pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Toto je 5 najčastejších chýb, ktoré robia uchádzači na pracovnom pohovore

26.03.2024 | Autor: Katarína Zelinková

Časy sa menia a pracovný trh tiež. Pohovory dnes prebiehajú trochu inak, než v minulosti, preto sa uistite, či sa pri prvej návšteve vášho potenciálneho zamestnávateľa nechystáte urobiť jeden alebo aj viac z týchto prešľapov.

traja ľudia na pracovnom pohovore

Pre úspešné zvládnutie pracovného pohovoru je veľmi dôležité sa svedomito pripraviť. Ako na to sa venujeme v samostatnom článku, v ktorom nájdete veľa užitočných rád. Okrem správnej prípravy nezaškodí vedieť, aké chyby robia ľudia na pracovných pohovoroch. V tomto článku vám priblížime 5 tých, s ktorými sa personalisti stretávajú najčastejšie. Tiež poradíme ako sa im vyhnúť.

1. Vyzdvihnutie nerelevantných znalostí

Na pohovore s veľkou pravdepodobnosťou dostanete otázku ohľadom vašich zručností a znalostí. Dajte si záležať na tom, aby ste personalistovi priblížili najmä tie, ktoré sú pre pozíciu, o ktorú sa uchádzate, najviac relevantné. Zároveň sa snažte vyhnúť vágnym a všeobecným opisom. Napríklad, nehovorte o tom, že viete pracovať na počítači a ovládate programy z balíka Microsoft Office. Vhodnejšie je popísať napríklad aké pokročilé funkcie ovládate v Exceli, PowerPointe či vo Worde. Ak budete opisovať vaše skúsenosti s inými konkrétnymi programami, skúste ohodnotiť vašu úroveň a tiež spomeňte konkrétne funkcie, ktoré poznáte a viete s nimi pracovať. Pokiaľ ide o znalosť cudzieho jazyka, ak je pre danú pozíciu dôležitá, určite nezabudnite spomenúť aj certifikáty, ak nejaké máte.

2. Voľba nevhodného oblečenia

Na pracovný pohovor nemusíte nutne prísť v obleku, alebo elegantnom kostýme a lodičkách. Dnes je to už tak, že výber vhodného oblečenia závisí od pracovnej pozície a firmy, do ktorej sa hlásite. Ak bude náplňou vašej práce stretávanie sa s klientami alebo časté pracovné stretnutia, elegantné oblečenie je na mieste. Pokiaľ ide napríklad do prácu v továrni, sklade alebo niekde, kde dostanete rovnošatu, môžete prísť aj v neformálnom oblečení. V každom prípade je základom to, aby veci, ktoré budete mať na sebe boli čisté, vyžehlené a dobre vám sedeli.

Tip na zaujímavé čítanie: Zažívate v práci stres? Prečítajte si, ako môžete stresové situácia zvládať s prehľadom a byť viac v pohode.

3. Očakávanie rýchleho výsledku

Vo väčšine firiem výberový proces pozostáva z viacerých kôl. Najčastejšie má dve kolá, no sú firmy, v ktorých sú úplne bežné oveľa dlhšie výberové procesy. Tiež rátajte s tým, že môžete dostať úlohu na vypracovanie. Tento postup je bežný najmä pri pracovných pozíciách v oblasti dizajnu, programovania, tvorby obsahu na web a sociálne siete, predaja a pod.. takéto zadania sú zvyčajne koncipované tak, že pri nich neexistuje správne alebo nesprávne riešenie. Slúžia najmä na to, aby firma získala predstavu o tom, ako rozmýšľate a na akej úrovni sú vaše zručnosti. Uchádzač zasa aspoň približne dozvie, aké úlohy bude na danej pracovnej pozícii riešiť.

Preto sa určite nenechajte odradiť dlhším výberovým procesom a tiež sa nezľaknite zadania. Viackolové výberové procesy sú síce náročnejšie a môžu byť aj stresujúce, takýto postup však má výhody pre obe strany. Váš potenciálny zamestnávateľ si overí, že naozaj máte záujem u neho pracovať a vy lepšie spoznáte danú spoločnosť.

