info@netfinancie.sk |
Po-Pia: 08:00-17:00
phone 0850 555 000
Aktuality

Ako prežiť neznesiteľné horúčavy?

27.07.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Vysoké teploty vedia poriadne potrápiť náš organizmus. Preto sme pre vás spísali niekoľko užitočných rád, ako si počas extrémne horúcich dní chrániť zdravie.

 vyčerpaný muž pred ventilátorom

Noste voľné a svetlé oblečenie

Vyberajte zo šatníka hlavne voľné oblečenie v svetlých farbách. Neodporúča sa nosiť odevy v čiernej farbe a iných tmavých odtieňoch. Vhodné je obliekať sa do prírodných materiálov, ktoré ľahko prepúšťajú vzduch, ako je bavlna alebo ľan. Vyhnite sa syntetickým materiálom a tesným strihom. V krajinách, kde sú vysoké teploty normou, sa obyvatelia obliekajú prevažne do voľnejších a dlhších odevov, ako sú napríklad dlhé ľanové nohavice pre pánov či dlhé bavlnené šaty pre dámy. Takéto oblečenie je priedušné a vďaka prúdiacemu vzduchu sa vaše telo mierne ochladí. Pri dlhšom pobyte na slnku nezabudnite na klobúk alebo inú pokrývku hlavy, napríklad šatku. Tu tiež platí, že to, čo si dáte na hlavu, by malo byť z priedušného materiálu.

Dodržujte pitný režim

Dehydratácia je častým problémom pri vysokých horúčavách. Prejavuje sa pocitom smädu, bolesťou hlavy a nevoľnosťou. Na nálade vám tiež nepridá, pretože dehydratovaný človek môže byť podráždený, nervózny alebo letargický. Vážnejšie stavy spojené s nedostatkom vody môžu viesť k svalovým kŕčom, plytkému dýchaniu, nízkemu tlaku a tiež aj k zrýchlenému pulzu. Rozhodne nejde o príjemný stav, preto počas horúčav dbajte na to, aby ste pili dosť tekutín. Odporúča sa napiť aj vtedy, keď necítite smäd. Uprednostnite hlavne čistú vodu a snažte sa vyvarovať alkoholickým nápojom.

Chladené pitie si tiež môžete dopriať, ale dajte si pozor na to, aby ste ho nepili v čase, keď ste rozhorúčený. Napríklad keď prídete domov po dlhšom pobyte na slnku a chcete si dať vychladenú minerálku, chvíľu počkajte, kým sa trochu upokojíte a schladíte.

Dávajte si pozor na to, čo jete

Vyhnite sa pikantným, mastným a ťažkým jedlám. Tieto typy pokrmov sú ťažké na trávenie, zaťažujú metabolizmus a zvyšujú teplotu tela. Doprajte si veľa sezónneho ovocia a zeleniny a ľahšie stráviteľné jedlá. Najlepšie je jesť viackrát za deň menšie porcie.

Pri nákupe potravín pamätajte na to, že niektorým druhom môžu vysoké teploty ublížiť. Preto je vhodné akékoľvek mäso, mliečne výrobky a chladené potraviny prenášať a prepravovať v špeciálnej chladiacej taške. Ak sa vám zdá, že niektorá z potravín môže byť pokazená, v žiadnom prípade ju nekonzumujte a radšej ju vyhoďte.

S klimatizáciou to nepreháňajte

Platí, že teplota v dome, byte či kancelárii by mala byť nižšia maximálne o 7 – 10 stupňov, než je teplota vonku. Neodporúča sa, aby teplotný rozdiel bol vyšší, pretože po vyjdení do horúceho vzduchu môžete utrpieť teplotný šok. Ten môže byť problematický najmä pre starších ľudí, tehotné ženy a deti.

Čítajte viac: Aj používanie klimatizácie v aute má svoje pravidlá. Prečítajte si, ako používať systém na ochladzovanie vzduchu vo vašom vozidle tak, aby ste predišli zbytočným problémom.

Nepodceňte riziko úpalu a úžehu

K úpalu dochádza, keď je organizmus prehriaty aj bez slnečného žiarenia. Ak sa organizmus prehreje následkom dlhého pobytu na slnku, hovoríme o úžehu. Obidve komplikácie sa prejavujú podobnými príznakmi:

  • bolesť hlavy,
  • sťažené dýchanie,
  • mdloby,
  • závrate,
  • nevoľnosť,
  • zvracanie,
  • zvýšená telesná teplota,
  • rýchly pulz.

