pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Platné PZP od budúceho roka preukážete aj elektronickou zelenou kartou

12.02.2024 | Autor: Katarína Zelinková

Zelená karta prešla pred tromi rokmi zmenou, kedy prišlo k jej „odfarbeniu“. Odvtedy sa vydáva v čiernobielom formáte, čo je praktické najmä pri tých, ktorí si PZP dojednali online. Doklad si môžu vytlačiť na klasický biely papier a to na preukázanie platného zákonného poistenia stačí. Od budúceho roka však príde ďalšia zmena.

žena drží v ruke mobilný telefón

Zelenú kartu musí šofér mať v aute pri sebe v papierovej podobe. To sa má od januára 2025 zmeniť, pretože odvtedy bude možné mať zelenú kartu v elektronickom variante. Tento doklad bude vodič môcť mať uložený v telefóne vo formáte PDF a ten ukázať policajtom pri cestnej kontrole.

COB, predtým známa akou Council of Bureaux, je medzinárodná organizácia, ktorá združuje poisťovne pôsobiace v sektore poistenia vozidiel. Ešte koncom roka 2023 prijalo valné zhromaždenie COB rozhodnutie, podľa ktorého musia všetky členské štáty akceptovať zelenú kartu v digitálnej podobe. Slovensko je členom COB, takže sa podľa tohto rozhodnutia musí riadiť tiež. Pre slovenských motoristov to znamená uľahčenie preukazovania platného PZP. Od budúceho roka nebudú musieť mať zelenú kartu vytlačenú na papieri, ale môžu mať uloženú v mobile. Nebudú sa musieť báť, že tento dokument stratia, poškodia alebo si ho zabudnú doma. V dnešnej dobe veľmi málo ľudí odchádza z domu bez mobilného telefónu, takže bude pohodlnejšie a praktickejšie mať zelenú kartu uloženú v ňom.

Jedno ministerstvo hovorí o zmene zákona, druhé nie

Zaujímavý je postoj jednotlivých rezortov k pripravovanej úprave. Ministerstvo financií, ktoré je poverené gesciou zákona o PZP, tvrdí, že zelenú kartu v mobile môžu mať vodiči už teraz. Legislatíva síce hovorí o tom, že držiteľ auta, ktoré je registrované na Slovensku, musí policajtom pri cestnej kontrole predložiť zelenú kartu, nikde sa však neuvádza, v akej forme. Rovnaké pravidlá platia pre vodičov zo zahraničia. Podľa rezortu financií preto nie je potrebné meniť znenie zákona na to, aby rozhodnutie Rady COB bolo prijaté.

Situáciu inak vidí ministerstvo vnútra, ktoré hovorí o tom, že úprava legislatívy bude potrebná. Odvoláva sa na to, že ak povinné zmluvné poistenie bolo riadne dojednané podľa § 14, vodič je povinný platnosť poistky preukázať. Legislatíva, ktorá je platná v súčasnosti, vodičom ukladá povinnosť predkladať potvrdenie o platnom PZP v listinnej podobe, teda zelenú kartu vytlačenú na papieri. Neplatí to pre vozidlá, ktoré sú registrované v cudzine. Na tie sa podľa vyjadrenia rezortu vnútra vzťahuje Mnohostranná dohoda o zárukách medzi Národnými kanceláriami poisťovateľov.

Ako vidíte, ten istý zákon si dve ministerstvá vysvetľujú rozdielne. Odporúčame, aby ste tento rok ešte stavili na istotu a zelenú kartu mali v aute vždy pri sebe v papierovej podobe. Ak vodič pri cestnej kontrole predloží tento doklad v telefóne a policajti ho akceptujú, ide o ústretový krok z ich strany. V súčasnosti ich žiadna právna úprava nezaväzuje k tomu, aby ho v elektronickej forme rešpektovali. Táto povinnosť im vznikne až 1.januára 2025.

Zelená karta v mobile bude zmena k lepšiemu

Mnohí motoristi na Slovensku si už zvykli na to, že si povinné zmluvné poistenie dojednávajú online. Preto vedia, že dôležité dokumenty, ako je poistná zmluva a zelená karta, im budú doručené na e-mail, z ktorého si ich môžu stiahnuť a vytlačiť. Keď od budúceho roka budú môcť mať zelenú kartu uloženú v telefóne, pravdepodobne to budú vnímať ako pozitívnu zmenu. Táto úprava prispieva k šetreniu životného prostredia a tiež bude celý proces ohľadom PZP jednoduchší a praktickejší.

Dobré vedieť: Zelená karta sa ako doklad o preukázaní platnosti PZP používa v štátoch, ktoré patria do Systému zelenej karty. Ak cestujete so svojím autom do krajiny, ktorá tam nepatrí, máte povinnosť dojednať si hraničné poistenie. S tým vám, samozrejme, vieme pomôcť aj my. Ak tento typ poistenia potrebujete, stačí kontaktovať náš klientsky servis.

Najlacnejšie PZP nájdete online

Z roka na rok stúpa počet motoristov, ktorí uprednostňujú uzatvorenie PZP cez internet. Mnohí využívajú našu online kalkulačku PZP, ktorá im porovná ponuky od všetkých poisťovní na Slovensku. Zaručene si vďaka nej vyberie najlacnejšiu poistku každý vodič, či už má menšie alebo väčšie nároky. Celý proces je veľmi jednoduchý a rýchly a všetko zvládnete bez toho, aby ste museli vstať z gauča či zo stoličky. Ak chcete zákonné poistenie za najlepšiu cenu, tu ste na správnom mieste.


Najlacnejšie PZP si môžete dojednať kompletne online za pár minút. Využite naši online porovnanie cien poistenia auta a zaručene ušetríte peniaze aj čas!