4. Vnímanie pohovoru ako výsluchu

Mnohí ľudia sa pracovných pohovorov boja preto, lebo si myslia, že ich personalisti chcú na niečom nachytať. V skutočnosti je ich záujmom bližšie vás spoznať a posúdiť či ste pre ponúkané pracovné miesto vhodným kandidátom. Je možné, že sa vás opýtajú otázku, ktorá vás zaskočí, ale snažte sa ňou nenechať rozhodiť. Predovšetkým by malo ísť o rozhovor a nie výsluch. Je dobré, ak sa aj vy budete pýtať na to, čo vás ohľadom pracovnej pozície a firmy zaujíma. Pracovný pohovor naozaj nie je výsluch, pri ktorom vás zatvoria do zasadačky a hodiny sa vás budú pýtať nepríjemné otázky. Malo by ísť o zdvorilý rozhovor dvoch, prípadne viacerých ľudí, pri ktorom sa nikto nebojí opýtať na to, čo ho zaujíma.

5. Kritizovanie predchádzajúceho zamestnávateľa a kolegov

Je normálne, ak vo vašom bývalom alebo súčasnom zamestnaní nie ste s niečím spokojný. Tiež je úplne bežné, keď sa ľudia, ktorí spolu pracujú, na niečom nezhodnú. V žiadnom prípade však nie je na mieste prehnane kritizovať spoločnosť, v ktorej ste pracovali a tiež vašich spolupracovníkov. Môže sa vám zdať, že poukázaním na chyby iných predstavíte seba v lepšom svete, opak je však pravdou. Budete pôsobiť ako večný sťažovateľ alebo niekto, s kým sa veľmi ťažko pracuje. Tým nechceme povedať, že nemôžete poukázať na nedostatky v zamestnaní, v ktorom už nechcete pracovať. To, samozrejme, môžete, ale urobte tak vecne a objektívne.

TIP: S prokrastináciou bojujú mnohí z nás. Ak medzi nich patríte aj vy, mali by ste si prečítať tento článok. Poradíme vám, ako s prokrastinovaním dokážete prestať.

Tip na záver: Nevyberajte si len podľa pracovnej pozície, ale aj podľa firmy

Môže sa stať, že natrafíte na pracovnú ponuku, ktorá je pre vás ako splnený sen. Háčik však môže byť v tom, že sa nestotožníte s filozofiou a kultúrou firmy, ktorá dané miesto ponúka. Napríklad sa vám nemusí páčiť príliš formálna alebo naopak, neformálna atmosféra, nemusíte súhlasiť s hodnotami danej značky a pod.. Predtým, ako sa rozhodnete na nejaký pracovný inzerát reagovať, je dobré preklepnúť si konkrétnu spoločnosť a niečo si o nej zistiť. Veľa informácií sa dozviete napríklad zo sociálnych sietí ako je Facebook, Instagram či LinkedIn.

Ak vás firma zaujme a dostanete sa na pracovný pohovor, nebojte sa viac popýtať na firemnú kultúru a ďalšie aspekty. Pokojne môžete povedať, že ste sa niektoré informácie dozvedeli z internetu a hodí sa pamätať si, kde ste danú informáciu našli, či v nejakom článku, poste na Facebooku a pod..

Poistenie zamestnanca určite nie je chyba

Každý zamestnanec by mal vedieť, že ak svojmu zamestnávateľovi spôsobí škodu, vzniknuté výdavky za neho môže zaplatiť poisťovňa. Preto sa oplatí mať uzatvorené poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu, pretože v prípade neželaných nepríjemností ich nebudete musieť uhradiť z vlastných úspor. Toto poistenie by mali zvážiť všetci zamestnanci, pretože škodu môže spôsobiť naozaj každý. Bez ohľadu na to, či pracujete manuálne alebo nie, na výkon svojej práce určte niečo využívate a tiež sa pohybujete v nejakom prostredí, napríklad v sklade alebo administratívnej budove. Ku škode môže prísť naozaj kdekoľvek a kedykoľvek, napríklad na firemný počítač vylejete šálku s kávou. Preto zbytočne neriskujte a uzatvorte si poistenie zamestnanca.

Využite našu online kalkulačku pre porovnanie cien poistenia, cez ktorú si vybranú poistku môžete aj ľahko dojednať. Celý proces prebieha digitálne, takže nemusíte vôbec nikam chodiť. Všetko vybavíte priamo z domu či z kancelárie. A budete vedieť, že ak nechtiac spôsobíte v práci škodu, nebude to bolieť vašu peňaženku.


Vybavte si poistenie zamestnanca za tú najlepšiu cenu pohodlne a rýchlo cez našu kalkulačku!