pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Klimatizácia môže dobre slúžiť, ale aj škodiť

02.03.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Leto si bez klimatizácie v aute už ani nevieme predstaviť. Vďaka nej sa v priebehu niekoľkých minút vychladí aj rozpálené auto, ktoré stálo na slnku niekoľko hodín. Je však dobré vedieť, že klimatizácia vám dobre poslúži aj počas zimy. Jej používanie v akomkoľvek ročnom období však má zásady, ktoré by ste mali poznať.

Ovládací panel klimatizácie v aute

Podľa štatistík riešia všeobecní lekári každý deň aspoň jeden prípad ochorenia z klímy. Prechladnutie, nádcha alebo suchý kašeľ patria medzi najčastejšie ťažkosti, ktoré vám môže spôsobiť nesprávne nastavená klimatizácia v aute. Nadmernému užívaniu klímy sa nemusí potešiť ani pohybový aparát. Na chlad a fúkanie vzduchu vo vozidle môžu doplatiť vaše kĺby alebo sa vám pritrafí prievan v uchu, oku alebo na inej časti tela. Príliš nízka teplota a vysoká intenzita klimatizácie vám tak môže viac uškodiť, než pomôcť. Takto sa síce rýchlo schladíte, no zdravotné komplikácie na seba nenechajú dlho čakať. Z auta si preto zbytočne nerobte mraziareň.

Ako správne používať klimatizáciu v lete?

Ak sa pri používaní klimatizácie v aute počas leta chcete vyhnúť nepríjemným zdravotným problémom, mali by ste dodržiavať niekoľko základných zásad:

  • klimatizáciu nezapínajte hneď po nastúpení do auta,
  • najskôr otvorte okná a vyvetrajte,
  • klimatizáciu zapnite po 5 až 10 minútach,
  • nastavte ju vždy tak, aby teplota v aute bola maximálne o 5 alebo 7 stupňov nižšia než teplota vonku,
  • pri rýchlych a diaľničných jazdách používajte klimatizáciu. Pri pomalších jazdách v meste stavte na otvorené okno.

Je dobré zapínať klimatizáciu aj v zime?

Môže sa zdať, že systém na ochladzovanie vzduchu v aute možno využívať iba v lete. Pravdou však je, že vám môže veľmi dobre poslúžiť aj v zime, hoci sa to na prvý pohľad nezdá. Klimatizácia napomáha k eliminovaniu vlhkosti v aute, čo je veľmi dobré nielen počas horúcich, ale aj chladných dní. V zimnom období vodičov trápi problém so zahmlievaním okien. Preto sa ako jeden zo spôsobov, ako riešiť zarosené okná, odporúča zapnúť klimatizáciu. Tá odsaje vlhký vzduch z kabíny auta a so zahmlenými oknami sa môžete rozlúčiť.

TIP: Viac tipov, ako si poradiť s rosením či primŕzaním okien počas chladných dní nájdete v našom článku.

Okrem toho vám zapnutá klíma pomôže aj pri odmrazovaní okien, čo je tiež pomerne častý problém počas zimy. Zapnutie klimatizácie tiež pomôže k rýchlejšiemu zahriatiu motora, čo oceníte najmä počas veľmi chladných a mrazivých dní.

V neposlednom rade používanie ochladzovacieho systému v zime predlžuje jeho životnosť. Nie je vhodné nechávať klimatizáciu vypnutú počas celého roka s výnimkou letných dní. Takéto odstavenie je veľmi škodlivé pre kompresor a výrazne sa zhoršuje celkový stav klimatizácie. Tá sa potom stane náchylnejšia na rôzne poruchy a vady, ktoré pre vás v konečnom dôsledku budú znamenať výdavky navyše.

Banner PZP

Treba rátať so zvýšením spotreby paliva?

Používanie klimatizácie počas celého roka má svoje opodstatnenie. Veľa motoristov sa však pri jej častom používaní obáva zvýšenia spotreby paliva. Pravdou je, že tieto obavy sú na mieste, časté zapínanie systému na ochladzovanie vzduchu naozaj môže zvýšiť celkovú spotrebu vozidla. Pri správnom používaní však nemusí ísť o dramatické navýšenie, všetko záleží od spôsobu a frekvencie používania. Aj v tomto prípade platí, že je dôležité prihliadať na to, čo je najviac efektívne.

Tiež majte na pamäti, že je veľký rozdiel medzi automatickou a manuálnou klimatizáciou. V prípade, že vaše vozidlo je vybavené automatickým typom klímy, najlepšie je využívať ju v režime „AUTO“. Plne automatická klimatizácia spotrebúva menej paliva než poloautomatický alebo manuálny variant, pretože keď sa teplota v kabíne ustáli podľa zvoleného nastavenia, systém zníži odber a udržuje teplotu. Ak v aute využívate manuálnu klimatizáciu, jej intenzitu zvyšujte postupne.

Ako v lete, tak aj v zime platí, že klimatizáciu by ste mali zapínať iba pri dlhších cestách a vyšších rýchlostiach, bez ohľadu na to, či máte v aute automatický alebo manuálny variant. Využívanie systému na ohladzovanie vzduchu pri krátkych jazdách je vysoko neefektívne a nevýhodné.

TIP: Dôležité je klimatizáciu nielen správne zapínať a používať, ale aj vypínať. Odborníci odporúčajú vypnúť klímu pár minút pred dojazdom do cieľa. Výparník tak bude mať čas na to, aby sa vysušil. Tým zabránite tomu, aby sa v ňom hromadili baktérie.

Nezabúdajte na správnu údržbu

Okrem ochrany vášho zdravia by ste nemali zanedbať správnu údržbu. Ak je vaša klimatizácia v aute v zlom stave, spoznáte to tak, že z fukára ide teplý vzduch alebo vo vozidle cítite zápach. Údržbu a kontrolu by ste však mali vykonávať pravidelne aj z toho dôvodu, že vo vnútri sa usádzajú baktérie a plesne, ktoré po zapnutí klimatizácie prúdia priamo do vzduchu a následne ich vdychujete. Vašu klímu by ste tak mali skontrolovať aspoň dvakrát za rok, po zime a po lete. Dôležitá je aj dezinfekcia, vyčistenie, pretesnenie, ak je to potrebné, aj doplnenie chladiacej zmesi. Túto údržbu vám spravia v každom autoservise a cena takýchto úkonov sa pohybuje v niekoľkých desiatkach eur, takže váš rozpočet to určite výrazne nenaruší.

Záver je teda jasný. Klimatizácia vás môže v horúcich dňoch doslova zachrániť a počas zimy vám pomôže so zarosovaním okien a aj s ich odmrazovaním. Používajte ju však s rozumom a tiež nezabúdajte na údržbu, ktorú by ste mali vykonávať aspoň dvakrát do roka. V neposlednom rade nezabudnite vaše auto chrániť prostredníctvom povinného zmluvného poistenia. Niektoré poisťovne poskytujú v rámci PZP aj technickú pomoc, ktorá sa vám tiež v mnohých prípadoch bude hodiť.


Zistite, ako správne kúriť v aute. Aj vykurovanie vozidla má svoje zásady, ktoré treba dodržať.