pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Vykurovanie auta v zime: Ako to robiť správne a efektívne?

04.02.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Viete, ako v aute kúriť tak, aby vám nebolo príliš teplo a po vystúpení ste neutrpeli teplotný šok? Veľa vodičov nevyužíva vykurovací systém správne. Poradíme vám, na čo si pri kúrení v aute treba dať pozor.

ovládač klimatizácie v aute

Počas zimných mesiacov vodičov nepotrápia len zarosené okná a primrznuté zámky, ale aj nastavovanie teploty v kabíne. Kúrenie v aute však nie je žiadny hlavolam, stačí dodržať nasledujúce zásady.

Nastavte správnu teplotu

Keď v lete púšťate v aute klimatizáciu, platí zásada, že medzi teplotou vonku a teplotou v kabíne by nemal byť výrazný rozdiel. To isté platí aj v zime. Ak v aute nastavíte vykurovanie na viac stupňov a potom vystúpite von do chladného vzduchu, môžete utrpieť teplotný šok a prechladnúť, či dostať prievan. Optimálna teplota na šoférovanie je podľa odborníkov v rozmedzí 17 – 20 stupňov.

Nezapínajte kúrenie v aute okamžite

Veľa vodičov si myslí, že musia interiér vozidla vykúriť čo najviac a čo najrýchlejšie, preto hneď po nastúpení do auta zapínajú kúrenie na vysokú teplotu. Odborníci však tvrdia, že lepší spôsob je najskôr auto naštartovať, jazdiť niekoľko minút a až potom zapnúť kúrenie. Táto postupnosť sa odporúča preto, lebo teplo z rozohriateho motora sa k posádke vo vozidle dostane skôr než z vykurovania. Odporúča sa využiť aj funkciu „AUTO“, ktorá slúži na automatickú reguláciu teploty. Zároveň nie je najmúdrejšie preháňať to s vyhrievaním sedadiel. To zapínajte vždy na nižšiu teplotu, inak sa môžete ľahko spotiť.

Zapnite klimatizáciu

Nielen v lete, ale aj v zime vám klimatizácia môže veľmi dobre poslúžiť. Ak ju počas chladného počasia v aute zapnete, rýchlejšie sa vďaka tomu rozohreje motor. Tiež vám môže veľmi dobre pomôcť aj v boji proti zahmlievaniu okien.

Pozor na to, čo máte oblečené

Po nastúpení do auta by ste si vždy mali vyzliecť zimnú bundu alebo kabát. Šoférovanie v tomto oblečení je nepohodlné a zároveň by vám v aute bolo príliš teplo. Ak veziete deti, zimné vetrovky nezabudnite vyzliecť aj im, bude sa im pohodlnejšie sedieť v detských sedačkách.

TIP: Ak vonku sneží alebo prší a vaša bunda či kabát navlhli, odložte ich do kufra. Ak by ste si ich nechali pri sebe v aute, vlhkosť, ktorou sú nasiaknuté, by mohla prispieť k rýchlemu roseniu.

Banner PZP

Dôležitá je aj pravidelná kontrola

Na začiatku chladného obdobia je dobré preveriť, či vaše kúrenie funguje správne. Čo je dôležité skontrolovať:

  • Hladinu chladiacej kvapaliny – na zahriatie kabíny auta sa využíva teplo, ktoré je odobrané z motora chladiacou kvapalinou. Ak je v celom systéme nedostatok tejto kvapaliny, účinnosť získavania tepla z motora sa môže znižovať a tým pádom kúrenie v aute nefunguje správne.
  • Chladiaci systém – v tomto prípade je dôležité skontrolovať najmä to, či sa v chladiacom systéme nenachádza vzduch, pretože ten môže výrazne znížiť účinnosť vykurovania a zároveň zvýšiť riziko prehriatia motora.
  • Jadro kúrenia – ide o najdôležitejšiu časť vykurovacieho systému a zlou správou je, že je náchylná na rôzne poruchy, ako je napríklad upchaté potrubie alebo porucha chladiča. Preto dbajte na to, aby táto súčasť vykurovacieho systému bola vždy v dobrej kondícii.
  • Funkčnosť termostatu – ak sa pokazí práve termostat, ohrievač môže úplne prestať pracovať. Preto je dôležité skontrolovať, či termostat funguje správne a v prípade potreby ho vymeniť za nový.

Kontrolu vykurovacieho systému je najlepšie zveriť odborníkom. Môžete tak urobiť napríklad pri prezúvaní zimných pneumatík. Tiež nezabudnite na to, že aj klimatizáciu je dobré dať skontrolovať, tiež vyčistiť a vydezinfikovať dvakrát za rok, teda ideálne pred začiatkom zimnej a letnej sezóny. Všetky tieto úkony vám môžu vykonať v autoservise.

S nepríjemnosťami počas zimy pomôže PZP

Autá nemajú radi chladné počasie, zvlášť ľad a sneh. Počas zimy sa môžete stretnúť s rôznymi nepríjemnosťami, akými sú napríklad poškodenia od ľadu a snehu na vašom aute. Dobrou správou je, že aj pri takýchto problémoch sa môžete spoľahnúť na vaše zákonné poistenie alebo havarijné poistenie. Viac o tom, ako riešiť škody spôsobené ľadom a snehom na vašom aute sa dočítate v tomto článku.

Výnimočné nie sú ani situácie, keď sa vplyvom nízkych teplôt vybije autobatéria. Ak po ruke nemáte štartovacie káble alebo inú pomoc, vytočte číslo asistenčnej služby poisťovne, v ktorej máte uzatvorené PZP. Vaša poisťovňa k vám môže vyslať technika, ktorý vám pomôže. Zároveň upozorňujeme, že rozsah asistenčných služieb je v jednotlivých poisťovniach a tiež v rámci rôznych poistných balíkov rozdielny. Preto si v poistných podmienkach overte, na akú formu pomoci máte v rámci asistenčných služieb nárok.


S nami si najlacnejšie PZP môžete uzatvoriť kedykoľvek. Zaberie vám to len pár minút a určite ušetríte!