pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Kúpa vozidla: všetky informácie pokope

Je lepšie kúpiť ojazdené auto alebo treba radšej investovať do nového? Oplatí sa kupovať vozidlo priamo od predajcu, či je lepšie využiť známosti? Čo je výhodnejšie – kúpiť auto doma alebo ho radšej doviesť zo zahraničia? A ako vlastne celú kúpu vozidla financovať? Ak hľadáte odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky týkajúce sa kúpy vozidiel, ste tu správne.

auto

Stav vozidla

Jednou z najčastejších otázok, ktorú si vodič pred kúpou auta kladie je, či zainvestovať do nového vozidla alebo ísť do jazdeného. Stav vozidla pred kúpou je nesmierne dôležitý, od neho sa totiž odvíja nielen jeho konečná cena, ale aj prípadné náklady spojené s jeho servisom.

Nové auto

S kúpou nového auta sa spája oveľa menej počiatočných rizík a na vozidlo sa vzťahuje aj štandardná zmluvná záruka. Vozidlo si môžete vyskladať podľa predstáv, no nákupná cena nového auta je oveľa vyššia, ako pri tom jazdenom. Viete však, čo všetko treba pred kúpou nového auta zvážiť, na čo si pri kúpe dať pozor či na čo nezabudnúť? Čítať viac »

Ojazdené auto

Pri kúpe staršieho, už jazdeného vozidla si treba dávať pozor na množstvo vecí. Jedným z nich je aj pôvod a stav vozidla. Na druhej strane je pri kúpe tzv. jazdenky veľkou výhodou cena, ktorá je v porovnaní s novým autom oveľa nižšia. Prezradíme vám, čo všetko by ste mali pri kúpe ojazdeného vozidla sledovať a na čo si dať špeciálny pozor. Čítať viac »

Pozor na zatopené vozidlá!

(aktualizácia 29.7.2021)
Nedávne záplavy a povodne na územiach Nemecka, Belgicka a Holandska poškodili veľké množstvo vozidiel. Keďže práve z týchto štátov je dovážaná väčšina vozidiel zo zahraničia, môžeme očakávať, že medzi nimi budú aj tie zaplatené.
Preto ako kupujúci vyžadujte v kúpnej zmluve ustanovenie o tom, že vozidlo nebolo zaplavené. Ak sa neskôr potvrdí opak, máte nárok na reklamáciu a finančnú kompenzáciu.
Zaplavené auto nemusí predstavovať len hygienické problémy (zatopené čalúnenie a interiér vozidla), ale môže znamenať aj vážnejšie mechanické poškodenia a poruchy elektronickej výbavy. Netreba sa spoliehať iba na diagnostiku, pretože tá bežne nemusí takéto skryté vady odhaliť. Treba byť obozretný.

peňaženka

Forma financovania

Kúpu auta možno financovať rôznymi spôsobmi. Okrem vyplatenia predávajúceho v hotovosti či z iných vlastných zdrojov, sú pomerne častými formami nadobudnutia aj lízing či úver. Nie je nezvyčajné ani získať vozidlo v dedičskom konaní alebo ako dar.

Úver a pôžička alebo lízing

Ak potrebujete vlastné auto a chcete ho mať hneď, budete si musieť na jeho kúpu vziať úver alebo bezúčelovú pôžičku. Ich najväčšou výhodou je pomerne rýchle vybavenie a tiež skutočnosť, že takto zakúpené vozidlo je ihneď vaše. Naopak ich nevýhodou sú však pomerne vysoké úroky a poplatky, a tiež neistota, či vám pôžičku schvália.

Populárnou formou financovania je aj lízing. Na rozdiel od úveru je jeho vybavenie rýchlejšie, často bez ručiteľa či dokladovania príjmu. Rovnako je daňovo výhodný pre podnikateľov a živnostníkov. Na druhej strane, nevýhodou lízingu je, že vlastníkom auta sa stávate až po jeho úplnom splatení. Kedy a komu sa teda oplatí kupovať auto na lízing?

Čítať viac »

Dedičstvo a darovanie

Nezvyčajné nie sú u nás ani prípady, kedy sa vozidlo stane predmetom dedičského konania či darovacej zmluvy. Každý takýto prípad je však iný, a preto si vyžaduje aj špecifický postup a administratívu. Viete, ako si uplatniť právo na zdedené vozidlo, aké dokumenty budete k tomu potrebovať či ako prepísať auto, ktoré ste získali od niekoho ako dar? Čítať viac »

mapa

Pôvod vozidla

So vstupom Slovenska do EÚ sa otvorili hranice aj v oblasti kúpy a predaja vozidiel. Čoraz častejšie sú prípady dovozu nových a jazdených áut z Rakúska, Nemecka či Veľkej Británie. S kúpou auta v zahraničí sa však spája viacero úradných úkonov a povinností.

Kúpa auta v rámci EÚ

Prípady, kedy si kupujúci vyhliadne auto v niektorom členskom štáte EÚ, sú čoraz častejšie. Nielen že sa takýmto spôsobom dá zohnať auto v lepšom technickom stave, ale často aj za výhodnejšiu cenu. Pri kúpe auta zo zahraničia sa však treba pripraviť aj na väčšiu byrokratickú záťaž. Poradíme vám, ako postupovať pri kúpe auta v rámci EÚ. Čítať viac »

Dovoz auta mimo EÚ

Dovoz vozidla z krajiny mimo EÚ nie je taký častý ako v rámci únie, no vyskytnúť sa môže. Pokiaľ ste sa rozhodli kúpiť auto z cudziny, budete musieť absolvovať zhruba rovnaký proces len s jedným rozdielom. Nesmiete zabudnúť na clo a DPH. Viete, kde presne a v akej výške tieto poplatky uhradiť či aké rôzne doklady budete k tomu potrebovať? Čítať viac »

dokument

Postup pri kúpe auta

Už presne viete, akú značku a model vozidla chcete, odkiaľ ho kúpite, aj ako budete financovať jeho kúpu, no nie ste si celkom istý postupnosťou jednotlivých krokov? Poradíme vám, ako presne pri kúpe vozidla postupovať, aby ste na nič nezabudli.

Ako postupovať, keď kupujete vozidlo?

Pri kúpe vozidla, bez ohľadu na jeho stav, pôvod či spôsob financovania, je dôležitá najmä postupnosť jednotlivých krokov. Od vyhotovenia a podpísania kúpno-predajnej zmluvy, cez poistenie kúpeného vozidla až po jeho prihlásenie do evidencie na príslušnom dopravnom inšpektoráte – to všetko sú kroky, ktoré nemožno obísť ani zanedbať. Čítať viac »