pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ryanair batožina: Aké sú povolené rozmery a váha?

18.08.2023 | Autor: Eva Majerská

Časy, kedy sme si so sebou na palubu Ryanair mohli vziať kufrík ako príručnú batožinu zdarma, sú dávno za nami. Podmienky cestovania s Ryanair sa zvyknú často meniť, preto odporúčame si pred výletom overiť, akú batožinu si môžete so sebou vziať na palubu a aké rozmery môže mať. Ponúkame vám praktický prehľad, aktuálny v roku 2023.

žena s batožinou na letisku

V minulosti nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair ponúkala prepravu malej a štandardnej batožiny v kabíne lietadla bez poplatku. Chcela však obmedziť meškanie letov, a tak od roku 2018 túto možnosť cestujúci už nemajú. Ak si chcú so sebou do lietadla vziať malý kufrík, musia si priplatiť. Môžu si tiež zaplatiť batožinu do podpalubia, ale aj tá musí spĺňať presné kritériá.

Platia však aj výnimky, cestujúci s dieťaťom do 2 rokov si môžu v cene letenky na palubu zobrať naviac ešte dve veci – napríklad kočík a detskú sedačku.

Ceny sú pri platenej batožine pohyblivé, väčšinou sa odvíjajú od dĺžky letu alebo sezóny.

Ryanair príručná batožina – rozmery a ceny

Zdarma si dnes môžete na palubu lietadla Ryanair vziať len jednu malú osobnú batožinu v rozmeroch 40 x 20 x 25 cm (ako je napríklad väčšia dámska kabelka). Musí sa zmestiť pod sedadlo pred vami, inak vám ju na palubu nevezmú.

Ak si však kúpite prednostný nástup (priority boarding), môžete si so sebou vziať dva kusy príručnej batožiny, a to v rozmeroch 55 x 40 x 20 cm s hmotnosťou maximálne 10 kg (napríklad malý kufrík na kolieskach), a tiež spomínanú malú batožinu v rozmeroch 40 x 20 x 25 cm.

Cenové rozpätia pri poplatkoch závisia od zvolenej trasy. Za prednostný nástup môžete zaplatiť od 6 do 30 €.

Aké povoľuje Ryanair rozmery batožiny do podpalubia?

Ak sa vám nepodarilo zakúpiť si prednostný nástup, možnosťou je kúpiť si extra batožinu do podpalubia. Takáto batožina sa dá kúpiť v dvoch verziách: s maximálnou hmotnosťou 10 kg alebo 20 kg. Pri tomto type batožiny je výhodou, že si do nej môžete zabaliť aj viac tekutín, než je 1 liter, a nemusíte premýšľať nad spôsobom ich zabalenia.

Menšia batožina do 10 kg na kolieskach môže mať maximálne rozmery 55 x 40 x 20 cm a ak si ju kúpite v momente rezervácie, zaplatíte 12 – 25 €. Ak si ju dokúpite dodatočne, priplatíte si viac – od 23,99 do 35,99 €. Najviac zaplatíte, ak si batožinu kúpite až na letisku pri nástupnej bráne, a to až 45,99 €.

Väčšia batožina do 20 kg môže mať rozmery až 80 x 120 x 120 cm. Jeden zákazník si môže zaplatiť a previezť až 3 kusy takejto batožiny.

Za každú takúto batožinu zakúpenú spolu s letenkou zaplatíte od 17,99 do 50 €. Po zakúpení letenky v rámci online zmeny si môžete batožinu prikúpiť za 39,99 – 59,99 €. Aj na letisku pri bráne si ju môžete pridať do podpalubia, a to za poplatok 69,99 €.

Extra batožina do lietadla

Za každé kilo navyše, ktoré presahuje maximálnu povolenú váhu, je určený poplatok vo výške 9 - 11 €. Doplatok je možné uhradiť len na letisku pri check-in.

Osobitá cenná batožina

Za takúto batožinu v Ryanair je stanovený poplatok vo výške 50 €, pričom je pri nej určený vyšší limit zodpovednosti dopravcu.

Ako vidíte, pri lietaní s Ryanair sa oplatí ísť „naľahko“. Ak však potrebujete prepraviť viac batožiny, bez platenia to nepôjde. Môžete však naopak ušetriť peniaze za cestovné poistenie. Stačí využiť našu kalkulačku cestovného poistenia, ktorá vám ponúkne porovnanie ponúk presne podľa vašich parametrov. A nezabúdajte, že pri častom cestovaní sa vám najviac oplatí celoročné cestovné poistenie.

