pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako bojovať so stresom v práci?

20.07.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Ste vo vašom povolaní často pod tlakom a v strese? Nie ste v tom sami. Milióny ľudí sú na tom rovnako, pričom niektorí stres znášajú lepšie, iní horšie. V tomto článku sme pre vás spísali niekoľko rád, ako zmierniť pracovný stres.

 vystresovaná žena sedí za stolom pri laptope

Vyhnite sa multitaskingu

Vedieť robiť viac vecí naraz je skvelá zručnosť, ale niekedy to môže byť na škodu. Schopnosť multitaskingu bola zo začiatku považovaná za veľmi prospešnú pre produktivitu a efektivitu pri práci. Časom sa však prišlo na to, že multitasking z dlhodobého hľadiska viac škodí, než pomáha. Môže viesť k neschopnosti sústrediť sa a tiež k chybám pri práci. Ak robíte naraz viac vecí, môže to dopadnúť tak, že neurobíte poriadne ani jednu. Preto je dobré rozdeliť si prácu na jednotlivé úlohy a tie si naplánovať.

Dôležitý je správny time management

Každý z nás pozná aspoň jedného človeka, ktorý často rozpráva o tom, že má toho veľa a nestíha. Možno medzi takých ľudí patríte aj vy sami. Keď viete, že toho máte toľko, že neviete, kde máte začať, je najlepšie urobiť presný opak, teda zastaviť sa. Spíšte si, čo všetko musíte urobiť a dokedy. Takto získate prehľad nad všetkými vašimi povinnosťami a budete si vedieť naplánovať, čomu a kedy sa máte venovať. To vám pomôže zmierniť stres a tlak z toho, že je toho na vás príliš. Zároveň minimalizujete riziko, že na niečo dôležité zabudnete.

TIP: Ako byť produktívny na homeoffice? Prečítajte si, ako si nastaviť režim tak, aby ste sa na prácu vedeli sústrediť, aj keď pracujete z domu.

Určite si priority

Niekedy v práci strávime príliš veľa času pri úlohe, ktorá nie je až taká dôležitá, alebo jej dokončenie má ešte čas. Potom sa nestihneme venovať dôležitejším alebo náročnejším pracovným povinnostiam, čo vo výsledku vedie k veľkému stresu. Preto si v rámci vašich pracovných úloh určite tie, ktoré sú prioritné a ktorým budete venovať najviac času. Či už ide o dôležitý projekt, stretnutie alebo zadanie, vždy majte na zreteli, čo je najdôležitejšie. Vďaka tomu budete schopný vyhnúť sa chaosu v termínoch a naučíte sa nasmerovať svoju produktívnu energiu tam, kam treba.

Nehladujte

Mnohí ľudia majú zo stresu stiahnutý žalúdok a nemôžu sa najesť. Prípadne len nemajú žiadnu chuť do jedla. Hladovanie však na psychickej pohode nikomu nepridá, a preto sa odporúča zjesť aspoň niečo malé, ako napríklad kúsok ovocia, zeleniny či proteínovej tyčinky. V opačnom prípade sa vám prázdny žalúdok bude pripomínať pocitom hladu a škvŕkaním, čo vám od stresu nepomôže. Práve naopak, budete nervóznejší a ešte viac v strese.

Dávajte si pravidelné prestávky

Aj ak dokážete byť v plnej pozornosti v práci počas celého dňa, je dôležité zamestnať hlavu na chvíľu niečím iným. Preto si určite doprajte krátke prestávky, počas ktorých sa nebudete venovať pracovným záležitostiam. Môžete skontrolovať notifikácie na telefóne, vybaviť súkromný telefonát, ponaťahovať sa, porozprávať sa s kolegami alebo čokoľvek iné. Menšie pauzy napomáhajú k uvoľneniu napätia, zníženiu stresu v práci a vedú k vyššej produktivite.

Pred spaním nepracujte

Vieme, že niekedy sa práca nakopí a je dôležité stihnúť stanovené termíny a splniť rôzne dôležité úlohy. Vždy by ste však mali dbať na to, aby ste nepracovali tesne predtým, než pôjdete spať. Váš mozog nebude mať čas si dostatočne odpočinúť, a to môže viesť k únave, neschopnosti sa sústrediť a ešte väčšiemu stresu. Následne môžete mať pocit, že aj jednoduché úlohy sú pre vás veľmi náročné, nič nestíhate a nezvládate. Preto aspoň jednu hodinu pred spaním neriešte žiadne pracovné veci a venujte sa niečomu inému.

Čítajte viac: Chceli byť ste pracovať menej dní v týždni za ten istý plat? 4-dňový pracovný týždeň je v mnohých firmách už realitou. Čo myslíte, osvedčil sa?

