porovnanie všetkých poisťovní
garancia najnižších cien
množstvo spokojných klientov
Povinné poistenie pre elektrické kolobežky, vyššie pokuty pri neuzatvorení PZP či vyššie poistné limity. To sú len niektoré zmeny, ktoré priniesla novela zákona o PZP od augusta 2024. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na jednotlivé zmeny podrobnejšie.
Elektrokolobežky sú nielen veľmi populárne, ale aj nebezpečné. Preto si majitelia týchto dopravných prostriedkov musia poistiť svoju zodpovednosť za škodu. Novela zákona o PZP, ktorá túto povinnosť upravuje, platí od 1. augusta 2024.
Potešujúca správa pre motoristov. Európsky parlament schválil zavedenie jednodňovej diaľničnej známky, ktorá sa bude dať kúpiť vo všetkých štátoch Európskej únie. A na základe schválenej novely zákona o diaľničných známkach si ju od 1.8.2024 môžeme kúpiť už aj u nás.
Kedysi poisťovne zverejňovali nové sadzby a ceny zákonného poistenia na konci októbra a tie potom platili od nového roka. Aktuálne už väčšina poisťovní upravuje svoje sadzby nepravidelne, podľa svojich vlastných rozhodnutí a požiadaviek. Môže sa tak teda diať aj v priebehu roka, ak nastane potreba. Keďže naše kalkulačky a systémy sú napojené priamo na systémy poisťovní, máme k dispozícii vždy aktuálne ceny aj my. Ak si u nás budete povinné zmluvné poistenie porovnávať, môžete si byť istý, že k danému začiatku poistenia sú uvedené ceny reálne a konečné. Získate aktuálny prehľad cien všetkých poisťovní na jednom mieste. Určite rýchlejšie a jednoduchšie, nie?
Pre klientov už nie je problém včas si prehodnotiť výšku svojho PZP a poprípade sa rozhodnúť pre zmenu poisťovne. Dopomohla im k tomu povinnosť poisťovní zasielať v dostatočnom predstihu informáciu o výške poistného pre nasledujúce poistné obdobie. Ak sa teda 10 týždňov pred koncom poistného obdobia klient dozvie predpis výšky PZP na nové obdobie a rozhodne sa poisťovňu zmeniť, stále stíha v zákonom stanovenej lehote 6 týždňov podať výpoveď.
Čo sa týka samotných zmien, tak v rámci PZP sa priemerne ceny zvýšili – priemerne 5 – 6 %. Pre niektorých klientov vzrástli radikálnejšie, pre niektorých menej, ale sú aj poisťovne, ktoré poistné nemenili. Záleží teda na konkrétnom klientovi. Zásadným kritériom aj naďalej zostáva škodový priebeh vodiča. Logicky si teda môžu priplatiť tí, ktorí za ostatné obdobie spôsobili poistnú udalosť.
Ďalej sa poisťovne chránia vyšším poistným pri štatisticky rizikovejších vodičoch (mladí, z veľkých miest, s výkonnými vozidlami), ale sú aj také, ktoré dokážu aj mladým dať výhodnejšiu cenu povinného zmluvného poistenia (starším ako 24 rokov a podobne). Nič teda nie je až také dramatické a klient má vždy na výber, v ktorej poisťovni sa poistí. Každá totiž zohľadňuje pri výpočte ceny inú kombináciu parametrov. Aktuálne ide pri osobe najmä o škodový priebeh, vek, trvalé bydlisko, právnu formu a o objem valcov, výkon motora pri vozidle. Niektoré poisťovne však zohľadňujú už aj značku a model vozidla.
Neviete, aká cena zodpovedá vám? Choďte na kalkulačku a za minútu sa dozviete najlacnejšiu cenu PZP pre vás. Obsahuje všetky kritériá a aktuálne sadzby, takže vám ponúkne povinné zmluvné poistenie šité presne na mieru. Všetko jednoducho, rýchlo a pohodlne!
Pretože porovnanie PZP je jednoducho výhodné.
Vodič každého vozidla, či už sa jedná o automobil, motocykel, prívesný vozík, stroj alebo iné vozidlo, ktorého držiteľ je podľa zákona povinný uzatvoriť PZP, je povinný pri cestnej kontrole na požiadanie príslušníka Policajného zboru alebo inej oprávnenej osoby, preukázať sa príslušným dokladom o uzatvorení PZP.
