pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Predaj vozidla inej osobe

Ak ste sa vaše jazdené auto rozhodli predať ako súkromná osoba, musíte myslieť na to, že celý proces nie je taký jednoduchý. Preto sme pre vás zozbierali všetky dôležité informácie, ktoré vám s predajom pomôžu.

Bod jedna

Príprava vozidla na predaj

Keď sa rozhodnete vaše jazdené auto predať, vašou prvou úlohou bude pripraviť ho pre potenciálnych záujemcov. Najskôr vykonajte riadnu kontrolu vozidla. Prekontrolujte technický stav vozidla, jeho vonkajšie časti a tiež interiér. Každú vadu, či opotrebenie, alebo naopak výborný stav jednotlivých častí auta budete neskôr musieť zohľadniť pri určovaní ceny. Po kontrole technického stavu auto nezabudnite upratať, umyť a vyčistiť. Tiež skontrolujte, či k vozidlu máte dva kľúče, servisnú knižku a manuál.


Bod dva

Stanovenie správnej ceny

Ocenenie vozidla je komplikovaný proces, pretože je individuálny pre každé jazdené vozidlo a predávajúci musí brať do úvahy veľké množstvo faktorov. Medzi najdôležitejšie faktory, ktoré by ste pri stanovení ceny mali zohľadniť, patrí vek auta, jeho celkový stav, počet najazdených kilometrov a výbava. Pri stanovovaní ceny bude určite vhodné vedieť, ktoré faktory cenu auta zvyšujú a ktoré znižujú:

Faktory, ktoré zvyšujú cenu auta:

 • Nadštandardná výbava
 • Klimatizácia
 • Nízky počet najazdených kilometrov
 • Automatická prevodovka
 • Platná záruka od výrobcu
 • Udržiavaný interiér
 • Náhradná sada pneumatík
 • História používania vozidla (prvý majiteľ, bez poškodení, bez havárie, nové v SR, pravidelný servis, servisná knižka)

Faktory, ktoré znižujú cenu auta:

 • Bez klimatizácie
 • Vek vozidla
 • Neudržiavaný a opotrebovaný interiér
 • Neatraktívna farba
 • Vysoký počet najazdených kilometrov
 • Poruchy a poškodenia vozidla
 • História používania vozidla (bez servisnej knižky, bolo havarované, opravované, používané ako taxi, v autoškole a pod.)

Pri určovaní správnej ceny vám môže pomôcť aj rýchly prieskum na inzertných portáloch. Pozrite sa, za akú cenu a v akom stave sa predáva ten istý model vozidla, ktorý chcete predať vy.


Bod tri

Inzerovanie a predaj vozidla

V ideálnom prípade auto predáte niekomu známemu, koho poznáte a ktorý pozná vás a tiež aj vaše auto. Ak však tak rýchlo a jednoducho záujemcu nenájdete, najvhodnejšie je využiť internetové inzercie alebo rôzne klubové fóra s možnosťou inzerovania. V takomto prípade bude vašou prvou úlohou zostavenie inzerátu, ktorý potenciálnych kupcov nielen zaujme, ale aj podá úplné a pravdivé údaje o vašom vozidle. V inzeráte uvádzajte vždy len aktuálne a pravdivé informácie. Prípadné poruchy či poškodenia nezatajujte, pri osobnej obhliadke by si ich potenciálny kupujúci aj tak všimol. Inzerát doplňte fotografiami vozidla, ktoré by mali byť ostré a kvalitné. Vozidlo nafoťte zvnútra aj zvonka. Ak má auto akékoľvek poškodenia, prípadne rôzne vylepšenia, detailne nafoťte aj tie.

Po stanovení správnej ceny a zostavení inzerátu vám stačí len počkať, kedy sa vám ozve potenciálny záujemca. Predaj auta sa nezaobíde bez osobného stretnutia, pri ktorom by si záujemca mal overiť údaje uvedené v inzeráte a zoznámiť sa s vozidlom. Mali by ste mu taktiež v každom prípade umožniť aj skúšobnú jazdu, samozrejme vo vašej prítomnosti.

Formálno-právne náležitosti

Keď ste sa s kupujúcim dohodli na cene a odovzdaní vozidla, na rad prichádza administratíva a platba za vozidlo.


Bod štyri

Spísanie kúpno-predajnej zmluvy

Nakoľko vozidlo predávate ako fyzická osoba, pôjde o tzv. neobchodnú predajnú zmluvu. To znamená, že sa na predávané vozidlo nevzťahuje žiadna záruka, no s kupujúcim sa na záručnej dobe môžete dohodnúť a následne ju uviesť zmluve. Štandardne je záruka na jazdené vozidlo stanovená na 24 mesiacov, pričom minimálne trvanie záruky môže byť určené na 12 mesiacov. Okrem záručnej doby si v tejto zmluve s kupujúcim môžete dohodnúť aj formu vyplatenia auta či iné podmienky. Vzor kúpno-predajnej zmluvy si môžete stiahnuť aj na našej stránke.


Bod päť

Prijatie platby za vozidlo

S kupujúcim sa taktiež dohodnete na forme vyplatenia auta. Na výber máte z dvoch možností: platba v hotovosti alebo prevod na účet. Ak kupujúci bude auto vyplácať v hotovosti, suma nesmie presiahnuť 15 000 €. Pri platbe prevodom na účet je kupujúci povinný previesť peniaze už v deň podpísania zmluvy.


Bod šesť

Odovzdanie dokladov a prepis vozidla

Po spísaní kúpno-predajnej zmluvy a vyplatení vozidla môžete pristúpiť k odovzdaniu dokladov. Ako predávajúci ste povinný kupujúcemu odovzdať originály všetkých požadovaných dokladov. Ak vozidlo kúpil záujemca z toho istého okresu, je potrebné vykonať prepis vozidla. Ak je kupujúci z iného okresu, na príslušnom dopravnom inšpektoráte vykonáte odhlásenie vozidla. Nový vlastník potom v mieste svojho bydliska požiada o prihlásenie vozidla a vozidlo si poistí už na svoju osobu.


Bod sedem

Zrušenie povinného zmluvného poistenia

Vašou poslednou povinnosťou je zrušenie povinného zmluvného poistenia. Vzor výpovede poistnej zmluvy si môžete stiahnuť aj z našej stránky, alebo si ju môžete aj priamo vygenerovať. Vytlačenú výpoveď podpíšete a odošlete poisťovni, najlepšie ako doporučenú zásielku.