Rozhodli ste sa investovať do nového vozidla? Poradíme vám, na čo si pri kúpe nového auta dávať pozor a ako ho možno získať za tú najvýhodnejšiu cenu.
Vybrať si správnu značku a model auta nie je nič zložité, no pre správne rozhodnutie je menší prieskum nevyhnutný. Na vlastnú analýzu trhu si vyčleňte viac času, ideálne niekoľko mesiacov. Porovnávajte informácie z rôznych zdrojov a zistite si ceny u viacerých predajcov. Nebojte sa osloviť dvoch – troch odborníkov. Tak najlepšie zistíte, či je vami vybrané auto skutočne dobré a kde sa ho najviac oplatí kúpiť.
Pri výbere auta sa nezameriavajte na subjektívne pocity, ale predovšetkým na objektívne ukazovatele jeho kvality. Zistite si všetky dôležité technické parametre, akými sú napríklad jeho spotreba, spoľahlivosť, bezpečnosť či aký je po ňom na trhu dopyt.
Pred kúpou si zvážte, či sa vám viac oplatí benzínový alebo naftový motor. Ak chcete auto prevažne na krátke vzdialenosti, choďte radšej do benzínového motora. Ten je ideálny na jazdenie po meste, je celkovo lacnejší a sú s ním spojené aj nižšie náklady na opravu a údržbu. V prípade, že často jazdíte dlhé trasy, určite sa viac oplatí naftový motor. Nielen že je nafta lacnejšia, ale na dlhé trate je motor oveľa úspornejší. Treba však rátať s tým, že vozidlo s naftovým motorom je o čosi drahšie a aj náklady na jeho servisovanie budú vyššie.
Ak máte vyhliadnuté viaceré značky či modely a neviete sa rozhodnúť, určite ich porovnajte aj podľa štatistík spoľahlivosti. Tie síce neposkytujú úplne presné informácie, no ako orientačný odrazový mostík vám isto poslúžia. Ani pri kúpe nového auta sa neoplatí celkom spoliehať na záruku, ani tá totiž nemusí pokrývať všetky vzniknuté vady. Vozidlo, ktoré je častejšie v servise ako na ceste, vám bude na nič.
Nikdy nepodceňujte servis vozidla. Hoci je vami vybraná značka a model skutočne spoľahlivá, neznamená to, že sa nemôže nikdy pokaziť. Pri rozhodovaní preto vždy zvažujte aj dostupnosť autorizovaného servisu, orientačné náklady súvisiace s povinnými prehliadkami, výmenami pneumatík či kúpou náhradných dielov. Dobré je sa tiež popýtať známych, ako sú spokojní so službami zamestnancov servisu či spoľahlivosťou prác.
Za zváženie určite stojí aj to, akú bude mať daný model hodnotu v budúcnosti. Investovať do vozidla, ktoré budete mať neskôr problém predať, sa neoplatí. Za pár rokov budú airbagy v celom aute, navigácia či parkovacie senzory už samozrejmosťou, o klimatizácii, centrálnom zamykaní či elektrických zrkadlách ani nehovoriac. Preto si zvážte, či sa vám teraz neoplatí investovať do auta o čosi viac, no tým zvýšiť jeho šance na predaj v budúcnosti.
Neodporúča sa kupovať modely z prvého roku výroby, nakoľko sa u nich často vyskytujú rôzne vady. Pred samotnou kúpou si tiež vždy overte, či výrobca nechystá tzv. facelift alebo novú verziu vami vybraného modelu. V takom prípade sa oplatí počkať na lepší, novší model.
Určite využite možnosť predvádzacích jázd – čím viac o aute viete a čím dlhšie v ňom sedíte, tým lepší obraz si spravíte. Trvajte vždy na riadnej predvádzacej jazde, kde si auto viete vyskúšať v rôznych jazdných situáciách. Na diaľnici sa môže auto správať trošku inak ako v meste, takisto vedia o aute veľa prezradiť aj rôzne povrchy. Ak testujete viaceré modely áut, odporúčame robiť jazdy v rovnakých podmienkach a trasách. Vždy si overte, či pneumatiky na aute sú aj súčasťou základnej výbavy – často totiž pocit z jazdy skresľujú kvalitnejšie gumy.
