podobne, je nosenie tohto dokumentu vo vozidle dosť nepraktické.

Ako potvrdenie o uzatvorení PZP nemôže slúžiť doklad o zaplatení, teda napríklad ústrižok šeku, nakoľko neobsahuje všetky potrebné údaje potrebné pre kontrolu. Na druhú stranu, ani príslušník polície nemá právo takýto doklad od vás žiadať. Upozorňujeme však, že ak je PZP nezaplatené a neplatné, hrozí vám pokuta 3 300 € a v prípade zavinenia nehody plná náhrada škody na majetku aj na zdraví.

Nezabudnite, že mimo územia Slovenskej republiky sa ako doklad o uzatvorenom PZP uznáva jedine Zelená Karta.

V prípade, že sa vodič vozidla nevie preukázať dokladom o uzatvorení PZP, je polícia oprávnená na mieste zadržať Doklad o evidencii vozidla a neumožniť pokračovať takémuto vozidlu v ceste. Preto sa v prípade, že idete riadiť cudzie motorové vozidlo presvedčte, že ste od majiteľa alebo držiteľa vozidla obdržali nielen Osvedčenie o evidencii vozidla, ale aj platný doklad o uzatvorenom PZP.

PZP motorových vozidiel využívaných v EÚ

Hocikam cestujete v rámci Európskej únie, vaše auto bude automaticky poistené v rámci vášho PZP bez dodatočných nákladov s minimálnym krytím so zodpovednosťou voči tretím osobám, ktoré vyžaduje zákon. To platí aj pre Island, Nórsko a Švajčiarsko, ktoré nie sú členom EÚ.

Ak máte v domácej krajine uzatvorené komplexné PZP, je však potrebné, aby ste si overili jeho pokrytie aj pre platnosť v iných krajinách. Tiež je potrebné, aby ste vzali do úvahy a overili si toto poistenie pre prípad nehody či poruchy vozidla.

Zelená karta nie je nutná pri cestovaní v rámci Európskej únie, ale slúži ako medzinárodne uznávaný dôkaz, že máte vo vašej krajine uzatvorené povinné zmluvné poistenie a uľahčuje následne uplatnenie nároku na odškodnenie, ak sa vám stala nehoda. Ak nemáte so sebou svoju zelenú kartu, mali by ste mať iné potvrdenie o poistení – zmluvu alebo iný doklad. Systém zelených kariet v súčasnosti zahŕňa 43 krajín a je spravovaný združením poisťovateľov. Ich webové stránky poskytujú všetky podrobnosti o systéme zelených kariet ako aj jeho ciele.

Váš poisťovateľ alebo vy si musíte zabezpečiť Európsky formulár o nehode, ktorý je štandardným dokumentom uľahčujúci urobiť vyhlásenie na mieste nehody, ak sa stala v inej krajine, ale podľa nového zákona platí toto nariadenie aj pre Slovensko.

Nové pravidlá boli zavedené s cieľom zabezpečiť, aby motoristi získali rýchlejšie a jednoduchšie odškodnenie za úrazy a škodu na majetku bez ohľadu na to, kde v Európskej únii sa stala. Riešenie takýchto situácií je teda rýchlejšie a bez zbytočných pokút za neskoré platby. Všetko sa vzťahuje nielen na úraz a škody, ku ktorým príde v rámci EÚ, ale aj na nehody medzi dvoma časťami Európskej únie a krajinami mimo Európskej únie, ale ktoré patria k systému zelených kariet.

Viac informácií nájdete na doplňujúcej stránke o povinnom zmluvnom poistení.

Poisťovne na Slovensku a zľavy v PZP

Allianz - Slovenská poisťovňa

 • ponúka na výber viaceré limity poistného krytia
 • obchodná zľava do 10 % (pre osobné a nákladné MV do 3,5), úrazové poistenie vodiča vozidla v balíku COMFORT
 • zľava 7%, ak sa klient rozhodne pre spoluúčasť
 • základné asistenčné služby – bezplatne v rámci variantu COMFORT (dostupné nonstop 24-hod.)
 • rýchla a korektná likvidácia poistných udalostí prostredníctvom krycích listov
 • pri likvidácii poistnej udalosti zabezpečí výplatu náhrady škody bez zníženia plnenia o zhodnotenie, tzv. amortizáciu.

