pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Lyžovačka s deťmi: Najlepšie lyžiarske strediská pre začiatočníkov

15.02.2024 | Autor: Katarína Zelinková

Tohtoročný február síce nepriniesol rekordne nízke teploty, ale na horách sneh určite nájdete. Tí, ktorí chcú na zasnežené svahy zobrať aj svoje deti, by tak mali urobiť čo najskôr, na jarnú lyžovačku je najvyšší čas. Poradíme, kde sa určite bude páčiť celej rodine.

deti na lyžiarskom svahu

Pre deti sú najvhodnejšie svahy určené pre začiatočníkov alebo mierne pokročilých. Také nájdete nielen na Slovensku, ale napríklad aj v Rakúsku či Taliansku. Z našich tipov na tie najlepšie lyžiarske strediská pre rodiny s deťmi si určite vyberiete.

1. Ski Zochova chata

Ak niekto tvrdí, že na západe Slovenska si s deťmi nezalyžujete, mýli sa. Stredisko Ski Zochova chata sa nachádza približne hodinu autom od nášho hlavného mesta. Nájdete tu štyri zjazdovky, ktoré sú vhodné najmä pre začiatočníkov. Na zasnežovanie tu využívajú snežné delá a rátajte s veľmi miernymi svahmi. Vleky sú prispôsobené začiatočníkom a rodinám s malými deťmi. Okrem toho tu môžete využiť aj ski servis, požičovňu lyžiarskych potrieb a lyžiarsku škodu. Kto si chce dať pauzu od lyžovania, môže vyskúšať sánkarskú dráhu. Odporúčame, aby ste si pred návštevou tohto strediska overili, či sú svahy v prevádzke a je možné tam lyžovať.

2. Snow Paradise Veľká Rača

Nenechajte sa zmiasť názvom, toto lyžiarske stredisko na nenachádza v bratislavskej časti Rača, ale v Kysuckých Beskydách v nadmorskej výške 600- 1050 m n.m.. Okrem zjazdoviek pre začiatočníkov tu sú aj náročnejšie svahy, takže si zalyžujú aj skúsenejší lyžiari. Vy aj vaše deti sa môžete prihlásiť do lyžiarskych škôl, v ktorých ponúkajú programy nielen pre neskúsených lyžiarov, ale aj také, ktoré sú zamerané na zlepšenie techniky a lyžiarskych zručností. Samozrejmosťou je lanovka, požičovňa lyží, menšie gastro prevádzky a večerné lyžovanie.

3. Bachledka Ski and Sun

Ak máte chuť na rodinnú lyžovačku v prostredí Tatier, toto je ideálne horské stredisko. Nachádza sa iba 30 kilometrov od Popradu a dokonca ponúka celosezónnu garanciu snehu, pričom si počas lyžovania môžete vychutnať výhľad na Zamagurie a Belianske Tatry. Lyžiarske zjazdovky v tomto stredisku majú dokopy 8 kilometrov a obsluhuje ich až 10-miestna gondola Bachledka. Návštevníci tiež môžu využiť lanovku alebo vleky. Oplatí sa vedieť, že Bachledka patrí do skupiny Tatry Super Ski, takže ak si tu zakúpite skipas, môžete ho využiť v ďalších 17-tich strediskách na Slovensku alebo v Poľsku.

Deti môžu využiť 2 detské ski parky a tiež lyžiarsku školu so snowcampom. Svahy sú upravované každý deň, je tu aj požičovňa a servis lyží, skibus a možnosť večerného lyžovania.

TIP: Spísali sme pre vás návod, ako sa správne pripraviť na lyžovačku. Prečítajte si, čo by ste určite nemali podceniť a na čo nezabudnúť.

4. Familienskiland St. Corona

Toto populárne lyžiarske stredisko sa nachádza iba hodinu autom od Viedne. Je ideálne na lyžovačku s malými deťmi, pretože tu nájdete detské vleky, veľmi mierne zjazdovky a množstvo ďalších aktivít pre celú rodinu. K dispozícii sú aj dráhy pre boby alebo sánky, za zmienku stojí aj špeciálny zimný park a tiež zimné ihrisko. Vynechať by ste nemali ani návštevu jaskyne Bärli Höhle. Toto stredisko je vhodné najmä pre aktívne rodiny, ktoré chcú okrem lyžovania vyskúšať aj rôzne atrakcie.

5. SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

Rodinnú lyžovačku ako z rozprávky určite zažijete v tomto rakúskom stredisku. Hrdí sa veľkou parkovacou plochou, sú tu lyžiarske školy a moderné kabínkové aj sedačkové lanovky. Zjazdovky si môžete vybrať podľa náročnosti a pre deti tu nájdete špeciálne oddelené zóny, pod názvom Kinder-SkiWelt a Aktiv-Kinderland. Tiež tu uvidíte veľa pôsobivých snehových a ľadových sôch či iných inštalácií, ktoré sa určite budú pekne vynímať na rodinných fotkách. V blízkosti sa nachádza dedinka Hochbrixen, kde si môžete oddýchnuť a vybrať z rôznych gastro podnikov.

6. Pontedilegno-Tonale

Toto lyžiarske stredisko v Taliansku je určené predovšetkým na lyžovačku s deťmi, pričom sa tu zabavia všetky vekové kategórie. Takže je vhodné sem ísť nielen s malými deťmi, ale aj tínedžermi. V nižších polohách si môžete vybrať medzi ľahkými alebo stredne ťažkými zjazdovkami, ktoré sú určené pre začiatočníkov. Pre tých skúsenejších tu je ľadovec Presena, na ktorom sa nachádzajú svahy s vyšším stupňom obtiažnosti. Keď sa vám nebude chcieť lyžovať, môžete si užiť bežkovanie, alebo zimnú turistiku, pokojne aj s malým dieťaťom v nosiči. Ďalšou atrakciou, ktorá stojí za zmienku, sú psie záprahy.

Dôležité: Nezabudnite na správne poistenie!

Ak vaša lyžovačka bude na Slovensku, v prípade úrazu alebo ochorenia sa môžete spoľahnúť na vaše zdravotné poistenie. Pamätajte však na to, že z tohto poistenia nie je krytý zásah Horskej záchrannej služby (HZS), ktorá vám príde na pomoc, ak napríklad zablúdite alebo sa ocitnete v tiesni v ťažko dostupnom teréne. Záchrannú akciu horských záchranárov budete musieť uhradiť z vlastných zdrojov, pričom takýto zásah nie je najlacnejšia záležitosť. Zvyčajne stojí okolo niekoľkých stoviek, prípadne tisícov eur. Preto odporúčame, aby každý plnoletý návštevník slovenských hôr mal poistenie na hory. Na základe tejto poistky uhradí náklady za záchrannú alebo pátraciu akciu HZS vaša poisťovňa. Okrem toho si v rámci horského poistenia môžete dojednať aj poistenie zodpovednosti za škodu, tiež poistenie športu a poistenie storna. Ak do hôr na Slovensku chodíte viackrát za rok, môžete si dojednať celoročné poistenie do hôr.

Na lyžovačke v zahraničí vás ochráni cestovné poistenie

Na Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) sa môžete spoľahnúť aj pri zdravotných ťažkostiach v zahraničí. Jeho krytie však nezahŕňa doplatky za lieky, lekárske zákroky u súkromných lekárov či prípadný prevoz späť na Slovensko. Preto odporúčame, aby ste si pred odchodom na lyžovačku uzatvorili cestovné poistenie, ktoré vyššie spomenuté riziká kryje. Je možné ho uzatvoriť aj v rodinnom variante za zvýhodnenú cenu. V rámci poistenia do zahraničia si viete dojednať krytie rôznych ďalších rizík a tak môže byť krytá vaša zodpovednosť za škodu, či úrazy, ku ktorým prišlo pri vykonávaní rizikových druhov športu. Tiež sa oplatí zvážiť aj pripoistenie storna a pripoistenie batožiny. V neposlednom rade sa vám môže hodiť aj pripoistenie právnej ochrany.

Pri uzatvorení poistenia do zahraničia si skontrolujte, či zahŕňa aj krytie zásahu záchranných akcií horskej služby. V niektorých poisťovniach je súčasťou liečebných nákladov, teda základného krytia. Na trhu sú aj takí poisťovatelia, u ktorých je potrebné si toto riziko pripoistiť.

Dobré vedieť: Vo všetkých talianskych lyžiarskych strediskách platí povinnosť mať platné poistenie zodpovednosti za škodu. Bližšie informácie sme pre vás spísali v tomto článku.

Rodiny, ktoré do zahraničia cestujú viackrát za rok, či už na lyžovačku, dovolenku alebo krátke výlety, by mali zvážiť celoročné cestovné poistenie.


Najlacnejšie cestovné poistenie alebo poistenie na hory nájdete cez naše online porovnávacie kalkulačky. Poistite celú rodinu na lyžovačku za najlepšiu cenu kompletne online!