0948 197 625
0918 462 422
0911 696 920
Facebook
LinkedIn

PO-PIA: 08:00-17:00

Klimatizácia môže dobre slúžiť, ale aj škodiť

17.07.2019 | Autor: Katarína Zelinková

Leto si bez klimatizácie v aute už ani nevieme predstaviť. Vďaka nej sa v priebehu niekoľkých minút vychladí aj rozpálené auto, ktoré stálo na slnku niekoľko hodín. No aj používanie klimatizácie má svoje zásady. Myslieť treba nielen na možné zdravotné komplikácie, ale aj na dodržiavanie pravidelnej údržby.

Podľa štatistík riešia všeobecní lekári každý deň aspoň jeden prípad ochorenia z klímy. Prechladnutie, nádcha alebo suchý kašeľ patria medzi najčastejšie ťažkosti, ktoré vám môže spôsobiť nesprávne nastavená klimatizácia v aute. Nadmernému užívaniu klímy sa nemusí potešiť ani pohybový aparát. Na chlad a fúkanie vzduchu vo vozidle môžu doplatiť vaše kĺby alebo sa vám pritrafí prievan v uchu, oku alebo na inej časti tela. Príliš nízka teplota a vysoká intenzita klimatizácie vám tak môže viac uškodiť, než pomôcť. Takto sa síce rýchlo schladíte, no zdravotné komplikácie na seba nenechajú dlho čakať. Z auta si preto zbytočne nerobte mraziareň.

airconditioning

Ako správne používať klimatizáciu?

Ak sa pri používaní klimatizácie chcete vyhnúť nepríjemným zdravotným problémom, mali by ste dodržiavať niekoľko základných zásad:

  • klimatizáciu nezapínajte hneď po nastúpení do auta
  • najskôr otvorte okná a vyvetrajte
  • klimatizáciu zapnite po 5 až 10 minútach
  • nastavte ju vždy tak, aby teplota v aute bola maximálne o 5 alebo 7 stupňov nižšia než teplota vonku
  • pri rýchlych a diaľničných jazdách používajte klimatizáciu. Pri pomalších jazdách v meste stavte na otvorené okno

Nezabúdajte na správnu údržbu

Okrem ochrany nášho zdravia by sme nemali zabúdať ani na správnu údržbu. Ak je vaša klimatizácia v zlom stave, spoznáte to tak, že z fukára ide teplý vzduch alebo vo vozidle cítite zápach. Údržbu a kontrolu by ste však mali vykonávať pravidelne aj z toho dôvodu, že vo vnútri sa usádzajú batérie a plesne, ktoré po zapnutí klimatizácie prúdia priamo do vzduchu a následne ich vdychujete. Vašu klímu by ste tak mali skontrolovať aspoň raz ročne. Dôležitá je aj dezinfekcia, vyčistenie, pretesnenie, ak je to potrebné, aj doplnenie chladiacej zmesi. Túto údržbu vám spravia v každom autoservise a cena takýchto úkonov sa pohybuje v niekoľkých desiatkach eur, takže váš rozpočet to určite výrazne nenaruší.

Záver je teda jasný. Klimatizácia vás môže v horúcich dňoch doslova zachrániť, používajte ju však s rozumom a tiež nezabúdajte na údržbu, ktorú by ste mali vykonávať aspoň raz do roka. V neposlednom rade nezabudnite vaše auto chrániť prostredníctvom povinného zmluvného poistenia. Niektoré poisťovne poskytujú v rámci povinného poistenia aj technickú pomoc, ktorá sa vám tiež v mnohých prípadoch bude hodiť.