pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako sa zmenia ceny PZP v roku 2024?

12.12.2023 | Autor: Katarína Zelinková

V budúcom roku si za povinné zmluvné poistenie priplatíme. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo zákonné poistenie zdražie a či sa dá vyhnúť tomu, aby ste za poistenie auta platili veľa.

počítač a maketa auta

Poisťovne majú pre motoristov nepríjemné správy. Oznámili, že z dôvodu inflácie, ktorá je aj naďalej vysoká, musia pristúpiť k úpravám cien PZP smerom nahor. Inflácia sa premietla aj do cien za opravy vozidiel. Tie sú vyššie najmä preto, lebo náhradné diely do vozidiel zdraželi až o 25 %. Okrem toho nesmieme zabúdať na podstatne vyššie ceny energií a mzdy. Keďže sú z PZP hradené opravy poškodených vozidle po autonehodách alebo škodových udalostiach, poisťovne zdraženie služieb autoservisov pocítili veľmi výrazne. Reagovať musia tak, že zdvihnú ceny zákonného poistenia.

O koľko bude PZP drahšie?

Podľa predbežných odhadov by sa sumy poistného za povinné zmluvné poistenie mali zvýšiť približne o 6 – 8,5 %. Ako vidíte, nejde o nízke čísla, no dobrou správou je, že PZP by nemalo zdražovať plošne. Poisťovne budú ku každému klientovi aj naďalej pristupovať individuálne a zohľadňovať viaceré kritériá, ktoré majú vplyv na výslednú cenu PZP.

Hlavnými kritériami, ktoré poisťovne berú aj naďalej pri stanovovaní ceny do úvahy, sú škodovosť klienta, jeho vek a región trvalého bydliska, typ, značka vozidla a jeho výkon. Najdôležitejším z uvedených je práve počet spôsobených škôd s poistným plnením zo strany poisťovne. Klientom, ktorí za posledné obdobie, spôsobili poistnú udalosť, sa pravdepodobne poistné navýši. Cenovo zvýhodnení by mali byť aj naďalej starší, a teda skúsenejší vodiči, z menších miest a tiež bezškodoví motoristi. Je dobré vedieť, že pri výpočte konečnej ceny PZP sa berie do úvahy aj to, ako veľmi je klient rizikový.

Aký vplyv na PZP má rizikovosť klienta?

Sú aj poisťovne, ktoré zohľadňujú rizikovosť klienta na úrovni zaplatenosti. Vedú si interné databázy a pri zistení, že uvedenému klientovi bola v minulosti vypovedaná zmluva z dôvodu nezaplatenia, môžu si uplatniť navýšenie poistného. Iné berú do úvahy rizikové správanie klienta najmä z pohľadu jeho veku a trvalého bydliska. Stále tak platí, že mladší vodič s vozidlom registrovaným vo väčšom meste bude mať vyššie poistné ako starší vodič so skúsenosťami. Samozrejme, je to len predpoklad poisťovní na základe štatistík a nemusí to vždy odzrkadľovať skutočnosť. Práve preto sa potom hodnotí samotná škodovosť.

Ako ušetriť na povinnom zmluvnom poistení v roku 2024?

Rozumieme tomu, že po prečítaní vyššie uvedených informácií lepšiu náladu mať asi nebudete. Ale dobrou správou je, že zvyšovanie cien neznamená, že sa pri povinnom zmluvnom poistení musíte poriadne buchnúť po vačku. Ušetriť sa dá vždy, a to vďaka našej online kalkulačke PZP, ktorá vám porovná ponuky od všetkých poisťovní na Slovensku. Vďaka tomu vám vieme garantovať, že cez naše online porovnanie cien poistenia auta si nájdete tú najvýhodnejšiu ponuku. Či už budete mať záujem o najlacnejšie PZP alebo poistný balík s najvyšším krytím, môžete sa spoľahnúť na to, že vďaka našej kalkulačke nájdete to, čo hľadáte.

Určite sa oplatí porovnávať ponuky poisťovní, pretože aj pre škodovejšieho klienta sa vždy nájde ten najvýhodnejší variant.

TIP: Tento rok začala na Slovensku pôsobiť aj poisťovňa Pillow, ktorá priniesla PZP podľa počtu prejdených kilometrov. Jej ponuku nájdete v našej kalkulačke zákonného poistenia.

Na základe uvedeného určite odporúčame ľuďom, ktorí potrebujú uzatvoriť povinné zmluvné poistenie alebo sa im blíži výročie zmluvy, aby využili možnosti a porovnali si ceny PZP pre rok 2024. Pri už existujúcej zmluve si overia, či aj na ďalší rok majú tú najlepšiu cenu, a pri novom poistení si najvýhodnejšie poistenie určite nájdu. Uzatvorenie poistnej zmluvy online je zároveň úplne jednoduché a všetky potrebné dokumenty budú klientovi doručené na e-mail. Samozrejme, súčasťou tejto služby je aj neobmedzené poradenstvo, či už pri otázkach spojených s poistnou zmluvou alebo s následným riešením vzniknutých situácií.


Od najvýhodnejšieho povinného zmluvného poistenia vás delí len pár klikov! Poistite sa rýchlo, lacno a kompletne online!