pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Týchto 10 vecí pri cestovaní určite nerobte

04.04.2024 | Autor: Katarína Zelinková

Vašu dovolenku či výlet do zahraničia vám môže pokaziť všeličo. Veľmi často si pobyt v zahraničí ľudia sami skomplikujú tým, že urobia jednu z nasledujúcich chýb. Možno niektoré robíte aj vy, pričom sa im možno dá ľahko vyhnúť.

vystresovaná žena na pláži

1. Zbalili ste si príliš veľa vecí

Nie každý vie a chce cestovať naľahko. Je však dobré pamätať na to, že ak si zbalíte veľmi veľa vecí, vaša batožina bude zbytočne ťažká a vaše ubytovanie potom zapratané vašimi vecami. Preto si zbaľte najskôr tie najnutnejšie veci, ktoré určite budete potrebovať. Ak vám v batožine ostane miesto, môžete si pribaliť ešte niečo navyše. Váš kufor alebo taška by však mala mať voľné miesto na suveníry alebo ďalšie veci, ktoré si v zahraničí kúpite.

2. Stravujete sa príliš blízko hlavných turistických destinácií

Nie je žiadnym tajomstvom, že služby reštaurácií a kaviarní sú v blízkosti turistických atrakcií najdrahšie. To však neznamená, že sú aj kvalitnejšie, ťažia predovšetkým z výhodnej polohy. Ak chcete na jedle ušetriť, stačí, keď zájdete o pár ulíc ďalej a určite nájdete zaujímavý podnik s kvalitnou ponukou, ktorá nebude predražená. Ďalšou výhodou môže byť aj to, že pravdepodobne nebude preplnená.

3. Cestujete bez cestovného poistenia

Mnohí turisti sa pri vycestovaní do zahraničia spoliehajú na Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Ten síce kryje náklady na nevyhnutnú lekársku starostlivosť, ale len v takom rozsahu, aký je priznaný aj občanom daného štátu. Preto sa odporúča mať uzatvorené aj komerčné cestovné poistenie, ktoré v porovnaní s EPZP zahŕňa oveľa viac rizík. Poistenie do zahraničia pokrýva napríklad aj doplatky za lieky, ošetrenie v súkromných medicínskych zariadeniach či transport späť na Slovensko.

Cestovné poistenie tiež kryje rôzne ďalšie riziká, ktoré nesúvisia so zdravím. Dojednať si môžete rôzne doplnkové poistenia a mať tak krytú napríklad vašu batožinu, zodpovednosť za škodu či rizikové športy.

4. Nepoistili ste si drahú elektroniku alebo športovú výstroj

Ako sme už spomenuli vyššie, poistenie do zahraničia môže chrániť aj vaše osobné veci. Pripoistenie batožiny sa rieši na prípady, keď sa vaša batožina, osobné veci alebo doklady buď stratia, poškodia alebo vám ich niekto ukradne. Poistná ochrana sa vzťahuje aj na elektroniku alebo športovú výstroj. Ak so sebou do zahraničia chcete zobrať napríklad veľmi drahý fotoaparát či lyže, skontrolujte si limity poistného plnenia a overte si, či sú dostačujúce.

TIP: Najlacnejšie cestovné poistenie ľahko a rýchlo nájdete vďaka našej online kalkulačke. Na prvom kroku vyplníte údaje o vašej ceste a poistených osobách a zvolíte si, aké riziká má vaše poistenie kryt. Kalkulačka vám následne vygeneruje všetky dostupné ponuky. Na zobrazenom prehľade nájdete potrebné informácie, ktoré budete zvažovať pri výbere, teda výšku poistného, zahrnuté pripoistenia, nastavené poistné limity a všetko ostatné. Na ďalšom kroku doplníte pár údajov pre vystavenie zmluvy a potom uzatvoríte poistenie. Nakoniec stačí uhradiť poistné, čím sa poistka stane platnou. Všetko vybavíte cez internet. Netreba nikam chodiť.

