pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Povinné poistenie zodpovednosti na lyžovačke a iné pravidlá, na ktoré sa pripraviť v zahraničí

08.03.2022 | Autor: Eva Majerská

Lyžiarska sezóna je u nás aj vo zvyšku Európy v plnom prúde. Zahraničné hory právom lákajú aj Slovákov, no ak sa chystáte lyžovať do Rakúska, Talianska či iných krajín, myslite vopred na povinnosti s tým spojené.

lyžiar na svahu

Najdôležitejším predpokladom dobrej lyžovačky, na ktorú budete s radosťou spomínať, je vaša bezpečnosť. A to nielen z hľadiska stále sa vyskytujúceho rizika ochorenia COVID-19, ale aj samotného pohybu na svahoch. Zimné športy na svahu patria k tým rizikovejším, a preto vo väčšine krajín Európskej únie lyžiarske strediská pristupujú veľmi zodpovedne a prísne k dodržiavaniu pravidiel bezpečnosti.

Do Talianska už jedine s poistením zodpovednosti

Talianske hory milujeme a práve táto krajina sa rozhodla nekompromisne zakročiť pre zaistenie bezpečnosti lyžiarov. Od 1.1.2022 platí v talianskych lyžiarskych strediskách povinnosť mať uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu alebo úrazy spôsobené tretím osobám. Takto chcú zabezpečiť väčšiu garanciu náhrad pre poškodených v prípade, že dôjde napríklad k zrážke lyžiarov a neúmyselným zraneniam.

Možnosti máte dve: poistenie si uzatvoríte sami po vlastnej osi a vezmete si so sebou potvrdenie, vrátane certifikátu v angličtine, ktorým sa budete môcť preukázať v prípade kontroly. Alebo si môžete takéto krátkodobé poistenie uzatvoriť priamo pri kúpe skipasu v stredisku. Personál v pokladni má povinnosť vám ho ponúknuť.

To však nie je všetko, v Taliansku najnovšie platí pre všetkých do 18 rokov povinnosť nosiť prilbu. Taktiež sa vyhýbajte alkoholu na svahu, tolerancia v Taliansku je do 0,5 promile. Alkohol na svahu však neodporúčame vo všeobecnosti, pretože pri škodovej udalosti môže poisťovňa krátiť plnenie, prípadne ho vôbec neuznať!

Taliani plánujú tieto pravidlá prísne kontrolovať. V prípade, že pôjdete na svah bez uzatvoreného poistenia, môžete dostať nielen pokutu, ale byť aj vykázaní zo strediska a prepadne vám skipas.

banner cestovného poistenia s maskotom

Ako je to v iných krajinách? Vo Francúzsku, Rakúsku, Švajčiarsku alebo v Slovinsku je poistenie zodpovednosti nepovinné, ale rozhodne odporúčame uzavrieť si ho, nech idete kamkoľvek. V zahraničí ľudia dobre poznajú svoje práva a aj neúmyselné poškodenie cudzích lyží vás môže vyjsť poriadne draho a skončiť sa žalobou na vašej hlave. Čo všetko vám pokryje poistenie zodpovednosti v zahraničných lyžiarskych strediskách, vysvetľuje Vladimír Cvik, odborník na poistenie: „Nikto z nás sa nechce dostáť do situácie, že sa pri jazde na lyžiach nečakane dostane do zrážky s iným lyžiarom. Zodpovednostné poistenie dáva poistenému (ako vinníkovi nehody) práve istotu, že poisťovňa za neho uhradí škody spôsobené na samotnom poškodenom výstroji či zariadení lyžiarskeho strediska. Preplatí ale aj náklady spojené s transportom a liečbou zraneného lyžiara. Určite odporúčam si vo vlastnom záujme takúto kolíznu situáciu zdokumentovať a dávať si pozor na podpisovanie dokumentov, ktoré nie sú svojim obsahom zrozumiteľné.“

Čo robiť v prípade škody?

Ak už dôjde k škodovej udalosti, pokúste sa zdokumentovať situáciu pomocou fotografií z mobilu. Pri mnohých kolíziách alebo spôsobených škodách nie je na prvý pohľad jasné, kto zavinenie spôsobil. Snažte sa tiež získať výpovede svedkov, následne čo najskôr kontaktujte svoju poisťovňu. Dajte si pozor, aby ste nikomu nič omylom nepodpísali, pretože v komunikácii v cudzom jazyku môže nastať nedorozumenie, pri ktorom na seba nechtiac prevezmete zodpovednosť.

Na otočku do Rakúska alebo Poľska? Uzavrite si krátkodobé cestovné poistenie

Na pravidlá, ktoré si určujú jednotlivé krajiny, nezabúdajte najmä pri jednodňových výletoch za horami. Na skok to majú do Rakúska obyvatelia západného Slovenska, tí na severe našej krajiny zasa často navštevujú Poľsko. Spontánne nápady sú super, no pozor na to, aby ste mali uzavreté čo najkomplexnejšie cestovné poistenie, ktoré vám pokryje jednak prípadné nehody na cestách, ale i na lyžiach. Automaticky už v sebe zahŕňa liečebné náklady, ale pokrývať by malo určite úrazy, stratu alebo krádež batožiny, asistenčné služby, spomínané poistenie zodpovednosti a tiež právne služby v prípade súdneho sporu po kolízii s iným lyžiarom. Všetko sú to náklady, ktoré sa šplhajú na desaťtisíce eur a cestovné poistenie vám môže doslova zachrániť krk.


Vyberte si komplexné cestovné poistenie na lyžovačku aj s krytím zodpovednosti za škody.