pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

PZP pre elektrické kolobežky je od 1. augusta 2024 povinné. Kde ho môžete uzavrieť?

07.08.2024 | Autor: Lívia Ovcarčíková

Elektrokolobežky sú nielen veľmi populárne, ale aj nebezpečné. Preto si majitelia týchto dopravných prostriedkov musia poistiť svoju zodpovednosť za škodu. Novela zákona o PZP, ktorá túto povinnosť upravuje, platí od 1. augusta 2024. 

žena na elektrokolobežke

E-kolobežky sa podpisujú pod množstvo nehôd

Popularita elektrických kolobežiek z roka na rok stúpa. Sú obľúbené najmä pre svoju cenovú dostupnosť a jednoduchosť používania. Keďže ide o bezemisný typ prepravy, zároveň prispievajú aj k ochrane životného prostredia.

Ale nie všetko ohľadom nich je také pozitívne, ako sa zdá. Výrazne totiž pribúdajú nehody na elektrických kolobežkách. Podľa štatistík poisťovne Uniqa vzrástol počet nehôd e-kolobežiek za posledných 5 rokov dokonca až desaťnásobne. Medzi najčastejšie hlásené škody patria predovšetkým nárazy do motorových vozidiel stojacich na ulici, kolízie s chodcami a úrazy. 

Pritom ak vodič elektrokolobežky zrazí chodca, nemusí ísť o žiadnu malú nepríjemnosť. Pri kolízii s elektrickou kolobežkou totiž človeka zasiahne sila okolo 150 kilogramov. Následkom nehody teda môže prísť k vážnym úrazom s trvalými následkami. 

Jasné pravidlá pre elektrokolobežky nestačia

V súčasnosti môžete jazdiť na elektrokolobežke po chodníku iba v prípade, že dodržíte rýchlosť chôdze. Ak sa chcete pohybovať po ceste, musíte rátať s tým, že všetky pravidlá cestnej premávky platia aj pre vás. Ak ich porušíte, môžete dostať blokovú pokutu. V prípade, že vznikne kolízia, situácia sa posudzuje ako dopravná nehoda.

Tieto opatrenia však podľa všetkého nie sú pre zachovanie bezpečnosti chodcov a tiež ľudí na elektrických kolobežkách dostačujúce. Mnohí vodiči naďalej jazdia po chodníkoch veľmi rýchlo, nenosia prilbu a dokonca nie je nič výnimočné, keď sa na jednej kolobežke vozia naraz dvaja ľudia.

Zvyšujúce sa čísla nehôd prehodnocoval aj Európsky parlament. To vyústilo do prijatia európskej smernice o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, podľa ktorého musia mať povinné zmluvné poistenie uzatvorené aj elektrické kolobežky. 

Dobré vedieť: Spozornieť musia aj majitelia elektrobicyklov, ktorých rýchlosť je vyššia ako 25 km/h. Aj pre nich platí povinnosť uzatvoriť si PZP. Rovnaké podmienky sú aj v niektorých krajinách EÚ, ako sú napríklad Nemecko či Francúzsko, preto si určite nezabudnite túto povinnosť pri plánovaní cyklovýletov overiť.

Povinné zmluvné poistenie pre elektrokolobežky a elektrické bicykle na Slovensku

1. augusta 2024 vstúpila do platnosti novela zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (ďalej len zákon o PZP), podľa ktorého je PZP povinné aj pre elektrické kolobežky a bicykle.

Novela zákona totiž mení definíciu motorového vozidla, ktoré musí mať PZP, nasledovne:

  1. samostatné nekoľajové vozidlo s vlastným mechanickým pohonom s najväčšou 

1a. konštrukčnou rýchlosťou viac ako 25 km/h alebo 

1b. prevádzkovou hmotnosťou viac ako 25 kg a najväčšou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 14 km/h, 

  1. prípojné vozidlo, ktoré sa používa s vozidlom podľa bodu 1a alebo bodu 1b, bez ohľadu na to, či je pripojené alebo odpojené.

Povedané ľudskou rečou, povinnosť PZP platí pre všetkých majiteľov elektrických kolobežiek, elektrických jednokoliek, segwayov, hoverboardov a elektrických bicyklov, na ktorých je možné jazdiť rýchlejšie než 25 km/h alebo ktoré sú rýchlejšie ako 14 km/h a ťažšie ako 25 kg

Tieto parametre však väčšina kolobežiek nedosahuje, preto sa mnohých majiteľov táto povinnosť nedotkne. Ak však vaše vozidlo do tejto definície spadá, po možnostiach PZP sa určite poobzerajte. Za nesplnenie povinnosti uzavrieť PZP vám totiž po novom hrozí pokuta vo výške 50 až 5 000 eur.  

Kde a ako uzavrieť PZP pre elektrokolobežky?

