0948 197 625
0918 462 422
0911 696 920
Facebook
LinkedIn

PO-PIA: 08:00-17:00

Poisťovne nechystajú vodičom šok

15.11.2008 | Autor: Netfinancie.sk

Ceny povinných poistiek pre autá na rok 2009 sa vodiči dozvedia do pol druha mesiaca. Podľa prvých predpovedí poisťovní aj odborníkov nečaká vodičov do konca októbra nijaké vážne prekvapenie a väčšina z nich dostane na šeku od poisťovne podobnú sumu ako pred rokom.

Platí to najmä pre šoférov, ktorí za posledných 12 mesiacov nespôsobili nehodu. Majitelia áut s objemom motora do 1,3 litra si tak môžu začať na celoročné poistenie odkladať sumu okolo 3 200 korún (asi 106 €).

"Ceny by nemali výraznejšie stúpnuť ani napriek tomu, že od januára vzrastie suma, ktorú musíme za vinníkov nehôd zo zákona vyplatiť poškodeným,“ uviedla Lucia Muthová, hovorkyňa najväčšej Allianz – Slovenskej poisťovne. Podľa nárokov Európskej únie musia poisťovne za vodičov preplatiť od budúceho roka už pri základnom type poistenia škody na majetku aj zdraví až do výšky 2,5 milióna €, čo je v prepočte viac ako 75 miliónov korún. V súčasnosti preplatia poisťovne za väčšinu vodičov škody najviac do výšky 40 miliónov korún (do 1,33 milióna €).

"Nečakám celkové výrazné zdraženie, možno len väčšie úpravy v niektorých skupinách vozidiel. Niektoré poisťovne môžu významnejšie zvýšiť ceny vodičom, ktorí v predošlých rokoch spôsobili viac dopravných nehôd,“ konštatuje Vladimír Cvik, konateľ poradenskej firmy Netfinancie.sk.

Doteraz väčšina poisťovní vinníkom dopravných nehôd "odpúšťala“ a nepostihovala ich vyššími cenami. Obávali sa ich odchodu k lacnejšej konkurencii. Postupne sa však poisťovne začínajú brániť takým klientom, pretože ich stoja najviac peňazí.

Cvik tiež upozorňuje, že hlbšie do vrecka budú musieť zrejme siahnuť aj šoféri, ktorí sa vlani poistili za výrazne nižšie akciové ceny. Týka sa to najmä majiteľov výkonnejších áut s objemom motora od 1,8 litra. V rámci akcií ich poisťovali aj niekoľkokrát lacnejšie v porovnaní s konkurenciou dve spoločnosti – OTP Garancia a Česká poisťovňa. Poistky pre najrýchlejšie autá na úrovni cien pre strednú triedu by už mali byť minulosťou.

Najviac by mali ušetriť opäť vodiči, ktorí sa budú o výšku poistky aktívne zaujímať a okrem vlastnej poisťovne si včas preveria aj ponuku konkurencie. Prechodom k lacnejšej konkurencii budú môcť usporiť aj viac ako 10–tisíc korún (vyše 330 €) práve vlastníci najvýkonnejších áut.

Karty môže ešte zamiešať poisťovňa Axa, ktorá plánuje od januára vstup na trh s povinnými poistkami. "Určite bude mať záujem o získanie značnej časti trhu, čo sa dá dosiahnuť predovšetkým nízkymi cenami,“ očakáva Cvik. Ďalšia poisťovňa Triglav zatiaľ predpokladaný vstup do poistenia áut na Slovensku odsunula na neurčito.

Zdroj : Pravda