0850 555 000

PO-PIA: 08:00-17:00

Elektronické diaľničné známky sú od januára už realitou

21.12.2015 | Autor: Netfinancie.sk

Dlhoočakávaná zmena súvisiaca so zavedením elektronických diaľničných známok vstúpi do platnosti od 1.januára 2016. Čo všetko so sebou prinesie?

Koniec nalepovaniu papierových známok

Hlavnými dôvodmi pre zavedenie elektronických diaľničných známok sú najmä zaistenie vyššej kontroly na diaľniciach, zníženie nákladov a v konečnom dôsledku zvýšenie tržieb za využívanie diaľničných úsekov. Na základe nového systému by nemalo byť už možné využívať diaľnice bez úhrady a zároveň bez udelenia pokuty. Zároveň by mal byť aj motorista odbremenený od zháňania často nedostupných známok a ich nalepovania a odlepovania z čelného skla.

Nový systém sa zavádza k 1.1.2016

Od nového roka tak už môžete využívať elektronické diaľničné známky. Neznamená to však, že tie papierové pre rok 2015 prestanú platiť okamžite. Keďže ich platnosť je od 1.1.2015 do 31.1.2016, január bude tzv. prechodným obdobím, počas ktorého je možné využívať ešte oba systémy. Od 1. februára však už len ten elektronický, naďalej však s rovnakou dĺžkou platnosti, t.j. do konca januára nasledujúceho roka.

Žiadne ďalšie zmeny Národná diaľničná spoločnosť (NDS) neprijala, takže aj druhy diaľničných známok zostávajú: 10-dňová, 30-dňová a ročná, dokonca za nezmenené ceny.

Zakúpiť známky si budú môcť motoristi v kamenných predajniach, na čerpacích staniciach, prostredníctvom špecializovaného portálu www.eznamka.sk, cez aplikácie pre smartfóny, aj v samoobslužných automatoch na hraničných priechodoch.

Postup kúpy je pomerne prehľadný a jednoduchý. Dôležité je do systému zadať EČV, ktoré chcete zaregistrovať a krajinu registrácie. Za elektronickú diaľničnú známku môžete zaplatiť aj platobnou kartou a v prípade nákupu cez internet alebo aplikáciu, dostanete na svoju e-mailovú adresu potvrdzujúci e-mail s faktúrou, potrebnými údajmi, aj s identifikačným číslom známky. Nie je však nutné nosiť tieto doklady v aute. Na kontrolu sa budú využívať stacionárne radary a mobilné zariadenia vo vozidlách, ktoré okamžite overia registráciu danej EČV a v prípade negatívneho výsledku bude motoristom v rámci objektívnej zodpovednosti zaslaná pokuta na ich adresu.

V rámci pomoci motoristom uverejnila NDS na svojej stránke aj praktickú prezentáciu s ukážkou fungovania systému.

Čo sa mení pre držiteľov preukazov ZŤP?

Ani zavedením elektronických diaľničných známok sa nemení skutočnosť, že držitelia preukazov ZŤP môžu využívať spoplatnené úseky diaľnic bezplatne. Mení sa však spôsob podávania žiadostí.

Do 31.12.2015:

Držitelia parkovacích preukazov ZŤP si mohli doteraz zaregistrovať auto, oslobodené od platenia za diaľničné známky, prostredníctvom žiadosti podanej na adresu NDS. Na základe nej im bolo doručené Potvrdenie o registrácii vozidla. Ak takéto potvrdenie motoristi majú, je samozrejme aj naďalej v platnosti aj pre rok 2016 (nie je potrebné žiadať nanovo). Zároveň platí, že tento spôsob môžu držitelia preukazov ZŤP využiť ešte do 31.12.2015. Na stránke dialnicnenalepky.sk sú k dispozícii aj potrebné tlačivá.

Od 1.1.2016:

Od nového roka si budú môcť žiadatelia vybaviť oslobodenie od platenia prostredníctvom portálu eznamka.sk alebo obchodných miest v krajských mestách. Zoznam takýchto miest je uverejnený na stránke eznamka.sk. Už nebude možné požiadať o oslobodenie od platenia prostredníctvom pošty.