V neposlednom rade si všímajte aj ergonomické kvality či nedostatky auta, ktoré vám z dlhodobého hľadiska môžu spríjemniť alebo naopak znepríjemniť jeho používanie. Ak sa vám na aute niečo nezdá alebo nepáči, nenechajte sa uchlácholiť, že si na to zvyknete. Skôr sa informujte, či je možné daný prvok vymeniť alebo úplne z auta odstrániť. Odporúčame tiež porovnať základnú výbavu s vyššou, niekedy vie aj základná výbava poskytnúť dostatočný komfort.
Ak vám nie je niečo jasné alebo máte špecifické otázky týkajúce sa vami vybraného vozidla – pýtajte sa! Úlohou predajcu je zodpovedať vaše otázky a objasniť prípadné nejasnosti. Nehanbite sa a nechajte si vysvetliť, ako sa obsluhuje rádio, navigácia, elektrické sedačky či iné časti výbavy. Tiež si nechajte presne vysvetliť aj podmienky záruky a zamerajte sa najmä na výluky, teda na prípady, na ktoré sa záruka nevzťahuje.
Ak už máte vo všetkom jasno, zostáva vám posledné: dohodnúť sa na cene. Pri kúpe nového auta sa musíte orientovať podľa cenníkovej alebo katalógovej ceny. Ten istý model auta sa však môže u iných predajcov v okolí líšiť. Informujte sa preto o cenách vášho modelu aj u konkurencie. Konkurencia medzi značkami a samotnými dílermi nových áut spôsobuje, že v ponuke bývajú aj rôzne zľavy, finančné či doplnkové bonusy v podobe zimných pneumatík, diskov, predĺženej záruky, servisu zdarma či napríklad poistenia. Vždy sa preto informujte o výhodách, ktoré vám môže vybraný predajca ponúknuť.
Finančne výhodná môže byť aj kúpa tzv. predvádzacej vzorky. Správne načasovanie kúpy vozidla môže tiež pomôcť pri vyjednávaní lepšej ceny. Ideálne je využiť čas mimo „sezóny“, kedy je predaj autosalónov slabší (napr. august, január), príp. využiť koniec mesiaca, kedy viacerí predajcovia potrebujú dohnať predajné ciele.
V prvom prípade by všetko malo ísť viac-menej hladko. Predajca s vami podpíše kúpnu zmluvu a vozidlo by vám mali odovzdať v priebehu týždňa. Samozrejme závisí vždy od predajcov a ich interných postupov, ako aj vašich požiadaviek. Bez ohľadu na to s kým zmluvu podpisujete, vždy si ju pred podpisom celú a riadne prečítajte, v prípade nejasností predajcu požiadajte o objasnenie. Overte si najmä, že všetko, na čom ste sa dohodli ústne – presná špecifikácia modelu a jeho výbavy, cena a pod. – je aj riadne spísané v zmluve.
Ak nie je vozidlo k dispozícií, je potrebné, aby vám predajca vystavil objednávku. Každá objednávka musí mať určité povinné náležitosti, ako výšku zálohy, miesto uzavretia zmluvy či termín dodania vozidla. Požadujte, aby bol v objednávke uvedený presný termín dodania – v prípade, že predajca termín nedodrží, máte právo podať sťažnosť alebo objednávku zrušiť.
Vo väčšine prípadov je pri podpísaní objednávky potrebné aj zložiť zálohu, ktorá je zvyčajne vo výške 10 % z ceny auta. Zvyšnú sumu vyplatíte pred odovzdaním auta, buď v hotovosti alebo prevodom na účet. Predajca je povinný vám vystaviť faktúru, ktorá musí obsahovať výšku všetkých poplatkov súvisiacich s kúpou auta. Okrem základnej ceny by ste na faktúre mali mať uvedenú aj výšku poplatku za ďalšiu výbavu, daň či cenu za ďalšie poskytnuté služby. Okrem priamej kúpy je možné vozidlo financovať aj na úver či na leasing.
