pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako porovnanie PZP šetrí vašu peňaženku?

Povinné zmluvné poistenie si môžete v súčasnosti uzatvoriť až v 10 poisťovniach. Porovnávať PZP manuálne je však v takomto prípade viac ako zložité. Poisťovne totiž určujú výšku poistného na základe špecifickej kombinácie viacerých kritérií. Naša kalkulačka cien PZP bola vytvorená na to, aby vás ušetrila od zdĺhavých návštev poisťovní a zároveň vám ukázala, aké užitočné je vzhľadom na veľké cenové rozdiely, ceny PZP porovnávať.

Pozrite si príklady úspory a presvedčte sa, že vďaka našej kalkulačke môžete na PZP ušetriť:

Logo Škoda
Škoda Octavia
1968 cm3, 110 kW, diesel
1990 kg, r. v. 2022
Najdrahšie PZP:
344 €
Priemerná cena PZP:
166 €
Najlacnejšie PZP:
76 €

Rozdiel priemernej
a najlacnejšej ceny:
90 €
Ročná úspora PZP:
56 %
Logo Citroen
Citröen C3
1499 cm3, 75 kW, nafta
1630 kg, r. v. 2019
Najdrahšie PZP:
303 €
Priemerná cena PZP:
145 €
Najlacnejšie PZP:
68 €

Rozdiel priemernej
a najlacnejšej ceny:
77 €
Ročná úspora PZP:
53 %
Logo Kia
Kia Cee'd
1396 cm3, 73 kW, benzín
1820 kg, r. v. 2015
Najdrahšie PZP:
277 €
Priemerná cena PZP:
142 €
Najlacnejšie PZP:
71 €

Rozdiel priemernej
a najlacnejšej ceny:
71 €
Ročná úspora PZP:
50 %
Logo Volkswagen
VW Golf
1197 cm3, 77 kW, benzín
1700 kg, r. v. 2014
Najdrahšie PZP:
230 €
Priemerná cena PZP:
141 €
Najlacnejšie PZP:
74 €

Rozdiel priemernej
a najlacnejšej ceny:
67 €
Ročná úspora PZP:
47 %
Logo BMW
BMW X5
2993 cm3, 225 kW, nafta
3000 kg, r. v. 2013
Najdrahšie PZP:
390 €
Priemerná cena PZP:
213 €
Najlacnejšie PZP:
115 €

Rozdiel priemernej
a najlacnejšej ceny:
98 €
Ročná úspora PZP:
46 %
Poznámka: Pri všetkých vozidlách bol pri výpočte použitý ten istý vek (57 rokov) a lokalita (Pezinok).

Úspora PZP a jej závislosť od segmentačných kritérií poisťovní

Pri určovaní výšky poistného berú poisťovne do úvahy tzv. segmentačné kritériá. Keďže každá poisťovňa posudzuje rôzne kritériá, cena PZP sa pre to isté vozidlo môže od poisťovne k poisťovni líšiť. Úspora na poistnom je možná práve vtedy, keď si vyberiete poisťovňu podľa najvyhovujúcejších kritérií.

Ľudia - vek

Vek držiteľa vozidla

Najčastejšie posudzovaným kritériom, ovplyvňujúcim cenu PZP je vek vodiča – ten berie do úvahy až 10 z 12 poisťovní! Najväčší záujem majú poisťovne o vodičov v strednom veku, ktorí dosiahnu najväčšiu úsporu, naopak menej sú ochotné poisťovať mladých šoférov. Najviac znevýhodnenou skupinou sú motoristi do 23 rokov – ich PZP je v súčasnosti najdrahšie.


Motor – výkon a objem

Výkon motora a objem valcov

Poisťovne zaujíma tiež sila vozidla, teda jeho výkon a objem valcov. Čím je výkon motora a objem valcov vyšší, tým bude vyššia aj cena PZP. Pri silnom aute sa teda s veľkou úsporou rátať nedá. Naopak, čím slabšie vozidlo, tým bude úspora na PZP vyššia!


Schéma nehody – škodový priebeh

Bezškodový priebeh vodiča

Pri určovaní výšky PZP je dôležitý aj bezškodový priebeh vodiča, teda počet rokov odjazdených bez nehody. Vodič s „čistým štítom“ platí nielen nižšie poistné, no poisťovňa mu výšku PZP zväčša zachová aj v ďalšom poistnom období. Výraznú úsporu na PZP teda môžu mať tí vodiči, ktorí jazdia opatrne.


Mapa so značkou - bydlisko

Miesto bydliska

V neposlednom rade poisťovne posudzujú región, z ktorého vodič pochádza. Aj na základe neho môžete získať značnú úsporu na poistnom. Vodiči z veľkých miest s výraznou dopravnou aktivitou majú zvyčajne vyššie PZP, ako vodiči žijúci v pokojnejších malých mestách či dedinách.


Zložka s dokumentami – ďalšie kritériá

Ďalšie kritériá vplývajúce na cenu PZP

Pri určovaní ceny PZP sa však používa celkovo až 21 segmentačných kritérií. Medzi ďalšie patria napríklad vek vozidla, hmotnosť vozidla, rodinný stav vodiča, povolanie vodiča, počet ďalších poistení, ktoré vodič má u príslušnej poisťovne, územný rozsah poistenia alebo dĺžka vlastníctva vodičského oprávnenia.


Nie všetky poisťovne však berú ohľad na všetky kritériá – záleží na konkrétnej kombinácii, ktorú daná poisťovňa pri výpočte PZP používa. Ušetriť na poistnom sa dá aj cez zľavy a bonusy PZP, ktoré poisťovne aktuálne ponúkajú, a ktoré kalkulačka vždy zarátava do cien PZP.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že poisťovne majú najväčší záujem o držiteľov motorových vozidiel, ktorí sú v strednom veku, majú dlhoročné skúsenosti v šoférovaní, majú dlhoročný beznehodový a bezškodový priebeh, bývajú v malých mestách či dedinách a majú slabšie autá, s malým objemom valcov a nízkym výkonom. Títo vodiči majú najčastejšie možnosť získať najnižšie ceny PZP a porovnaním aktuálnej ponuky poisťovní aj ťažiť z dočasných, no často veľmi výhodných akcií, zliav a bonusov.

Naopak mladí vodiči bez skúseností, so škodovou udalosťou, alebo vodiči, ktorí žijú vo veľkom meste, jazdia na silnom aute, s nízkou cenou PZP rátať veľmi nemôžu. Úsporu na PZP je však možné dosiahnuť aj v ich prípade a to rovnako – porovnávaním cien poistného. Niekedy totiž stačí, aby poisťovňa nezareagovala na zmeny u konkurencie dostatočne pružne a vaše aktuálne PZP môže byť až o desiatky eur vyššie, ako v iných poisťovniach!


Porovnajte si ceny PZP pre svoje auto a ušetrite!