21.12.2023 | Autor: Katarína Zelinková
Dovolenka v zime môže byť príjemným oddýchnutím na zasnežených svahoch. Podmienky na horách sú však oveľa náročnejšie než na pláži, preto sa na zimnú dovolenku dobre pripravte. Zozbierali sme pre vás niekoľko praktických rád a informácií, ktoré sa vám na zimnej dovolenke určite budú hodiť.
Základom prípravy na lyžovačku je zaobstaranie kvalitnej výbavy. Pri výbere vašej lyžiarskej výstroje by pre vás nemala byť rozhodujúca cena, ale kvalita. Našťastie dnes už môžete aj kvalitnú lyžiarsku výstroj a oblečenie nájsť za dobré ceny. Dôležité je, aby vám vaša výstroj vyhovovala a zodpovedala vašim schopnostiam a potrebám. Ak ste len rekreačným lyžiarom, profesionálne lyžiarske vybavenie pre vás bude zbytočné. Preto sa vždy poraďte buď priamo s predavačom v obchode alebo s niekým z vášho okolia, ktorý vám v otázke lyžiarskej výstroje bude vedieť poradiť.
Kvalitné lyže by vám mali vydržať celé roky, je však dobré ich pred každou zimnou sezónou dať skontrolovať v servise. Lyže by mali byť dobre nabrúsené a bez známok hrdzavenia. Okrem údržby je dôležité aj správne uskladnenie. Ideálne miesto na skladovanie je také, kde je sucho a čisto. Pravidelná údržba a vhodné uskladnenie sú kľúčové pri zabezpečení ich dlhej životnosti.
Rozcvička je nutná pri každom športe, pri aktivite v chladnom teréne to však platí dvojnásobne. Ak na svah vyrazíte bez dostatočného rozohriatia, výrazne tým pre seba zvýšite riziko úrazu. Na zahriatie a rozcvičenie svalov vám pritom bude stačiť len pár minút. Nevynechajte ani rýchly strečing a vaše telo sa vám určite poďakuje.
Pri lyžovaní je okrem výbavy dôležité aj kvalitné oblečenie. Na ťažké svetre a hrubé vetrovky zabudnite, súčasným trendom je vrstvenie. Prvou vrstvou by malo byť termoprádlo. Druhá vrstva izoluje telo a podporuje funkciu termoprádla. Treťou vrstvou by mala byť lyžiarska bunda, ktorá vás bude chrániť pred nepriaznivými vplyvmi. Nemenej dôležité sú aj lyžiarske nohavice, ktoré by mali byť polstrované, s pružným pásom a odolné proti oderu.
Myslite aj na to, že v rámci správnej prípravy na lyžovačku hrajú svoju rolu aj doplnky. Na svahu by ste vždy mali mať kvalitné lyžiarske rukavice, čiapku a tiež aj okuliare a ponožky. Na svahu sú lyžiari vystavení aj slnečným lúčom, preto nezabudnite ani na opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom a balzam na pery.
Zimnú dovolenku bez poistenia neriskujte. Náročný a horský terén je nevyspytateľný a aj pri dobrej príprave môžete ľahko prísť k úrazu. Preto si pred odchodom na zasnežené slovenské svahy uzatvorte poistenie do hôr, ku ktorému si môžete uzatvoriť aj rôzne pripoistenia. Najčastejšie je volené pripoistenie zodpovednosti, ktoré vás chráni v prípade, ak nechtiac na svahu zraníte druhého lyžiara alebo mu spôsobíte škodu napr. na jeho výstroji. Ak patríte medzi dobrodružnejších dovolenkárov, zvážte aj pripoistenie rizikových športov. Aj poistenie na hory si môžete prispôsobiť svojim potrebám. Za vyššiu poistnú ochranu si možno pár eur priplatíte, no v prípade poistnej udalosti sa vám poistenie niekoľkonásobne vyplatí. V neposlednom rade je dobré mať pripoistenie batožiny, ktoré ochráni vaše osobné veci, batožinu, doklady a tiež aj lyžiarsky výstroj. Poistné krytie sa vzťahuje na prípad krádeže, poškodenia alebo straty. Upozorňujeme, že na to, aby vám poisťovňa vyplatila poistné plnenie pri odcudzení vašich vecí, musí prísť k tzv. prekonaniu prekážky, teda prelomeniu či poškodeniu zámku napríklad na dverách. Kryté nie sú situácie, keď si lyže necháte odložené na svahu bez dozoru a niekto vám ich ukradne.
Obzvlášť to platí, ak lyžujete v zahraničí, kde sú náklady na lekársku starostlivosť a ošetrenie mnohonásobne vyššie. Pri ceste do zahraničia si v rámci cestovného poistenia môžete uzatvoriť aj pripoistenie zásahu horskej služby, ktoré vám zaručí nárok na preplatenie nákladov za výjazd horských záchranárov. V rámci cestovného poistenia si môžete dojednať rôzne doplnkové poistenia, podobne ako pri poistení na hory. Odporúčame mať pripoistenie zodpovednosti za škodu, ktoré je v niektorých lyžiarskych strediskách povinné. Tiež je dobré mať aj pripoistenie batožiny a úrazové pripoistenie.
Na to, aby ste si lyžovačku užili, musíte byť v dobrej fyzickej kondícii. K tomu pomáha aj správna strava, ktorá by mala byť predovšetkým vyvážená. Vzhľadom na to, že väčšinu dňa budete vykonávať fyzickú aktivitu v nadmorskej výške, dbajte hlavne na dostatočný príjem sacharidov. Nevynechajte raňajky a dodržiavajte pitný režim. Vyhnite sa ťažko stráviteľným jedlám a tiež alkoholu, pretože ten by vás zbytočne dehydroval.