Za hodnoverný doklad sa pokladá „Doklad o uzatvorení PZP“, tzv. Zelená Karta. Túto vodič obdrží spolu s poistnou zmluvou pri uzatvorení zmluvy o PZP s príslušnou poisťovňou. Zelená karta obsahuje údaje o poistníkovi, údaje o vozidle, ako aj dobu trvania poistenia povinného zmluvného poistenia.
Je možné sa preukázať aj samotnou poistnou zmluvou PZP, vzhľadom na to, že je to obvykle veľkostránkový formát a obsahuje aj množstvo príloh, ako sú Všeobecné poistné podmienky, asistenčné služby a podobne, je nosenie tohto dokumentu vo vozidle dosť nepraktické.
Ako potvrdenie o uzatvorení PZP nemôže slúžiť doklad o zaplatení, teda napríklad ústrižok šeku, nakoľko neobsahuje všetky potrebné údaje potrebné pre kontrolu. Na druhú stranu, ani príslušník polície nemá právo takýto doklad od vás žiadať. Upozorňujeme však, že ak je PZP nezaplatené a neplatné, hrozí vám pokuta 3 300 € a v prípade zavinenia nehody plná náhrada škody na majetku aj na zdraví.
Nezabudnite, že mimo územia Slovenskej republiky sa ako doklad o uzatvorenom PZP uznáva jedine Zelená Karta.
V prípade, že sa vodič vozidla nevie preukázať dokladom o uzatvorení PZP, je polícia oprávnená na mieste zadržať Doklad o evidencii vozidla a neumožniť pokračovať takémuto vozidlu v ceste. Preto sa v prípade, že idete riadiť cudzie motorové vozidlo presvedčte, že ste od majiteľa alebo držiteľa vozidla obdržali nielen Osvedčenie o evidencii vozidla, ale aj platný doklad o uzatvorenom PZP.
Hocikam cestujete v rámci Európskej únie, vaše auto bude automaticky poistené v rámci vášho PZP bez dodatočných nákladov s minimálnym krytím so zodpovednosťou voči tretím osobám, ktoré vyžaduje zákon. To platí aj pre Island, Nórsko a Švajčiarsko, ktoré nie sú členom EÚ.
Ak máte v domácej krajine uzatvorené komplexné PZP, je však potrebné, aby ste si overili jeho pokrytie aj pre platnosť v iných krajinách. Tiež je potrebné, aby ste vzali do úvahy a overili si toto poistenie pre prípad nehody či poruchy vozidla.
Zelená karta nie je nutná pri cestovaní v rámci Európskej únie, ale slúži ako medzinárodne uznávaný dôkaz, že máte vo vašej krajine uzatvorené povinné zmluvné poistenie a uľahčuje následne uplatnenie nároku na odškodnenie, ak sa vám stala nehoda. Ak nemáte so sebou svoju zelenú kartu, mali by ste mať iné potvrdenie o poistení – zmluvu alebo iný doklad. Systém zelených kariet v súčasnosti zahŕňa 43 krajín a je spravovaný združením poisťovateľov. Ich webové stránky poskytujú všetky podrobnosti o systéme zelených kariet ako aj jeho ciele.
Váš poisťovateľ alebo vy si musíte zabezpečiť Európsky formulár o nehode, ktorý je štandardným dokumentom uľahčujúci urobiť vyhlásenie na mieste nehody, ak sa stala v inej krajine, ale podľa nového zákona platí toto nariadenie aj pre Slovensko.
Nové pravidlá boli zavedené s cieľom zabezpečiť, aby motoristi získali rýchlejšie a jednoduchšie odškodnenie za úrazy a škodu na majetku bez ohľadu na to, kde v Európskej únii sa stala. Riešenie takýchto situácií je teda rýchlejšie a bez zbytočných pokút za neskoré platby. Všetko sa vzťahuje nielen na úraz a škody, ku ktorým príde v rámci EÚ, ale aj na nehody medzi dvoma časťami Európskej únie a krajinami mimo Európskej únie, ale ktoré patria k systému zelených kariet.
Viac informácií nájdete na doplňujúcej stránke o povinnom zmluvnom poistení.