5. Nesledujete predpovede počasia

Počas pobytu v zahraničí vás počasie môže nepríjemne prekvapiť. Nehovoríme len o silnom vetre či daždivom počasí, ale aj o extrémne vysokých teplotách, ktoré hrozia v mnohých letoviskách. Predpovede počasia sledujte priebežne a podľa toho sa snažte naplánovať vaše aktivity. Ak vás počas vášho pobytu čakajú veľmi horúce dni, dbajte na to, aby ste pri sebe vždy mali dostatok vody a pravidelne si oddýchli niekde v tieni. Pri daždivom alebo veternom počasí tiež nie je nič stratené a môžete si naplánovať návštevy múzeí, galérií či obchodných domov.

6. Na sociálnych sieťach trávite príliš veľa času

Nie je nič zlé na tom, keď sa svojim priateľom alebo sledovateľnom chcete pochváliť fotkami z dovolenky. Mnohí ľudia sa však príliš sústredia na to, aby mali čo postnúť na ich sociálne siete a zabudnú si užívať prítomný okamih. Cestujete predsa na to, aby ste niečo nové videli a zažili, nie kvôli sociálnym sieťam.

Tiež si dávajte pozor na to, s kým zdieľate informáciu o tom, že ste práve v zahraničí. Informácia o tom, že ste svoj dom či byt nechali prázdny sa môže dostať k nesprávnym ľudom a po návrate vás môže čakať nepríjemné prekvapenie v podobe vykradnutej nehnuteľnosti.

7. Naplánovali ste si príliš veľa aktivít

Ak sa počas pobytu v zahraničí nechystáte ležať na pláži, ale zaujímajú vás pamiatky či iné miesta, je na mieste urobiť si plán. Ten by ste si mali zostaviť tak, aby zohľadňoval vaše možnosti a schopnosti a zbytočne ich nepreceňoval. Ak plánujete veľa chodiť, vyhraďte si aj prestávky na občerstvenie. Jednotlivé aktivity si naplánujte tak, aby každý deň vášho pobytu nebol príliš náročný, zvlášť ak s vami cestujú starší ľudia. Dovolenka či výlet nie je o naháňaní sa z miesta na miesto, ale o spoznávaní nového a tiež aj oddychu.

8. Preháňate to s alkoholom

Počas dovolenky si mnohí radi doprajú to, čo normálne nie. Preto sa často stáva, že to turisti preženú s alkoholom. Pár pohárov vína či drinkov je v poriadku, ale nadmerné požitie alkoholu vás môže dostať do problémov. Časté sú napríklad potknutia či pády v podnapitom stave. Upozorňujeme, že alkohol v cestovnom poistení patrí medzi výluky. Preto, ak sa preukáže, že práve požite alkoholu bolo príčinou nehody či spôsobenej škody, poisťovňa vám nemusí vyplatiť poistné plnenie. Odporúčame, aby ste počas pobytu v zahraničí pristupovali k pitiu alkoholu s rozumom.

9. Šetrenie peňazí a nie času

Je veľa tipov ako ušetriť na dovolenke. Mnohí za snažia míňanie korigovať nesprávnym spôsobom. Ak vám napríklad cesta taxíkom ušetrí pol hodinu, je lepšie zvoliť túto formu dopravy, než sa trmácať verejnou dopravou hodinu na vybrané miesto. Podobne je to v prípade múzeí. Je vhodnejšie si priplatiť za lístok, než čakať na dni, kedy je vstup voľný. Tak sa vyhnete čakaniu v dlhých radoch a preplneným miestnostiam. Síce si preplatíte, váš zážitok bude oveľa lepší.

10. Neopúšťate hlavné turistické zóny

Známe miesta majú čo ponúknuť a nehovoríme len o typických turistických atrakciách. Pekným zážitkom môže byť aj prechádzka po menej známych častiach destinácie, v ktorej sa nachádzate. Môžete natrafiť na zaujímavé a netradičné podniky či obchody a spoznať také dané miesto z iného ohľad pohľadu. Nezabúdajte však na vašu vlastnú bezpečnosť a predtým, ako sa do niektorej menej známej štvrti vyberiete, overte si, či je bezpečná.


Cestujte s istotou, že máte kvalitnú poistnú ochranu. Najlepšie cestovné poistenie si vďaka našej online kalkulačke nájdete do 5 minút.