pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Na čo si dať pozor, keď sa chystáte na dovolenku s deťmi?

23.08.2022 | Autor: Eva Majerská

Súčasná doba praje cestovaniu viac než kedykoľvek predtým a ani deti nemusia byť žiadnou prekážkou v plnení cestovateľských snov. Pre niektoré rodiny je cestovanie s malými deťmi samozrejmosť, radi svoje zážitky zdieľajú na sociálnych sieťach a tak sa aj vy môžete lepšie pripraviť na vašu vytúženú dovolenku s drobcom. Je však faktom, že tá príprava na cesty je podstatne zložitejšia než pri cestovaní vo dvojici. Zhrnuli sme pre vás najdôležitejšie pravidlá, na ktoré by ste pri cestovaní s deťmi nemali zabudnúť.

rodina na pláži

Výber lokality

Hoci aj s malým dieťaťom sa dá cestovať kamkoľvek do sveta, dobre si premyslite svoje možnosti a ochotu riskovať. Niektorí rodičia si môžu trúfať aj na vzdialené, exotické či riskantnejšie lokality, vo väčšine prípadov ale nik nechce ohroziť svoje dieťa vycestovaním niekam, kde napríklad zúri ekonomická kríza či protivládne protesty. Aj africké krajiny vyžadujú väčšiu prípravu, najmä čo sa týka očkovaní proti najrôznejším ochoreniam, presného plánovania cesty a pitného režimu. Pre niekoho zasa môže byť výzvou aj cesta autom na Balaton. Prispôsobte teda prípravu cieľovej lokalite a myslite na všetky nástrahy, ktoré by vás mohli prekvapiť.

Toto si nezabudnite zbaliť

Nech už cestujete kamkoľvek, dovolenka s deťmi nebude naľahko. Malí turisti sú hákliví najmä na imunitu, majú rozdielnu termoreguláciu a omnoho citlivejšie trávenie. Do batožiny na dovolenku s dieťaťom patrí kompletne vybavená lekárnička s rýchloobväzmi, liekmi proti horúčke, proti bolestiam a hnačke, na alergiu, na uštipnutie hmyzom, kvapkami a sprejmi do nosa a uší, chýbať nesmú dezinfekčné gély a obrúsky, výbava na prvú pomoc... Odporúčame nespoliehať sa na lekárne v zahraničí a radšej si toho zbaliť viac, než potom ľutovať.

Samozrejmosťou v batožine by mal byť dostatok kozmetiky na slnko s vysokým ochranným faktorom, prípravky na regeneráciu pokožky po opaľovaní, ako je panthenol. Kozmetika na opaľovanie však u detí nestačí, potrebujú tiež čiapky a šiltovky, ako aj kúpacie overaly či tričká s UV faktorom. Samostatnou kapitolou je oblečenie: na dovolenke sa môže počasie skutočne vyblázniť, a tak by ste pre dieťa mali mať pripravené oblečenie do každého typu počasia, ktorý v cieľovej lokalite môže nastať. Primárne ide o teplé a nepremokavé kúsky, sady náhradného oblečenia, kvalitné športové oblečenie, ktoré rýchlo schne. Odporúčame zbaliť aj obľúbený prípravok na pranie detských vecí, ideálne pracie mydlo, ktoré nezaberie veľa miesta.

banner cestovného poistenia s maskotom

Nezabúdajte na všetky platné cestovné doklady. Dieťa bez občianskeho preukazu potrebuje na cestovanie za hranice pas, zdravotný preukaz a cestovné poistenie. Z verejného poistenia, ktoré vám garantuje Európsky preukaz zdravotného poistenia, totiž pri úraze alebo ochorení vyplývajú len minimálne náhrady za základnú zdravotnú starostlivosť.

Cestovné poistenie na dovolenku je nevyhnutnosť

Kamkoľvek sa s deťmi chystáte, bez komerčného cestovného poistenia to neriskujte. A to platí aj pre dovolenky na Slovensku. Mnoho poisťovní vychádza rodinám s deťmi v ústrety aj napriek tomu, že práve deti sú rizikoví klienti. Pre tie rodiny, ktoré cestujú viackrát ročne a obľubujú napríklad jednodenné výlety v prihraničných oblastiach alebo nákupy za hranicami, sa najviac oplatí uzatvoriť celoročné cestovné poistenie pre celú rodinu. Pozerajte sa predovšetkým na to, čo všetko vám balík poistenia na dovolenku kryje, nie na cenu.

Krátkodobé cestovné poistenie v základom balíku kryje úhradu liečebných nákladov:

  • pri ambulantnom ošetrení,
  • pri hospitalizácii,
  • za lieky,
  • za operačné zákroky,
  • za vyprostenie z vozidla a transport do a z nemocnice,
  • niektoré poisťovne poskytujú aj určitú kompenzáciu nákladov spojených s ochorením Covid-19, ich rozsah sa môže líšiť.

Dovolenka s deťmi však môže priniesť aj neočakávané situácie, preto je vhodné si zaplatiť aj pripoistenie k cestovnému poisteniu. Môže sa hodiť napríklad storno poplatkov, keď ste nútení pre chorobu dieťaťa zrušiť alebo prerušiť dovolenku. Vhodné je aj úrazové poistenie alebo poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú tretej strane. Pokračuje odborník, Vladimír Cvik: „Pri rodinách s malými deťmi sa často stáva, že plánovanú dovolenku musia na poslednú chvíľu rušiť kvôli chorobe dieťaťa. Ak na to budú klienti myslieť pri objednávaní zájazdu a uzatváraní poistenia, výhodným riešením môže byť poistenie storna zájazdu. Síce im to dovolenku ako takú nenahradí, ale aspoň nebudú musieť prísť mnohokrát o nemalé storno poplatky. Je však nutné dodržať isté pravidlá, ako napríklad lehotu, do kedy daná poisťovňa akceptuje uzatvorenie poistenia s krytím storna. Ak ide o ochorenie, ktoré je prekážkou pre vycestovanie z krajiny, tak je potrebné mať lekárske potvrdenie.   Ďalej by som upozornil na možné škody, ktoré môžu deti spôsobiť napríklad svojou nepozornosťou pri hrách na pláži či v hotelovej hale, pri prehliadke v múzeu alebo nákupe v obchode. Tu klientom výborne poslúži, ak je poistená zodpovednosť za spôsobenú škodu. Nemusí sa to zdať, ale vybavenie niektorých luxusnejších hotelov, a teda aj následná škoda, môže predstavovať aj stovky eur. A to by určite narušilo rodinný rozpočet.“

Pre celú rodinu je tiež výhodné mať uzatvorené pripoistenie straty a krádeže batožiny, dokladov a osobných vecí. Ak cestujete autom, no nemáte havarijné poistenie, zíde sa aspoň poistenie technickej pomoci k vozidlu, aby ste pri poruche vozidla mohli rátať s odťahom, výmenou pneumatiky či iným náhradným riešením.


Najvýhodnejšie cestovné poistenie na dovolenku si uzatvoríte u nás!