PZP pre elektrické kolobežky je síce od augusta povinné, spája sa s ním však viacero nezodpovedaných otázok. Zatiaľ nie je napríklad jasné, ako budú e-kolobežky kontrolované, keďže nemajú pridelené evidenčné číslo vozidla. Vzhľadom na tieto nejasnosti väčšina poisťovní nestihla zareagovať a PZP pre elektrické kolobežky dodnes neponúka. Minimálne tri poisťovne však už takýto produkt zaviedli, ponuku Allianz a Generali si môžete pozrieť priamo u nás v kalkulačke PZP.

Allianz – Slovenská poisťovňa rozširuje svoj existujúci produkt PZP o novú kategóriu vozidiel. Poistiť si tak môžete aj e-kolobežky, e-bicykle, e-trojkolky, e-štvorkolky, segwaye a ostatné malé elektrické vozidlá bez prideleného evidenčného čísla. Poistenie bude pokrývať škody spôsobené prevádzkou elektrickej kolobežky a ďalších vozidiel tretím osobám a súčasťou krytia budú aj základné asistenčné služby, právna pomoc a základné úrazové poistenie pre vodiča kolobežky.

Generali Poisťovňa rovnako využila možnosť rozšíriť PZP produkt o nové typy vozidiel, a to drobné vozidlá s elektrickým pohonom. V rámci PZP je pri týchto vozidlách krytá iba zodpovednosť za škodu na zdraví a majetku v zákonom stanovených minimálnych limitoch, takže neobsahuje ani asistenčné služby.

Prípravu tohto produktu v dohľadnej dobe oznámili aj Pillow pojišťovna a ČSOB. UNIQA dáva túto možnosť už teraz, ale len cez svoju aplikáciu a maklérsku sieť. Minimálne tento rok sa rozhodli PZP pre elektrokolobežky a e-biky nezaradiť do svojej ponuky tieto poisťovne: KOOPERATIVA, KOMUNÁLNA poisťovňa, Union a Wüstenrot.

Na uzatvorenie poistenia potrebujete okrem osobných údajov aj údaje na identifikáciu vozidla, ako sú napríklad výrobca, model, rok výroby, výkon či VIN číslo, tzv. sériové číslo, ktoré nájdete vo výrobnom alebo technickom liste k elektrokolobežke alebo elektrobicyklu. Ako poistený musíte byť aj držiteľom vodičského preukazu. 

Cenovo by sa výška poistného dala najviac prirovnať k nižšej cene PZP pre motocykle. Aktuálne to pre kolobežku vychádza okolo 30 €. Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov bude závisieť od viacerých faktorov, najmä od rozsahu poistenia, doplnkových pripoistení a služieb jednotlivých poisťovní k produktu.

Dobré vedieť: Nie všetky elektrokolobežky a elektrobicykle je nutné zákonne poistiť. PZP nemusíte mať pri kolobežkách bez elektronického pohodu, pri tých, ktoré nespĺňajú dané technické požiadavky, ale aj pri elektrobicykloch, ktoré sú vybavené len pomocným elektrickým pohonom a jeho hlavným účelom je len pomáhať pri šliapaní.

Pri spôsobení škody je však majiteľ aj takéhoto prostriedku zodpovedný voči tretej osobe. Preto je dobré mať v rámci poistenia domácnosti poistenú aj občiansku zodpovednosť za škody (poistenie zodpovednosti príslušníkov domácnosti), ktorá kryje práve takéto prípady.

Len uzavrieť PZP nestačí. Jazdite na e-kolobežke bezpečne

Myslite tiež na to, že aj keď budete mať uzatvorené PZP, pri jazde na elektrickej kolobežke musíte dodržiavať zásady bezpečnej premávky. Ako teda na nej jazdiť naozaj bezpečne? 

  • Za zníženej viditeľnosti, napríklad v hmle alebo daždi, majte na sebe reflexné prvky, aby si vás ostatní účastníci cestnej premávky mohli včas všimnúť.
  • Pri jazde sa držte riadidiel oboma rukami. Jediná situácia, pri ktorej toto pravidlo neplatí, je, keď ukazujete zmenu smeru jazdy.
  • Ak jazdíte s ďalším kolobežkárom, nikdy nejazdite vedľa seba, bez ohľadu na to, či idete po krajnici alebo po chodníku. Vždy jazdite len v rade za sebou.
  • Pri jazde na elektrokolobežke v zastavanom území obce a na cyklochodníkoch môžete mať ako vodič elektrickej kolobežky do 0,5 promile alkoholu v krvi. Napriek tomu vám však odporúčame alkoholu sa úplne vyhnúť.  
  • Ak chcete jazdiť po chodníku, musíte ísť vždy po pravej strane a dodržiavať rýchlosť chôdze, teda max. 5 km/h.
  • Na elektrickej kolobežke nesmiete viezť akékoľvek zviera alebo náklad.
  • Za každých okolností sledujte situáciu v cestnej premávke a prispôsobte jazdu tak, aby ste neohrozili seba a ostatných účastníkov cestnej premávky.
  • Vyberte si kolobežku od osvedčených značiek a pravidelne sa starajte o jej údržbu.


Uzavrite PZP pre elektrickú kolobežku alebo e-bike online prostredníctvom našej kalkulačky PZP. Jednoducho, rýchlo a hlavne z pohodlia domova.