ČSOB Poisťovňa

 • vstupný bonus do výšky 55 %
 • zvýhodnené ceny pre vybrané kategórie vozidiel s nižším výkonom motora a pre klientov z určitých regiónov
 • výber z dvoch limitov plnenia (Štandard, Nadštandard)
 • zľava 5 % za produkty ČSOB Finančnej skupiny
 • zľava 5 % za ročnú platbu povinného zmluvného poistenia
 • zľava 10 % za bezpečnostnú výbavu vozidla
 • asistenčné služby pre motoristov (platné v SR aj v zahraničí) zdarma v cene poistenia Štandard
 • možnosť pripoistiť si prémiové asistenčné služby s vyššími limitmi a rozšírenými službami
 • viaceré pripoistenia: všetkých skiel, živlov, poškodenia a stretu so zverou či pripoistenie krádeže a vandalizmu

Generali Poisťovňa

 • poisťovňa berie do úvahy predchádzajúci bezškodový priebeh (bonus až do výšky 60%)
 • na výber sú 3 rôzne balíky (balík M, balík L alebo balík XL) so širokým rozsahom krytia aj pre samotné poisťované vozidlo
 • výhodné sadzby pre držiteľov z malých obcí a pre vozidlá s nízkym výkonom
 • výhodné ceny pre vybrané značky áut
 • možnosť dojednania ďalších pripoistení k PZP: poistenie čelného skla, poistenie krádeže vozidla
 • plnenie bez odpočítania amortizácie
 • ku každému balíku poistného krytia zdarma praktické asistenčné služby KLASIK (v najvyššom balíku automaticky aj nadštandardná asistencia PREMIUM)
 • mobilná aplikácia na nahlásenie dopravnej nehody

Genertel poistovna

 • online poisťovňa (je súčasťou stabilnej a silnej skupiny Generali)
 • výhodné ceny poistného pre zodpovedných vodičov, ktorí dlhodobo vlastnia vozidlá a jazdia bez nehody
 • zahŕňa asistenčné služby, ktoré sú klientom v prípade nehody, poruchy, straty kľúčov, nedostatku paliva, odcudzenia vozidla doma alebo v zahraničí a pri ďalších problémoch k dispozícii nepretržite 24 hodín denne od pondelka do nedele

KOMUNÁLNA poisťovňa

 • poisťovňa uplatňuje bonus za bezškodový priebeh do 60 %
 • motoristi si môžu zvoliť produkt s nižším (GARANT PLUS) alebo vyšším (EUROGARANT PLUS) limitom poistného krytia
 • v cene zákonného poistenia je poistenie úrazu vodiča a členov posádky do 3 320 € pre každého člena posádky MV
 • zdarma krytie batožiny osôb prepravujúcich sa v poistenom MV (pre osobné / nákladné vozidlá do 3,5 t) vo výške 500 €
 • výhodnejšie poistné pri ročnej platbe
 • poskytuje zľavu 20 % držiteľom preukazu ZŤP
 • pripoistenia za príplatok: čelné sklo, stret so zverou (pre osobné / nákladné vozidlá do 3,5 t)
 • zdarma asistenčné služby (pre vyšší limit poistného krytia rozšírené o lekársku asistenciu alebo o odťah vozidla aj pre prípad poruchy)
 • možnosť dojednať rozšírené asistenčné služby (RAS) pre MV do 3,5 t (ŠPECIÁL PLUS alebo OPTIMUM PLUS)

Union poisťovňa

 • poisťovňa uplatňuje bonus až do výšky 50 % pre každého nového klienta
 • ponúka povinné zmluvné poistenie s jedným z najvyšších limitov poistného krytia na území SR (5,3 mil. / 5 mil. € - produkt Excellent)
 • možnosť dojednať pripoistenia (sklo, živel, stret so zverou, úraz vodiča alebo celej posádky)
 • výhodné sadzby pre držiteľov z malých obcí a pre vozidlá s nízkym výkonom a hmotnosťou
 • obchodná internetová zľava do výšky 15%
 • zľava za klientstvo (Union poisťovňa alebo Union zdravotná poisťovňa) vo výške 5%
 • področné splátky (polročné, štvrťročné) bez navýšenia poistného
 • kvalitné asistenčné služby zabezpečované spoločnosťou EuroCross Assistance – základná asistencia KLASIK alebo rozšírená asistencia EXTRA