Nezanedbajte pobyt vonku

Každý deň sa snažte stráviť nejaký čas na čerstvom vzduchu. Staré príslovie „Kam nechodí slnko, tam chodí lekár“ vôbec nie je ďaleko od pravdy. Viaceré vedecké štúdie potvrdili, že denné svetlo a čerstvý vzduch sú veľmi dôležité pre našu psychickú pohodu. K úľave od tlaku a stresu pomáha hlavne pobyt v prírode, preto medzi vaše voľnočasové aktivity určite zaraďte napríklad aj prechádzky v parku či výlety do rôznych prírodných oblastí.

Vyskúšajte techniky proti stresu

Efektívnym odbúravaním stresu sa mnohí vedci, lekári a iní špecialisti zaoberajú celé roky. V dnešnej dobe preto nebudete mať problém natrafiť na rôzne rokmi osvedčené techniky, ktoré vám pomôžu uľaviť od stresu v práci. Je len na vás, ktorú vyskúšate a ak sa vám neosvedčí, nevzdávajte to a vyskúšajte ďalšiu. Toto sú naše tipy:

Dychové cvičenia

Ich výhodou je, že ich môžete praktikovať v podstate všade, aj v kancelárii za stolom. Existujú rôzne druhy dychových cvičení, niektoré trvajú len pár minút, iné dlhšie. Všetky však majú ten istý účel, a to pomôcť vám uvoľniť sa, keď ste v strese a napätí. Dychové cvičenia predstavujú techniku na zvládanie stresu v práci a aj v iných situáciách, ktorá je rokmi overená a zároveň nenáročná, preto sa hodí aj pre začiatočníkov.

Meditácia

Mnohí majú meditáciu spojenú s ezoterikou. Sú však na omyle, pretože táto technika sa využíva aj v psychológii a ďalších odboroch. Ide o činnosť, pri ktorej je myseľ uvedená do stavu hlbokého sústredenia sa. Pomáha pri riešení rôznych psychických ťažkostí, medzi ktoré patrí aj stres a úzkosť. Meditácia je pomerne nekomplikovaná technika, jej správne prevedenie je však pomerne náročné, preto vyžaduje pravidelné precvičovanie.

Mindfullness

Jednou z novších techník je tréning plnej bdelosti známy ako mindfullness. Je často zamieňaný za meditáciu, ale v skutočnosti spočíva v niečom inom. Zatiaľ čo pri meditácii je cieľom úplné vyčistenie mysle, pri mindfullness ide o vnímanie a uvedomovanie si udalostí a vnemov v prítomnom okamihu. S meditáciou má spoločné to, že je tiež zameraná na to, aby ste sa nezaoberali rôznymi náhodnými myšlienkami, ale vedome kontrolovali svoje myslenie. Tiež si vyžaduje pravidelný cvik, pričom má preukázateľne pozitívne účinky pri zvládaní stresu a zmierňovaní napätia.

Autogénny tréning

Ak chcete staviť na osvedčenú psychoterapeutickú metódu, autogénny tréning je ideálny. Ide o špeciálne cvičenie, ktoré pozostáva z práce s vlastnými predstavami. Cieľom je uvedenie tela aj mysle do stavu úplného pokoja a uvoľnenia. Je vhodný nielen pri boji s pracovným stresom, ale tiež pomáha aj pri rozvoji odolnosti a potenciálu. Odporúčame, aby ste sa ohľadom tejto techniky poradili s odborníkom a postupovali podľa jeho rád.

Menej stresu s poistením zamestnanca

Keď vášmu zamestnávateľovi spôsobíte škodu a budete ju musieť zaplatiť, na nálade vám to určite nepridá. Ak ste ešte k tomu vystresovaný a pod veľkým tlakom, takáto udalosť vás môže poznačiť na veľmi dlho. Preto je dobré uzatvoriť si poistenie zamestnanca za škodu. Táto poistka vám zaručí nárok na preplatenie poškodení, ktoré ste spôsobili u svojho zamestnávateľa. Poistenie zamestnanca nie je určené len pre tých, ktorí pracujú manuálne a majú na starosti napríklad manipuláciu s tovarom či skladovými zásobami. Pracovníkom v kanceláriách sa môže stať napríklad to, že horúcu kávu vylejú na klávesnicu či poškodia firemný telefón alebo auto.

Poistenie zamestnanca za škodu si môžete uzatvoriť kompletne online cez našu porovnávaciu kalkulačku. Zaberie vám to len pár minút a vo finále si zabezpečíte poistenie, ktoré vám určite pridá na pohode pri práci. Vďaka nemu budete vedieť, že v prípade, keď nechtiac v zamestnaní spôsobíte škodu, ste chránený.


V ktorej poisťovni si uzatvoríte poistenie zamestnanca za škodu za najlepšiu cenu? Odpoveď vám dá naša kalkulačka pre porovnanie cien poistenia!