Čo môže obsahovať batožina na palube spoločnosti Ryanair?

Sú všeobecne určené predmety, ktoré sú zakázané v rámci leteckej prepravy, najmä z dôvodu bezpečnosti. Každá letecká spoločnosť si však môže určiť ďalšie podmienky alebo upresniť pravidlá.

Tekutiny, aerosóly a gély

V príručnej batožine sa môžu prepravovať tekutiny v nádobách s objemom najviac 100 ml. Tie by mali byť umiestnené v priehľadnom plastovom vrecku s rozmerom 20 x 20 cm  s celkovou kapacitou 1 l. Je to praktické aj z dôvodu, že pri detekčnej kontrole musí byť toto vrecko vybrané z batožiny.

Detské jedlo

V prípade, že cestujete s malým dieťaťom, je možné si pribaliť navyše do batožiny na palubu pre neho jedlo na obdobie počas letu. Nie je potrebné zvláštne balenie do priehľadných vreciek, ale v prípade potreby ho budeme musieť predložiť na kontrolu.

Tekuté lieky

Pre prípad potreby si môžete na palubu lietadla vziať aj lieky. Odporúča sa ich mať zbalené spolu aj s nejakým lekárskym potvrdením, ak by bola potrebná kontrola.

Domáce zvieratá

Spoločnosť Ryanair neumožňuje prepravu domácich zvierat. Výnimku tvoria vodiace a asistenčné psy na určitých trasách. Pri takejto preprave sú stanovené presné pravidlá.

Alkoholické nápoje a tabakové výrobky

Do príručnej batožiny si môžete zbaliť alkohol len v prípade, že ho rozdelíte do 100 ml nádobiek (s maximálnym celkovým objemom 1 l) alebo si ho zakúpite v tzv. duty free zóne. V podanej batožine preprava alkoholu ani tabakových výrobkov nie je problém, sú však stanovené colné predpisy pre maximálne objemy v rámci krajín EÚ a mimo EÚ. Zároveň však aj jednotlivé krajiny majú svoje podmienky, takže vždy si pred cestou overte, koľko môžete do cieľovej krajiny alkoholu a tabakových výrobkov priviesť.

Obe podmienky sa však týkajú len osôb starších ako 18 rokov (prípadne starších ako 21 pre niektoré krajiny).

TIP: Pozor si dajte na prestupy. Overte si podmienky prepravy alkoholu a tabakových výrobkoch aj v krajinách prestupu.

Zakázané predmety v batožine Ryanair

Väčšina uvedených predmetov je celkovo zakázaná v rámci osobnej leteckej prepravy. Na palubu lietadla si do príručnej batožiny nemôžete vziať:

 • strelné alebo iné zbrane;
 • špicaté zbrane a ostré predmety;
 • tupé nástroje, ktoré môžu spôsobiť zranenie, vrátane niektorých športových potrieb (napr. tenisové rakety, bejzbalové pálky);
 • výbušniny a horľavé látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie cestujúcich a posádky, pre bezpečnosť lietadla alebo majetku;
 • chemické a toxické látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie cestujúcich a posádky, pre bezpečnosť či ochranu lietadla alebo majetku.

TIP: Ak si potrebujete do batožiny pribaliť nejaký špecifický predmet, vždy sa radšej popredu informujte, do akej kategórie ho letecká spoločnosť zaraďuje a či je povolený.

V rámci podanej batožiny do lietadla sú zakázané tieto predmety:

 • elektronické cigarety;
 • výbušniny vrátane rozbušiek;
 • lítium-iónovými batériami poháňané vozidlá (vrátane segwayov a hoverboardov) okrem mobilných zariadení, ktoré zodpovedajú predpisom Ryanair;
 • osobné elektronické zariadenia s lítium-iónovým napájaním (PED), napr. iPad, tablet, mobilný telefón;
 • strelné zbrane (aj vrátane replík a hračkárskych zbraní);
 • plyny (vrátene propánu a butánu), horľavé kvapaliny, okysličovadlá a organické peroxidy;
 • toxické alebo infekčné látky, žieraviny;
 • jedlý olej v objeme viac ako 1 liter.

Pozor: Ak si do batožiny balíte ostré predmety, musia byť dôkladne zabalené, aby neprišlo k poraneniu osôb v prípade detekčnej kontroly a manipulácie s batožinou.