Wüstenrot poisťovňa

 • jednoduchý a prehľadný sadzobník podľa výkonu motora
 • výhodná cena poistenia pre beznehodových skúsených vodičov z vidieka či menších miest
 • poistenie prívesu do 3 500 kg aj za 9 € ročne
 • vernostné zľavy pre klientov Wüstenrot poisťovne alebo Wüstenrot stavebnej sporiteľne vo výške 5 alebo 10 % podľa počtu uzavretých zmlúv
 • možnosť uzavrieť pripoistenia: pripoistenie skiel motorového vozidla, pripoistenie voči živlom, pripoistenie stretu so zverou, úrazové pripoistenie pre vodiča a cestujúcich, pripoistenie právnej ochrany auta a vodiča
 • motoristi získavajú bezplatne balík kvalitných a širokých asistenčných služieb platných na území SR aj v zahraničí – k dispozícii sú aj pre motocykle, trojkolky či štvorkolky
 • začiatok poistenia možno posunúť až o 6 mesiacov od dátumu uzavretia poistnej zmluvy

AXA pojišťovna

 • bonus za zdokladovaný bezškodový priebeh do výšky 60 % alebo obchodná zľava 50 %
 • spravodlivejšie ceny vďaka širokej segmentácii – ceny PZP sú individuálne nastavené na konkrétneho klienta (vek klienta, jeho bydlisko) aj na konkrétne vozidlo (značka a model, výkon a objem motora, rok výroby, palivo,hmotnosť)
 • dva základného samostatné varianty s rôznymi limitmi krytia a naviac možnosť vybrať si z dvoch výhodných balíčkov (PZP PLUS, PZP PREMIUM) – obsahujú rôzne zaujímavé pripoistenia
 • rozsiahle asistenčné služby pre motoristov (platné v SR aj v zahraničí) sú zadarmo v cene poistenia (odtiahnutie vozidla z miesta nehody v rámci celého Slovenska zadarmo bez finančného limitu a obmedzenia vzdialenosti, úhrada pneumatiky klientovi v prípade defektu alebo poškodenia do ceny 120 €, a to až 2x ročne)
 • zľava 10 % pri ročnej platbe poistného
 • zľava 3 % za e-komunikáciu
 • zľava 5 % za iné poistenie
 • široké spektrum pripoistení – ako napr. všetkých skiel, batožiny, živelné, úrazové, poškodenia a stret so zverou, pripoistenie náhradného vozidla či pripoistenie odcudzenia a vandalizmu či rozšírenej asistencie MAX

KOOPERATIVA poisťovňa

 • poisťovňa uplatňuje pre povinné zmluvné poistenie bonus za bezškodový priebeh do 60 %
 • motoristi si môžu zvoliť produkt s nižším (Partner) alebo vyšším (Europartner) limitom poistného krytia
 • v cene zákonného poistenia je poistenie úrazu vodiča a členov posádky do 1 500 € pre každého člena posádky MV
 • zdarma krytie batožiny osôb prepravujúcich sa v poistenom MV (pre osobné / nákladné vozidlá do 3,5 t) do sumy 200 €
 • v cene aj poistenie poškodenia vozidla v dôsledku živelnej udalosti (do 3 000 €) aj poistenie škôd spôsobených stretom so zverou (do 1 000 €)
 • zľava 3% pri ročnej platbe
 • poskytuje zľavu 20 % držiteľom preukazu ZŤP
 • neuplatňovanie amortizácie – škoda na vozidle uhradená poškodenému v plnej cene náhradných dielov
 • zdarma asistenčné služby podľa typu poistného krytia

UNIQA pojišťovna

 • poisťovňa priznáva bonus za bezškodový priebeh do 50 %
 • výhodné sadzby pre klientov nad 30 rokov z vybraných miest a obcí a pre vozidlá s menším objemom či nízkym výkonom benzínových motorov
 • ročné a štvrťročné splátky bez navýšenia
 • klienti získavajú bezplatne program pomoci – asistenčné služby (UNIQA Assistance) platné na území SR i v zahraničí
 • možnosť dojednať si k PZP doplnkové pripoistenie čelného skla a pripoistenia pre vodiča poisteného vozidla (pripoistenie pre prípad smrti úrazom vodiča poisteného vozidla alebo pripoistenie trvalých následkov úrazu vodiča poisteného vozidla v dôsledku havárie, pripoistenie právnej ochrany) – tieto pripoistenia je možné dojednať len pre osobné a nákladné vozidlá do 3,5 t
 • novinkou je poistenie „Právnik do auta“ - právna ochrana 24 hodín denne ako pomoc v SR, EÚ a niektorých štátoch mimo EÚ

Chcem si porovnať ceny PZP a získať najlepšiu ponuku.