pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako to vyzerá s cenami nehnuteľností?

16.01.2024 | Autor: Katarína Zelinková

Realitný trh rozhodne nespí. Trend klesajúcich cien nehnuteľností trvá už od jesene 2022, teda 18 mesiacov. Byty či domy sa síce predávajú lacnejšie, hypotéky sú však naďalej dosť drahé. Preto sú na mieste otázky ohľadom ďalšieho vývoja. Budú domy a byty ešte lacnejšie, alebo nás čaká zdražovanie?

kľúč s kľúčenkou vo dverách

Už niekoľko mesiacov počúvame z každej strany o zvyšovaní cien. Výnimkou je trh s nehnuteľnosťami, kde ceny klesajú. To však neznamená, že vlastné bývanie je dostupnejšie. Treba brať do úvahy fakt, že na dopyt po realitách majú zásadný vplyv úrokové sadzby. Ak tie rastú, klesá záujem o predávané reality a tým pádom aj ich ceny. V súčasnosti to vyzerá tak, že nehnuteľnosti sa síce predávajú za nižšie ceny, neprichádza však k vyváženiu drahších hypoték. Podľa odborníkov sa situácia výrazne zlepšovať nebude.

Čo prinesie rok 2024?

Ceny síce klesajú, no nedeje sa to rovnakým tempom, akým rástli do roku 2022. Preto sa predpokladá, že tento rok sa ceny nehnuteľností prestanú znižovať a môžu opäť začať rásť. Nemusíte byť žiadny odborník na to, aby ste aspoň tušili, že zvýšenie cien realít neprinesie nič dobré. Európska centrálna banka (ECB) stanovila referenčnú úrokovú sadzbu na 4,50 %. Na úroveň spred niekoľkých rokov, kedy boli úrokové sadzby na historických minimách, sa v najbližších rokoch určite nedostane. Okrem toho netreba zabúdať na to, že štátny deficit dosahuje kritické čísla, čo môže ovplyvniť prístup bankových inštitúcii pri nastavovaní úrokových sadzieb.

Na výšku úrokov má vplyv aj stav verejných financií

Mnohí možno nevedia, že s navyšovaním úrokových sadzieb súvisí aj celková kondícia štátu. Ako sme už spomenuli, štátny rozpočet je v mínuse, čo môže nepriaznivo vplývať na vývoj sadzieb štátnych dlhopisov Slovenska. Investori, ktorí nakupujú dlhopisy, sa pozerajú aj na rating rizikovosti, ktorý sa našej krajine v porovnaní s minulým rokom zhoršil. Napriek tomu sa Slovensku podarilo predať cenné papiere za 1,27 miliardy eur, pričom celkový dopyt nebol najmenší, dosiahol takmer 2,1 miliardy eur. Ide teda o relatívny úspech, ale zníženie úrokových sadzieb neprinesie. Legislatíva ohľadom hypoték je veľmi prísna a kladie veľký doraz na to, aby pri ich poskytovaní mali banky dostatočne veľký vlastný kapitál. To znamená, že budú potrebovať vyššie úročenie. V praxi to môže priniesť ďalšiu vlnu zvyšovania úrokov pri hypotékach.

Kto má výhodu?

Ak zvažujete nákup nehnuteľnosti, pravdepodobne ste sa po prečítaní prechádzajúcich riadkov nepotešili. Ceny bytov a domov už pravdepodobne klesať nebudú a je možné, že opäť začnú rásť. Nutné je však podotknúť, že následkom zvýšenia cien bytov a domov sa dopyt ešte zníži. Preto sa očakáva iba mierne zvýšenie cien. Nemalo by ísť o extrémne rýchle zmeny cien, akých sme boli svedkami pred pár rokmi. Situácia ohľadom zvyšovania úrokov pri hypotékach je neistá, faktom však je, že sú stále príliš drahé. Aktuálne sú v dobrej pozícií tí, ktorí majú na nákup nehnuteľnosti dosť peňazí a nepotrebujú žiadať o vysokú pôžičku na bývanie.

Aj na poistení nehnuteľnosti a domácnosti sa dá ušetriť

Ak patríte medzi tých, ktorí vlastné bývanie už majú, je to dôvod na radosť. No aj veľká zodpovednosť, pretože prípadné škody na vašom majetku budete musieť uhradiť. Ak však budete mať poistenie domu a domácnosti, vzniknuté výdavky zaplatí vaša poisťovňa. Komplexné poistenie majetku ochráni vaše bývanie zvonku aj zvnútra, teda pokryje škody nielen na stavbe ako takej, ale aj na vybavení a zariadení domácnosti. Využite našu online kalkulačku poistenia nehnuteľnosti a domácnosti, s ktorou si môžete porovnať ponuky od viacerých poisťovní. Na jednom mieste nájdete nielen údaj o cene každého poistenia, ale aj všetky ďalšie informácie, ktoré budete zvažovať pri rozhodovaní. Uzatvorte si poistenie bytu, domu a domácnosti kompletne cez internet a zaručene ušetríte! Ak si pri výbere nebudete vedieť rady, alebo sa budete chcieť niečo opýtať, môžete sa obrátiť na našich špecialistov z klientskeho servisu, ktorí vám radi poradia.


Kto porovnáva, ten ušetrí. Uzatvorte si najlacnejšie PZP, havarijné poistenie, cestovnú poistku či poistenie nehnuteľnosti a domácnosti kompletne online. Stačí využiť naše porovnávacie kalkulačky!