0948 197 625
0918 462 422
0911 696 920
Facebook
LinkedIn

PO-PIA: 08:00-17:00

Čo je to objektívna zodpovednosť?

30.06.2012 | Autor: Netfinancie.sk

Od 1. júla 2012 realita na slovenských cestách. Čo však presne znamená a na čo by si mali dať vodiči pozor? Najmä na svoje vozidlo a to aj v prípade, že nesedíte za volantom.

Objektívna zodpovednosť totiž znamená, že i keď majiteľ daného vozidla práve nešoféruje, je zodpovedný za všetko, čo jeho vozidlo spôsobí a akého priestupku sa „aktuálny“ vodič dopustí. Je preto dôležité vedieť, komu svoje auto požičiavate, čo i len na pár hodín. Môže sa Vám totiž stať, že aj za tento krátky čas si narobíte veľké problémy. Aj keď nie úplne Vašou vinou.

V rámci objektívnej zodpovednosti boli novelou zákona o premávke zvýšené aj ceny pokút. Tzv. subjektívna zodpovednosť však platí naďalej.

Porovnanie pokút za prekročenie povolenej rýchlosti Pokuty za vybrané priestupky

Dávajte si preto pozor, aby sa Vám nestalo, že Vám domov príde nepríjemná poštová zásielka, ktorá bude pozostávať z fotografie, platobného rozkazu a poštovej poukážky. Uhradiť ju budete musieť Vy, aj keď bude z fotografie jasné, že Vy ste daný priestupok nespôsobili.

Rýchla úhrada znamená výhody

Ak sa s platbou poponáhľate, budete mať nárok na istú úľavu – a to v prípade, že pokutu uhradíte do 15 dní od jej doručenia. V takom prípade ušetríte jednu tretinu pokuty a priestupok Vám nebude zapísaný ani do karty vodiča. Ak teda budete chcieť ušetriť, musíte sa poponáhľať a zaplatiť na príslušný bankový účet.

Niečo navyše...

Objektívna skutočnosť je myslená skutočne objektívne, a preto je platná pre všetkých, dokonca aj pre poslancov a sudcov.