Istý čas si vyžaduje aj príprava auta pred jeho odovzdaním. Ak príde vozidlo od výrobcu zabalené v ochranných fóliách a v tzv. prevoznom režime, kedy je auto zablokované, príprava môže trvať aj niekoľko dní. V takomto prípade je totiž potrebné auto aj vyčistiť, naleštiť, príp. namontovať aj dodatočnú výbavu podľa vašich požiadaviek.
Nové auto je pri odovzdávaní vždy na letných pneumatikách, a to aj v zime. Preto ak chcete mať s autom čo najmenej starostí, dohodnite si prezutie pneumatík s predajcom dopredu. Niekedy mávajú automobilky aj špeciálne zimné akcie, kedy pri kúpe nového auta odstanete zimné pneumatiky grátis. V závislosti od predajcu sa môže líšiť aj množstvo pohonných hmôt v nádrži auta. Väčšinou je v nej tak do 5 litrov paliva, niektorí predajcovia však ponúkajú plnú nádrž ako bezplatný bonus.
Nové auto je potrebné prihlásiť na dopravnom inšpektoráte, a to do 15 dní od jeho nadobudnutia. Aj túto povinnosť za vás vie vybaviť predajca – niektorý to spraví zadarmo v rámci obstarávacej ceny, iný za poplatok. Stačí ak mu dáte splnomocnenie a uhradíte správne poplatky súvisiace s prihlásením. Auto si tak viete prebrať už aj s registračnými značkami. Prihlásenie auta si môžete samozrejme vybaviť aj sami, pred tým však treba auto zákonne poistiť. V prípade dopravnej kontroly sa tak preukážete kúpnou zmluvou, príp. faktúrou a bielou kartou.
Samotné fyzické odovzdanie auta trvá približne hodinu až hodinu a pol. Predajca by vám mal predviesť všetky funkcie a možnosti vybavenia – túto časť určite nepodceňujte, môžete ňou včas odhaliť skryté vady auta. Pomerne veľa času zaberie aj samotná administratíva – vysvetlenie záruky, jej dĺžky, čo ňou je a nie je kryté, príp. čím je podmienená. Spolu s vozidlom vám predávajúci musí odovzdať aj všetku potrebnú dokumentáciu k vozidlu.
Hoci dnes už nové auto netreba zabiehať tak opatrne, ako v minulosti, stále platí, že prvých 500 až 1000 kilometrov by ste k nemu mali byť jemnejší. Netreba zabúdať, že vaše auto práve opustilo výrobnú halu a mnohé jeho komponenty ešte nie sú celkom zohraté. Kým sa tak stane, zvoľte radšej voľnejšiu jazdu.
Nesnažte sa z auta dostať hneď maximum. Rozhodne počas prvých kilometrov nedávajte plynový pedál do jeho spodnej polohy. Tlak, ktorý pri vysokej rýchlosti vzniká vo valcoch, môže spôsobiť poškodenie ich steny či povrchu piestov.
Rovnako sa neodporúča vytáčať motor do tzv. červenej zóny. V závislosti od motora sa určuje aj maximálna hranica otáčok. Vo všeobecnosti však platí, že príliš vysoké čísla na otáčkomere môžu spôsobiť vady na spaľovacej komore, piestoch či piestnych krúžkoch.
Pre čerstvo poskladané vozidlo je ideálne, ak zo začiatku pracuje v relatívne širokom rozpätí otáčok, ktoré by však nemali byť priveľmi vysoké. Pre dobré zabehnutie vozu meňte zaťaženie a otáčky agregátu – práve rozličné podmienky práce motora sú na to ideálne.
Vyhýbajte sa tiež príliš krátkym vzdialenostiam, kedy sa motor nestihne riadne zahriať a určite voz nepreťažujte ťahaním veľkého nákladu. Vždy sa držte pokynov výrobcu – tak nemôžete nič pokaziť a nové auto vám bude slúžiť dlhodobo.