pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Jednodňová diaľničná známka: Koľko bude stáť a na čo si treba dať pozor?

26.01.2024 | Autor: Katarína Zelinková

Potešujúca správa pre motoristov. Európsky parlament schválil zavedenie jednodňovej diaľničnej známky, ktorá sa bude dať kúpiť vo všetkých štátoch Európskej únie. Kedy ju vodiči budú môcť začať používať a koľko za ňu zaplatia?

diaľnica s autami

Súčasný systém diaľničných známok je tŕňom v oku nejedného vodiča. Komplikovaný a finančne náročný systém pociťujú hlavne tí motoristi, ktorí sa vyberú autom do zahraničia, napríklad na letnú dovolenku. Ak cestujú cez viacero štátov, musia si diaľničnú známku kúpiť v každej krajine, cez ktorú prechádzajú. To by nebol až taký problém, no nevýhodné je to, že v ponuke sú iba diaľničné známky, ktoré platia viac dní, konkrétne 10 dní, jeden mesiac alebo celý rok. Tí, ktorí diaľnice využívajú iba počas jedného dňa si tak zbytočne priplatia. To sa má už čoskoro zmeniť.

Koľko bude jednodňová diaľničná známka stáť?

Podľa nariadenia z Bruselu nesmie cena jednodňovej diaľničnej známky presiahnuť 9 % z ceny ročnej známky. Za tú vodiči v súčasnosti zaplatia 60 €, takže na jednodňovú si musia pripraviť 5,40 €. Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky tak určilo maximálnu možnú sumu.

V porovnaní so susednými krajinami, ktoré nový typ diaľničnej známky zavádzajú tiež, bude tá naša o niečo lacnejšia. V Rakúsku vás táto známka bude stáť 8,60 €, v Česku by mala byť cena podobná, a to 8,10 €. Viac si priplatíte v Maďarsku, ktoré cenu jednodňovej diaľničnej známky stanovilo na približne 13,50 €.

Kedy sa nová diaľničná známka bude dať kúpiť?

Členské krajiny EÚ mali na jej zavedenie čas do konca marca 2024. Na Slovensku sa však ohľadom tejto záležitosti dlho nič nedialo. Až začiatkom tohto mesiaca predložilo Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky návrh na úpravu zákona o diaľničnej známke, ktorý vláda schválila s pripomienkou. Zmena legislatívy má priniesť zavedenie nového typu diaľničnej známky už aj s konkrétnym dátumom, a to 1.7.2024. Takže na začiatku letných prázdnin by sa nová známka už mala dať kúpiť. Pripomíname, že všetky diaľničné známky na Slovensku sú elektronické, takže ich nákup sa dá realizovať aj online napríklad na webe eznamka.sk.

POZOR! Nová diaľničná známka bude platná iba v ten deň, v ktorom bude zakúpená. Jej platnosť nie je určená na 24 hodín. To znamená, že ak si známku zakúpite napríklad v pondelok poobede, bude vám platiť len do polnoci, nie do utorka poobede. Tento fakt majte pri jazdení po diaľnici na pamäti, pretože za jazdu bez platnej diaľničnej známky vám hrozí pokuta.

Ďalšia zmena, ktorú novela zákona prinesie, je zrušenie ročnej diaľničnej známky. Tá sa dá zakúpiť za rovnakú cenu ako 365-dňová. Rozdiel medzi týmito dvomi známkami spočíva v tom, že ročná platí iba počas daného kalendárneho roka, 365-dňová platí odo dňa zakúpenia jeden rok, teda 365 dní. Preto nie je potrebné ponúkať aj ročnú diaľničnú známku. Rezort dopravy zároveň navrhol prechodné ustanovenie, podľa ktorého by ročné diaľničné známky platné do konca roka 2024 mali mať predĺženú platnosť až do 31.1.2025.

Čo by každý vodič mal vedieť o diaľničných známkach

Na zavedenie jednodňovej univerzálnej európskej známky si ešte niekoľko týždňov počkáme. Dovtedy bude systém používania diaľničných známok fungovať tak ako doteraz. Vodiči majú na výber zo štyroch typov diaľničných známok:

  • 10-dňová diaľničná známka v cene 12 €,
  • 30-dňová diaľničná známka v cene 17 €,
  • ročná diaľničná známka v cene 60 €,
  • 365-dňová diaľničná známka v cene 60 €.

Motorky sú od poplatku za využívanie diaľnic oslobodené. Rovnako nemusia mať diaľničnú známku ani držitelia parkovacieho preukazu ZŤP. Majiteľ vozidla však musí podať žiadosť o oslobodenie od úhrady elektronickej diaľničnej známky.

Banner PZP

Zakúpená diaľničná známka je viazaná na konkrétne vozidlo a nie je prenosná na iný automobil. To platí aj v prípade predaja, zničenia alebo krádeže vozidla. Ak však auto zmenilo evidenčné číslo, napríklad na základe predaja, nový majiteľ si zaplatenú elektronickú diaľničnú známku môže preregistrovať na nové evidenčné číslo toho istého automobilu. Preregistrovanie, oslobodenie od úhrady alebo iný typ žiadosti možno podať aj online cez tento formulár.

Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky, ktorá sa bude dať zakúpiť vo všetkých krajinách Európskej únie, je vítanou zmenou, ktorá výrazne zefektívni a spohodlní systém využívania diaľnic. Mnohí vodiči určite ušetria, najmä tí, ktorí diaľnice využívajú iba sporadicky, napríklad pri ceste na dovolenku do zahraničia.

Ušetriť môžete aj na PZP

Každý motorista, ktorý chce ohľadom svojho auta správne hospodáriť, by mal poznať spôsob, ako si jednoducho a rýchlo nájde najlacnejšie PZP. Stačí využiť našu online kalkulačku povinného zmluvného poistenia, ktorá porovnáva ponuky od všetkých poisťovní na Slovensku. To je zárukou toho, že každý si takto nájde tú najlepšiu ponuku. Nezáleží na tom, či si poisťujete veľké alebo malé auto, staršie či športové, možnosť poistiť sa pohodlne a výhodne je tu pre všetkých.


Jazdite po diaľnici s istotou, že ak spôsobíte nehodu, vaša poisťovňa vám bude kryť chrbát. Využite našu online kalkulačku PZP a poistite sa výhodne!