Ak máte pocit, že vy alebo niekto iný má úpal alebo úžeh, premiestnite ho do chladného priestoru, ideálne do chladnejšej miestnosti s vetraním. Postihnutý by sa mal uložiť do stabilizovanej polohy, napríklad do ľahu alebo poloľahu. Postupne by sa mal ochladzovať, najlepšie studenými obkladmi. Studený kúpeľ alebo studená voda sa neodporúča, tiež nie je vhodné oblievanie studenou vodou. K zníženiu telesnej teploty by malo dochádzať postupne. V prípade, že sa stav postihnutého zhoršuje, privolajte rýchlu zdravotnú pomoc na čísle 112 alebo 155.

Cez deň nevetrajte

Ak si počas dňa necháte otvorené okná, do vnútra bude prúdiť teplý vzduch. Preto vetrajte v noci alebo skoro ráno, keď je vzduch chladnejší. Cez deň majte okná zatvorené a odporúča sa aj zatiahnuť žalúzie. Tie zabránia, aby ostré slnečné lúče prúdili do interiéru.

Fyzicky náročné aktivity si naplánujte

Počas extrémne horúcich dní je dobré nevykonávať žiadne náročné aktivity, pretože vaše telo má dosť práce s vyrovnávaním sa s vysokou teplotou. To však neznamená, že máte celé dni preležať a nič nerobiť. Ale, ak je to možné, fyzicky náročné aktivity radšej preplánujte na iný deň. V prípade, že sa im vyhnúť nemôžete, počas pobytu vonku sa zdržujte v tieni a robte si časté prestávky, aby sa vaše telo schladilo.

Skontrolujte svojich blízkych

Pravidelne kontrolujte vašich rodinných príslušníkov alebo priateľov, pre ktorých môžu byť vysoké horúčavy veľmi nebezpečné. Ide hlavne o ľudí nad 65 rokov alebo tých, ktorí trpia nejakou chronickou chorobou. V prípade, že plánujete stráviť dlhší čas vonku z akéhokoľvek dôvodu, požiadajte niekoho blízkeho, aby vás skontroloval.

POZOR! V žiadnom prípade nenechávajte deti a domácich miláčikov zamknutých v aute. K smrteľne nebezpečnému prehriatiu ich organizmu môže prísť veľmi rýchlo.

Domáce zvieratá, ktoré sú zvyknuté pohybovať sa hlavne vonku by mali mať k dispozícii nejaký prístrešok alebo prístup do domu, garáže a pod., kde je chládok.

Extrémne horúčavy nepodceňte ani na letnej dovolenke

Na vytúženú a plánovanú letnú dovolenku sa tešíme preto, lebo si tam môžeme oddýchnuť. Mnohých však nepoteší, keď sa pri oddychu musia popasovať s vysokými teplotami. Stále však platí, že by sme samých seba nemali preceniť a počasie podceniť. Aktivity počas dovolenky je dobré plánovať podľa počasia, dodržiavať pitný režim a vyhýbať sa dlhému ležaniu na priamom slnku. Tiež nie sú na zahodenie ostatné rady z tohto článku, vďaka ktorým sa horúčavy dajú lepšie zvládnuť.

Pred odchodom si určite nezabudnite uzatvoriť cestovné poistenie. Zdravotné komplikácie z tepla nie sú počas letných dovoleniek ničím výnimočným a ľahko sa môže stať, že budete musieť vyhľadať doktora. Bez ohľadu na to, či bude potrebné menšie alebo väčšie ošetrenie či hospitalizácia, účet za poskytnuté zdravotnícke služby zaplatí poisťovňa, v ktorej si uzatvoríte poistenie do zahraničia.

Pamätajte aj na to, že poistenie na dovolenku môže kryť aj veľa ďalších rizík. Preto pouvažujte nad tým, aké pripoistenia v rámci cestovného poistenia sa vám budú hodiť. S našou online kalkulačkou pre porovnanie cien sa rýchlo a pohodlne poistíte za tú najlepšiu cenu a kompletne online.

S kvalitným cestovným poistením môžete cestovať v pohode a s istotou, že ste chránený. Porovnajte si ceny poistenia do zahraničia cez našu kalkulačku a poistite sa za tú najlepšiu cenu.