Dobré vedieť: Alkohol patrí do výluk v rámci poistenia do hôr a rovnako aj v cestovnom poistení. To znamená, že ak sa na svahu zraníte a zistia vám prítomnosť alkoholu v krvi, poisťovňa môže pristúpiť k zníženiu alebo úplnému odmietnutiu poistného plnenia. To isté platí v poistení zodpovednosti, ktoré vás kryje v prípade keď sa s niekým na svahu zrazíte a spôsobíte mu zranenia alebo poškodenie na výstroji. Ak budete mať v krvi alkohol, poistné plnenie môže byť znížené alebo nemusí byť vyplatené.
Pri príprave na lyžovačku sa uistite, že vždy máte so sebou všetky dôležité doklady, ako je preukaz totožnosti, skipas a ostatné dôležité doklady alebo potvrdenia. Taktiež si poznačte aj číslo horskej záchrannej služby a skontrolujte, že máte po ruke aj číslo na asistenčnú službu. Nájdete ho na asistenčnej kartičke spolu s číslom poistnej zmluvy.
Hory sú známe aj nevyspytateľným počasím. Preto vždy sledujte predpoveď počasia a skontrolujte si, či na úsek, kam sa chystáte, nie je vydaná výstraha. Vhodné sú aj rôzne mobilné aplikácie, ktoré zobrazujú predpoveď počasia na niekoľko hodín dopredu a môžu vás včas varovať pred náhlou zmenou poveternostných podmienok.
Bezpodmienečnou súčasťou výbavy každého milovníka zimných horských dobrodružstiev by mal byť aj lavínový vyhľadávač. Ide o zariadenie, ktoré po zapnutí začne vysielať signál s frekvenciou 457 kHz a uľahčí pátranie po zasypaných v lavíne. Taktiež ho možno využiť ako prijímač, ktorý zachytí signál z ostatných vyhľadávačov a umožní nájsť zraneného. Na trhu možno nájsť rôzne typy týchto zariadení, napríklad aj také, ktoré sú schopné zaznamenávať základné životné funkcie alebo skenovať zavalené miesto a identifikáciu počtu zavalených osôb. Využiť môžete aj aplikáciu od HZS, vďaka ktorej si môžete privolať pomoc v núdzi a tiež mať množstvo užitočných informácii po ruke.
Väčšina Slovákov cestuje na lyžovačku vlastným autom, či už do slovenských hôr alebo zahraničia. Ak medzi nich patríte aj vy, nemali by ste zanedbať poctivú prípravu vášho auta. Samozrejmosťou je kompletná povinná výbava, snehové reťaze, zimné pneumatiky, škrabka na okná a metlička na sneh. Nemenej dôležitý je aj kvalitný a spoľahlivý strešný nosič. Ak máte taký, ktorý používate už niekoľko rokov, pred primontovaním na vozidlo ho dôkladne skontrolujte.
TIP: Viac o tom, ako pripraviť svoje auto na cestu na dovolenku si môžete prečítať v našom článku. Bez ohľadu na to, či cestujete na dovolenku vlastným autom v lete alebo v zime, tieto rady sa vám určite zídu.
Pred cestou si poznačte číslo na asistenčnú službu poisťovne, v ktorej máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Tá vám môže pomôcť nielen pri nehode, ale napríklad aj v prípade poruchy vozidla, vybitej batérie alebo defektu.
Úplný základ, ktorý musí poznať každý lyžiar je rozdelenie zjazdoviek. Tie sú rozdelené podľa farby a každá farba označuje iný stupeň náročnosti a charakter terénu. Toto rozdelenie a tiež s ním súvisiace symboly sa používajú v rámci celej Európy.
Žiadny lyžiar by nikdy nemal preceňovať svoje vlastné schopnosti, skúsenosti a kondíciu. Riaďte sa pravidlom, že začiatočníci by mali vždy jazdiť po zelených zjazdovkách a následne napredovať podľa náročnosti. To znamená, že na červenú zjazdovku by nikdy nemali ísť bez toho, aby predtým zvládli aj modrú. Tiež je dobré nezabudnúť na to, že náročnosť jednotlivých svahov je rozdielna v každom stredisku a závisí od počasia, snehových podmienok, množstva lyžiarov a ďalších atribútov. V jednom lyžiarskom stredisku môže byť napríklad modrá zjazdovka menej náročná, než v inom.
Každý lyžiar by mal nielen poznať, ale aj dodržiavať pravidlá, pre zabezpečenie bezpečnosti na zjazdovkách. Označujú sa pomenovaním „Biely kódex“. Kúpou skipasu sa každý návštevník lyžiarskeho strediska zaväzuje ich dodržiavať. Ako iste viete, realita býva veľmi často úplne iná a mnohí z nás majú skúsenosti s neohľaduplnými lyžiarmi, pričom práve takéto správanie môže byť príčinou úrazu či škody na majetku. Známe sú aj prípady, kedy malo arogantné správanie lyžiara fatálne následky pre niekoho iného. Preto sa so znením Bieleho kódexu dôsledne oboznámte a vždy ho dodržiavajte. Ak ho už poznáte, nikdy nie je na škodu si ho zopakovať. Zahŕňa pravidlá napríklad o poskytnutý pomoci, výstupe a vzostupe, predbiehaní či bezpečnosti lyžiarskeho výstroja.