0948 197 625
0918 462 422
0911 696 920
Facebook
LinkedIn

PO-PIA: 08:00-17:00

Cestujete na dovolenku vlastným autom? Na toto určite nezabudnite

12.07.2018 | Autor: Netfinancie.sk

Cestovanie vlastným autom na dovolenku vám počas pobytu zabezpečí pohodlie a samostatnosť. Má to však aj svoje nevýhody. V mnohých prípadoch stačí málo a stane sa nehoda či iná nepríjemná udalosť, ktorá vás môže vyjsť poriadne draho. Preto nič nenechajte na náhodu a dopredu sa pripravte. Máme pre vás niekoľko užitočných rád, vďaka ktorým vás žiadna nepríjemnosť nezastihne nepripravených.

1.      Vaše auto dôkladne skontrolujte

Pred odchodom na dovolenku si nezabudnite vyčleniť pár minút času a skontrolovať, či je vaše auto pripravené na dlhú cestu. Ak napríklad motor už dlhšiu dobu vydáva zvláštne zvuky, teraz je ten správny čas zájsť s ním do servisu. Okrem technických záležitostí skontrolujte aj povinnú výbavu vozidla, teda či máte lekárničku, náhradné koleso, reflexný odev a výstražný trojuholník. Tiež je na mieste skontrolovať aj či vám správne funguje navigácia, a nezabudnite ani na klasickú papierovú mapu.

2.      Prekontrolujte všetky doklady

Doklady od auta, cestovné doklady a všetky ostatné dokumenty pred cestou ešte raz skontrolujte. Prekontrolujte hlavne platnosť všetkých dokladov a uložte ich na bezpečné miesto. Taktiež nezabudnite ani na diaľničné známky.

3.      Prerátajte si reálnu spotrebu

Pri dlhej ceste sa vaša spotreba navýši nie len o počet najazdených kilometrov. Za zvýšenú spotrebu bude zodpovedná aj pustená klimatizácia, autochladnička a tiež aj taká maličkosť ako mobil zapojený v nabíjačke. Ak so sebou veziete väčšie predmety ako napríklad bicykel alebo kajak, vaša spotreba sa môže tiež výrazne navýšiť.

4.      Povinné zmluvné poistenie je samozrejmosťou

Taktiež si skontrolujte aj platnosť vášho povinného zmluvného poistenia a overte si, že v aute máte uloženú zelenú kartu a tiež tlačivo Správa o nehode. Ak sa vám v zahraničí stane nehoda, je potrebné, aby ste spolu s ostatnými účastníkmi toto tlačivo spísali. Správu o nehode si vyžiada poisťovňa vinníka na posúdenie oprávnenosti nároku na náhradu škody. Políciu je nutné zavolať v prípade, keď prišlo k zraneniu alebo usmrteniu osoby, s druhým účastníkom nehody sa neviete dohodnúť na zavinení nehody a taktiež v prípade, keď sa druhý účastník nepreukáže zelenou kartou, alebo iným potvrdením o platnosti zmluvného poistenia.

5.      Nezabudnite ani na havarijné poistenie

Havarijné poistenie kryje škody spôsobené na vašom vozidle. S havarijnou poistkou budete krytý nie len v prípade havárie alebo odcudzenia vozidla, ale aj v situáciách, keď vaše auto poškodí záplava, pád stromu, vandali, praskne vám čelné sklo a podobne. Poisťovne dnes ponúkajú aj rôzne typy pripoistení, takže zvolené havarijné poistenie si môžete prispôsobiť.

6. Využite asistenčné služby

Mnohí klienti poisťovní si nie sú vedomí toho, že na základe uzatvoreného zmluvného poistenia a tiež aj havarijného poistenia, majú k dispozícií asistenčné služby. V prípade nehody alebo akejkoľvek inej poistnej udalosti vám je asistenčná služba kedykoľvek k dispozícii. Môže vám pomôcť nájsť najbližší servis v okolí, zabezpečiť odtiahnutie vozidla alebo aj tlmočenie pri styku s políciou a pomoc pri vypĺňaní dokladov v cudzom jazyku. Preto si predtým, ako vyrazíte na dovolenku, určite poznačte číslo asistenčnej služby.