pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Nová aplikácia od HZS je viac než privolanie pomoci

23.07.2020 | Autor: Eva Majerská

Slovenské hory sa aktuálne tešia z množstva turistov. Práve pre nich prináša Horská záchranná služba v spolupráci s partnermi novinku – praktickú aplikáciu na pomoc v núdzi aj s množstvom užitočných informácií.

Turistka na vrchole nad tatranským plesom

  • Zavolajte si pomoc v prípade núdze jedným klikom!
  • Informujte sa o aktuálnom počasí alebo stave turistických chodníkov!
  • Spoľahnite sa, že ak sa z túry nevrátite, začnú vás hľadať!

A to všetko vďaka novej aplikácii Horská záchranná služba, ktorú pripravila Horská záchranná služba (ďalej HZS) v spolupráci s poisťovňou Generali a spoločnosťou Medical Information Technologies. Novinka je spustená len pár dní a nahradila prechádzajúci úspešný projekt HZS.

Privolanie pomoci jedným tlačidlom

V prípade núdze sa môžete veľmi jednoduchým spôsobom okamžite spojiť so záchranármi, navyše s nimi môžete komunikovať prostredníctvom chatu alebo sms správou, ak nie ste schopný rozprávať. Stačí v aplikácii využiť len jedno tlačidlo „Privolať pomoc“. Na základe vašej GPS vás lokalizujú a podľa danej situácie zabezpečia pomoc. Kdekoľvek na slovenských horách sa dostanete do problematickej situácie, môžete využiť túto aplikáciu. Okrem okamžitého spojenia so záchranármi a privolaní pomoci v nej nájdete aj:

  • aktuálnu predpoveď počasia a výstrahy v danej oblasti
  • uzávery chodníkov, zhoršenie podmienok na zvolenej trase (napr. po búrke, silnom vetre a pod.)
  • možné obchádzky trás
  • najbližšie miesta záujmu v danej oblasti (strediská HZS, záchranné stanice, horské chaty a pod.)
  • inštrukcie k poskytnutiu prvej pomoci
  • Elektronickú knihu vychádzok

Na čo slúži Elektronická kniha vychádzok?

Zo štatistík HZS vyplýva, že za posledné roky takmer 25 % percent prípadov tvorili prípady zablúdenia alebo uviaznutia v teréne. Práve preto je súčasťou aplikácie aj lokácia cez GPS, pomocou ktorej horská služba jednoduchšie zistí vašu polohu a buď vyrazí na pomoc, alebo vás bude navigovať do bezpečia.

Poistiť pre prípad núdze sa môžete aj vy sami, a to veľmi jednoducho – vďaka technologickej novinke v rámci celej EÚ – Elektronickej knihe vychádzok. Ak plánujete vyraziť na túru alebo vychádzku, vyplníte si v aplikácii plánovanú trasu aj s predpokladaným časom návratu. V prípade, že by ste po jeho uplynutí neodklikli notifikáciu „úspešné potvrdenie cieľa“, systém automaticky kontaktuje vami zadanú kontaktnú osobu alebo priamo záchranárov HZS (ak nemáte kontaktnú osobu v prípade núdze zadanú vo svojom profile) a tí začnú s pátraním. Uvedenú službu odporúčame určite využívať, najmä ak často zdolávate terén osamote. S appkou Horská záchranná služba tak budete mať pomoc k dispozícii v každom prípade.

Jednoduchá, ale nápomocná aplikácia ZADARMO

Aplikáciu nájdete zdarma v App Store pre zariadenia iOS a v Google Play pre Androidy. Stačí si ju stiahnuť a overiť cez telefónne číslo. Veľmi užitočné je vyplniť svoj osobný profil, ktorý môže v mnohých prípadoch uľahčiť priebeh záchrany. Stačí vyplniť údaje o sebe, svojich zdravotných ťažkostiach, užívaných liekov a uviesť kontakt na osobu v núdzi. Záchranári tak budú mať dostatočné informácie pre najlepšie vyhodnotenie situácie. Navyše prenos informácií funguje cezhranične a pomoc je možné zavolať v slovenčine v rámci tejto jednej aplikácie aj v rámci ďalších 3 krajín – Maďarska, Rakúska a Česka. Aplikácia tak pomáha aj pri jazykovej bariére.

Túto novinku vytvorila pre HZS v spolupráci s Generali poisťovňou spoločnosť Medical Information Technologies, ktorá už má skúsenosti z okolitých krajín. Aplikácia podľa nich spája funkcionality na privolanie pomoci s možnosťami a informáciami pre bezpečný pohyb v horskom teréne. Financovaná je z Nadačného fondu poisťovne Generali pri Nadácii Pontis, pričom Generali je zároveň aj generálnym partnerom aplikácie.

Zdroj: www.hzs.sk


Ak sa chystáte navštíviť hory na Slovensku, okrem stiahnutia novej aplikácie určite nezabudnite ani na uzatvorenie poistenia! Ochráni vás a vašu peňaženku pred nečakanými výdavkami za zásah HZS.