pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Odkedy bude PZP povinné pre elektrické kolobežky?

19.05.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Sú veľmi populárne, ale aj nebezpečné. Preto si majitelia týchto dopravných prostriedkov budú musieť poistiť svoju zodpovednosť za škodu.

žena jazdí na elektrickej kolobežke“ width=

Popularita elektrických kolobežiek z roka na rok stúpa, ako vo svete, tak aj na Slovensku. Sú obľúbené najmä pre ich cenovú dostupnosť, jednoduchosť používania a zároveň prispievajú k šetreniu životného prostredia. Ale nie všetko ohľadom nich je také pozitívne, ako sa zdá. Podľa štatistík nehody na elektrických kolobežkách neustále pribúdajú. Ak niekto na tomto dopravnom prostriedku zrazí chodca, nemusí ísť o žiadnu malú nepríjemnosť. Pri kolízii s elektrickou kolobežkou zasiahne človeka sila okolo 150 kilogramov. Aj preto sa osoba na takejto kolobežke nazýva vodič. Následkom nehody môže prísť k vážnym úrazom s trvalými následkami, preto by mali byť obozretní nielen chodci, ale aj vodiči.

Jasné pravidlá pre elektrické kolobežky

V súčasnosti sa na elektrokolobežkách môže jazdiť po chodníku iba v prípade, keď vodič dodrží rýchlosť chôdze. Ak sa chce pohybovať po ceste, musí rátať s tým, že aj pre neho platia všetky pravidlá cestnej premávky. Ak ich poruší, môže dostať blokovú pokutu. V prípade, že príde ku kolízii, vzniknutá situácia je posudzovaná ako dopravná nehoda.

Tieto opatrenia však podľa všetkého nie sú dostačujúce pre zachovanie bezpečnosti chodcov a tiež ľudí na elektrokolobežkách. Mnohí vodiči naďalej jazdia po chodníkoch veľmi rýchlo, nenosia prilbu a dokonca nie je nič výnimočné, keď sa na jednej kolobežke naraz vozia dvaja ľudia.

Povinné zmluvné poistenie pre elektrokolobežky

Zvyšujúce sa čísla nehôd prehodnocoval aj Európsky parlament. Nedávno schválil nariadenie, podľa ktorého budú musieť mať od budúceho roka elektrické kolobežky povinné zmluvné poistenie. Platí to pre všetkých majiteľov elektrických kolobežiek a tiež segwayov, na ktorých je možné jazdiť rýchlejšie než 25 kilometrov za hodinu. Zákonné poistenie budú musieť mať aj kolobežky, ktoré vážia vyše 25 kilogramov a môžu dosiahnuť vyššiu rýchlosť ako 14 kilometrov za hodinu.

Nové pravidlá, ktoré schválená smernica priniesla, musia členské štáty Európskej únie (EÚ) implementovať najneskôr do 1. januára 2024, teda do konca tohto roka.

Dobré vedieť: Majiteľom elektrobicyklov povinnosť uzatvoriť si PZP zatiaľ udelená nebola. Mali by si však dať pozor na to, že v niektorých krajinách EÚ, ako je Nemecko či Francúzsko, elektrické bicykle PZP budú musieť mať. Na toto určite nezabudnite pri plánovaní cyklo výletov do týchto krajín.

Aj v súčasnosti majú majitelia elektrických kolobežiek možnosť poistiť si svoju zodpovednosť za škodu. Musia mať uzatvorené poistenie domácnosti a v rámci neho poistenie občianskej zodpovednosti. Rovnaké pravidlá platia aj pre cyklistov. Poistenie domácnosti tiež môže kryť aj krádež elektrokolobežky napríklad z pivnice či iného uzamknutého priestoru.

Ako jazdiť bezpečne na elektrickej kolobežke

  • Za zníženej viditeľnosti, napríklad v hmle alebo daždi, by vodič mal mať na sebe nejaké reflexné prvky, aby si ho ostatní účastníci cestnej premávky mohli včas všimnúť.
  • Pri jazde sa vodič vždy musí držať oboma rukami riadidiel. Jediná situácia, pri ktorej toto pravidlo neplatí, je, keď ukazuje zmenu smeru jazdy.
  • Kolobežkári nikdy nemôžu jazdiť vedľa seba, bez ohľadu na to, či idú po krajnici alebo po chodníku. Vždy by mali jazdiť len v rade za sebou.
  • Pri jazde na elektrokolobežke v zastavanom území obce a na cyklochodníkoch môžu vodiči mať do 0,5 promile alkoholu v krvi. Odporúča sa však pred jazdou nepožívať žiadne alkoholické nápoje, ani v minimálnom množstve.
  • Ak chce vodič na jazdiť po chodníku, musí vždy ísť po pravej strane a dodržať rýchlosť chôdze, teda max. 5 kilometrov za hodinu.
  • Pri jazde na elektrickej kolobežke je prísne zakázané viesť akékoľvek zviera alebo prevážať náklad.
  • Vodič je za každých okolností povinný sledovať situáciu v cestnej premávke a prispôsobiť svoju jazdu tak, aby neohrozil seba a ostatných účastníkov cestnej premávky.
  • Je vhodné vybrať si kolobežku od osvedčených značiek a pravidelne sa starať o jej údržbu.


Najlacnejšie PZP pre elektrickú kolobežku si zatiaľ uzatvoriť nemôžete, ale pre vaše auto áno. Využite našu kalkulačku zákonného poistenia a zaručene ušetríte!