0948 197 625
0918 462 422
0911 696 920
Facebook
LinkedIn

PO-PIA: 08:00-17:00

Ani lyžovačka sa nezaobíde bez prípravy

04.01.2019 | Autor: Katarína Zelinková

Dovolenka v zime môže byť príjemným oddýchnutím na zasnežených svahoch. Podmienky na horách sú však oveľa náročnejšie než na pláži, preto sa na zimnú dovolenku dobre pripravte. Zozbierali sme pre vás niekoľko praktických rád a informácií, ktoré sa vám na zimnej dovolenke určite budú hodiť.

Kvalitná výbava

Pri výbere vašej lyžiarskej výstroje by pre vás nemala byť rozhodujúca cena, ale kvalita. Našťastie dnes už môžete aj kvalitnú lyžiarsku výstroj a oblečenie nájsť za dobré ceny. Dôležité je, aby vám vaša výstroj vyhovovala a zodpovedala vašim schopnostiam a potrebám. Ak ste len rekreačným lyžiarom, profesionálne lyžiarske vybavenie pre vás bude zbytočné. Preto sa vždy poraďte buď priamo s predavačom v obchode alebo s niekým z vášho okolia, ktorý vám v otázke lyžiarskej výstroje bude vedieť poradiť.

Nevynechajte rozcvičku

Rozcvička je nutná pri každom športe, pri aktivite v chladnom teréne to však platí dvojnásobne. Ak na svah vyrazíte bez dostatočného rozohriatia, výrazne tým pre seba zvýšite riziko úrazu. Na zahriatie a rozcvičenie svalov vám pritom bude stačiť len pár minút. Nevynechajte ani rýchly strečing a vaše telo sa vám určite poďakuje.

Správne oblečenie

Pri lyžovaní je okrem výbavy dôležité aj kvalitné oblečenie. Na ťažké svetre a hrubé vetrovky zabudnite, súčasným trendom je vrstvenie. Prvou vrstvou by malo byť termoprádlo. Druhá vrstva izoluje telo a podporuje funkciu termoprádla. Treťou vrstvou by mala byť lyžiarska bunda, ktorá vás bude chrániť pred nepriaznivými vplyvmi. Nemenej dôležité sú aj lyžiarske nohavice, ktoré by mali byť polstrované, s pružným pásom a odolné proti oderu. Okrem toho nezabudnite na kvalitné lyžiarske rukavice, čiapku, okuliare a ponožky.

Či už doma alebo v zahraničí, bez poistenia ani na krok

Zimnú dovolenku bez poistenia neriskujte. Náročný a horský terén je nevyspytateľný a aj pri dobrej príprave môžete ľahko prísť k úrazu. Preto si pred odchodom na zasnežené slovenské svahy uzatvorte poistenie do hôr, ku ktorému si môžete uzatvoriť aj rôzne pripoistenia. Najčastejšie je volené pripoistenie zodpovednosti, ktoré vás chráni v prípade, ak nechtiac na svahu zraníte druhého lyžiara alebo mu spôsobíte škodu napr. na jeho výstroji. Ak patríte medzi dobrodružnejších dovolenkárov, zvážte aj pripoistenie rizikových športov. Aj poistenie do hôr si môžete prispôsobiť svojim potrebám. Za vyššiu poistnú ochranu si možno pár eur priplatíte, no v prípade poistnej udalosti sa vám poistenie niekoľkonásobne vyplatí.

Zvlášť to platí, ak lyžujete v zahraničí, kde sú náklady na lekársku starostlivosť a ošetrenie mnohonásobne vyššie. Pri ceste do zahraničia si poistenie do hôr uzatvoríte ako pripoistenie zásahu horskej služby ku klasickému cestovnému poisteniu. K obom typom poistení, pre Slovensko aj zahraničie, si môžete zvoliť aj pripoistenie zodpovednosti a ďalšie typy pripoistení a zvýšiť tak vašu poistnú ochranu na maximum.

Skontrolujte si doklady

Uistite sa, že vždy máte so sebou všetky dôležité doklady, ako je preukaz totožnosti, skipas a ostatné dôležité doklady alebo potvrdenia. Taktiež si poznačte aj číslo horskej služby a skontrolujte, že máte po ruke aj číslo na asistenčnú službu. Nájdete ho na asistenčnej kartičke spolu s číslom poistnej zmluvy.

Sledujte predpoveď počasia

Hory sú známe aj nevyspytateľným počasím. Preto vždy sledujte predpoveď počasia a skontrolujte si, či na úsek, kam sa chystáte, nie je vydaná výstraha. Vhodné sú aj rôzne mobilné aplikácie, ktoré zobrazujú predpoveď počasia na niekoľko hodín dopredu a môžu vás včas varovať pred náhlou zmenou poveternostných podmienok
Bezpodmienečnou súčasťou výbavy každého milovníka zimných horských dobrodružstiev by mal byť aj lavínový vyhľadávač. Ide o zariadenie, ktoré po zapnutí začne vysielať signál s frekvenciou 457 kHz a uľahčí pátranie po zasypaných v lavíne. Taktiež ho možno využiť ako prijímač, ktorý zachytí signál z ostatných vyhľadávačov a umožní nájsť zraneného. Na trhu možno nájsť rôzne typy týchto zariadení, napríklad aj také, ktoré sú schopné zaznamenávať základné životné funkcie alebo skenovať zavalené miesto a identifikáciu počtu zavalených osôb.


Výhodné poistenie na hory môžete mať už za pár minút!