pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Lavínové nebezpečenstvo: ako sa vyhnúť problémom v horách počas zimy

07.02.2024 | Autor: Eva Majerská

Celoročný pohyb na čerstvom vzduchu v horách je pre mnohých ako pozitívna droga, občas však poriadne nebezpečná. Najmä ak preceníte svoje možnosti – to platí kedykoľvek, počas lavínového obdobia obzvlášť. Vychutnať si mrazivý vzduch a čerstvý sneh môžete aj bezpečne a bez rizika. Poradíme vám, ako sa pripraviť na nebezpečenstvo lavín a ako postupovať v bezprostrednom ohrození.

Do vyšších polôh sa v zime odvážia väčšinou tí skúsenejší turisti a horolezci. Kvalitná zimná výbava by tu mala byť samozrejmosťou, rovnako ako zdravá sebareflexia. Práve tá mnohým chýba, aj preto ročne zahynú v lavínach na celom svete stovky ľudí. Nech už sa chystáte túto zimu do hôr kamkoľvek, nepodceňujte toto riziko.

Najdôležitejší bod zodpovednej prípravy? Dobré plánovanie

Ak sa chystáte na zimný výlet do hôr, či už na lyžiach ako skialpinista, alebo ako peší turista, nepreceňujte svoje sily. V prvom rade si túru či výlet plánujte adekvátne svojej kondícii, času a poveternostným podmienkam. Vždy sledujte aktuálne informácie Horskej záchrannej služby, ktorá má prehľad o všetkých rizikových lokalitách. V zahraničí, samozrejme, sledujte miestne horské organizácie.

Najmä ak sa chystáte na viacdňový výlet, študujte dôkladne predpovede počasia, sústreďte sa na teplotu, smer a silu vetra, pravdepodobnosť zrážok. Naplánujte si aj alternatívy spiatočnej cesty pre prípad, že by ste sa už nemohli vrátiť cestou, ktorou ste prišli. Veľmi dôležité je nechodiť v čase lavínových rizík osamote. Majte prístup k dátam, plne nabitý mobil a pravidelne kontrolujte aplikácie o počasí a stave lavínového nebezpečenstva.

Myslite na to, že aj keď majú členovia Horskej záchrannej služby a meteorológovia množstvo modelov a nástrojov na predpovedanie podmienok v horách, negarantujú bezpečnosť konkrétnych trás. V tomto prípade musíte jednoducho používať aj svoj zdravý sedliacky rozum.

Nezabudnite mať pri sebe adekvátnu výbavu

Čo by mal mať horolezec, turista či skialpinista na výlete do vyšších polôh jednoznačne pri sebe? Lopatku na hrabanie snehu najmä pre pomoc svojim parťákom v skupine, pretože prvé minúty po páde lavíny sú najrozhodujúcejšie. Ak ste v skupine a niektorých lavína zasiahla, môžete ich zachrániť včas. Tiež by ste pri sebe mali nosiť vyhľadávač a sondu. Dobré je mať aj lavínový batoh, ktorý môžete v nebezpečenstve aktivovať.

Bez poistenia ani na krok

Ďalším bodom prípravy na potenciálne riziko lavíny je poistenie na hory, ktoré by mal mať uzatvorené určite každý turista bez výnimky. Priamo pred lavínou vás síce poistenie neochráni, ale pokryje vám náklady za finančne náročné zásahy zdravotníkov a záchranárov. Tie by vás bez poistenia mohli stáť aj tisíce eur. Týka sa to pátrania, prevozu vrtuľníkom a technického zásahu, všetky tieto služby nie sú hradené zo systému verejného zdravotného poistenia.

A to nehovoríme o tom, koľko podobné zásahy stoja v zahraničí. Keďže poistenie na hory má územnú platnosť len pre Slovensko, na turistiku v horách za hranicami si uzatvorte cestovné poistenie s platnosťou v Európe, prípadne v celom svete. Overte si však, ktoré riziká kryje základný balík poistenia a prípadne si ho doplňte o pripoistenie. Hovorí odborník na poistenie, Vladimír Cvik: „Sú poisťovne, ktoré majú priamo v základných balíkoch krytie rizika zásahu horskej služby a/alebo prepravu vrtuľníkom z miesta úrazu alebo ochorenia, a to do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia, a také, kde si to musíte zvoliť ako pripoistenie. Treba však dávať pozor na limity a aj samotné podmienky platnosti. Limity sa pohybujú od 20 000 €, čo však nemusí stačiť pre každý prípad, až po 20 000 000 €. Ak by mali byť kryté rizikové športy prípadne činnosti spojené s účasťou na expedíciách či pobytoch na extrémnych miestach, musí byť takéto riziko dohodnuté v poistení. Vždy teda treba krytie rizika zásahu horskej služby vyberať podľa toho, kam sa chystáte, aké sú tam zhruba cenové relácie a čomu sa budete venovať.“

Dobré vedieť: Pri lyžovačke v Taliansku odporúčame okrem zásahu horskej služby pripoistiť aj zodpovednosť za škodu. Je to povinné poistenie pre všetkých lyžiarov a snowboardistov a bez neho vás na svah ani nepustia. A navyše za nesplnenie tejto povinnosti riskujete pokutu. Určite sa však hodí vo všetkých krajinách, aby ste nemuseli prípadné náhrady škôd hradiť z vlastného vrecka.

Čo robiť, keď vás ohrozuje lavína

Veríme, že pri zodpovednom plánovaní sa s lavínou nestretnete, ale lepšie je rátať so všetkým. Podľa odborníkov sa lavíny vyskytujú na svahoch so sklonom viac než 40° . Ak sa pohybujete v rokline a vidíte praskliny v snehu, stopy po spadnutej lavíne a počujete pri našľapávaní na sneh duté zvuky, mali by ste sa otočiť a ísť späť vo svojich stopách. Množstvo lavín si ľudia nechtiac spustia sami, preto je veľmi dôležité vedieť sa správne zachovať – a to platí pre celú skupinu ľudí na svahu. Ak si nie ste istí, ako to pri spustení lavíny vyzerá, pozrite si inštruktážne videá na Youtube, pretože je lepšie raz vidieť, než si o tom čítať.

Keď spadne lavína a vy ste na lyžiach, ideálne je pustiť sa priamym smerom von z nej, kým vás sneh ešte nedostihol. Ak viete, že to nestihnete, najdôležitejšie je snažiť sa ostať na povrchu lavíny, preto aktivujte ABS lavínového batoha. Airbagy batoha sa nafúknu a môžu vám pomôcť udržať sa nad snehom. Počas pohybu lavíny sa snažte neustálym hýbaním rúk a nôh plávať čo najviac pri povrchu, najväčšiu silu vynaložte v momente, kedy sa už lavína zastavuje, aby vás sneh nezavalil. Aj v prípade, že k tomu dôjde, môžete prežiť – dôležité je vyhrabať si okolo hlavy priestor na dýchanie a šetriť kyslíkom, kým vás nájdu ostatní zo skupiny alebo záchranári.

Šanca na prežitie pri zavalení lavínou je v prvých pätnástich minútach až vyše 90 %. Práve preto je odporúčanie nechodiť po horách sám také dôležité. Vaši parťáci môžu byť vašou záchranou.


Záchranou pred zbytočnými výdavkami v prípade zásahu horskej služby je zas vhodné poistenie na hory.