pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Jednodňová diaľničná známka: Aké bude mať výhody a nevýhody?

11.05.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Potešujúca správa pre motoristov. Európsky parlament schválil zavedenie jednodňovej diaľničnej známky, ktorá bude platná vo všetkých štátoch Európskej únie. Kedy ju vodiči budú môcť začať používať a prečo majitelia starších áut za ňu zaplatia viac?

diaľnica s autami

Súčasný systém diaľničných známok je tŕňom v oku nejedného vodiča. Komplikovaný a finančne náročný systém pociťujú hlavne tí motoristi, ktorí sa vyberú autom do zahraničia, napríklad na letnú dovolenku. Ak cestujú cez viacero štátov, musia si diaľničnú známku kúpiť v každej krajine, cez ktorú prechádzajú. Tento problém má riešiť zavedenie jednodňovej diaľničnej známky, ktorá bude platná v celej Európskej únii.

Kedy bude jednodňová diaľničná známka zavedená do praxe?

Univerzálna európska diaľničná známka je síce vítanou zmenou, ale na jej využitie v praxi si ešte počkáme. Európsky parlament tento návrh schválil, no ako to už býva, jeho realizácia bude nejaký čas trvať. Členské štáty EÚ majú na zavedenie nového typu diaľničnej známky až dva roky, pričom najskôr ju budú môcť využiť nákladné autá a neskôr aj osobné automobily.

Ktorí motoristi si za novú diaľničnú známku priplatia?

Cena jednodňovej diaľničnej známky bude zohľadňovať emisie, ktoré dané vozidlo produkuje. Z toho dôvodu každý motorista zaplatí za túto známku inú sumu a najviac tí, ktorých vozidlá produkujú vyššie emisie. Tento fakt sa stretol s vlnou nevôle zo strany vodičov. Európsky parlament podľa nich znevýhodňuje majiteľov starších vozidiel, zatiaľ čo zvýhodňovaní sú motoristi s novými autami.

Zvýhodnené sú aj elektrické automobily, tiež aj plug-in hybridy. Tieto typy áut sú však podľa niektorých štúdií schopné vyprodukovať viac emisií než autá s naftovým pohonom. Je to tak preto, lebo plug-in hybridné autá majú dva, v niektorých prípadoch aj tri motory a pomerne ťažký trakčný akumulátor. Ten nie je veľmi energeticky výdatný a pri jazde na diaľnici ho vozidlo v podstate nemôže použiť a musí prejsť na spaľovanie inej pohonnej hmoty, teda benzínu alebo nafty.

Banner PZP

Čo by každý vodič mal vedieť o diaľničných známkach

Na zavedenie jednodňovej univerzálnej európskej známky si ešte nejaký čas počkáme. Dovtedy bude systém používania diaľničných známok fungovať tak ako doteraz. Vodiči majú na výber z troch typov diaľničných známok:

  • 10-dňová diaľničná známka v cene 10 €,
  • 30-dňová diaľničná známka v cene 14 €,
  • ročná diaľničná známka v cene 50 €.

Motorky sú od poplatku za využívanie diaľnic oslobodené. Rovnako nemusia mať diaľničnú známku ani držitelia parkovacieho preukazu ZŤP. Majiteľ vozidla však musí podať žiadosť o oslobodenie od úhrady elektronickej diaľničnej známky.

Zakúpená diaľničná známka je viazaná na konkrétne vozidlo a nie je prenosná na iný automobil. To platí aj v prípade predaja, zničenia alebo krádeže vozidla. Ak však auto zmenilo evidenčné číslo, napríklad na základe predaja, nový majiteľ si zaplatenú elektronickú diaľničnú známku môže preregistrovať na nové evidenčné číslo toho istého automobilu. Preregistrovanie, oslobodenie od úhrady alebo iný typ žiadosti možno podať aj online cez tento formulár.

Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky, ktorá bude platná vo všetkých krajinách Európskej únie, je vítanou zmenou, ktorá výrazne zefektívni a spohodlní systém využívania diaľnic. Diskutabilná ostáva jej variabilná cena, ktorá sa odvíja od produkcie emisií a znevýhodňuje vodičov jazdiacich na starších autách. Aké budú reálne cenové rozdiely pre jednotlivé autá a či bude používanie tohto typu známky naozaj výhodnejšie, ukáže až prax.


Jazdite po diaľnici s istotou, že ak spôsobíte nehodu, vaša poisťovňa vám bude kryť chrbát. Využite našu online kalkulačku PZP a poistite sa výhodne!