pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Na aké poistenie sa môžete spoľahnúť, keď sneh poškodí vaše auto či dom?

14.01.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Keď námraza, ľad či sneh poškodí váš majetok, neostanú vám oči pre plač. Pomôže vám vaša poisťovňa, no má to svoje pravidlá. Všetko dôležité sa dozviete v našom článku.

Spadnutý strom na aute

V zimnom období máme náročnejšie podmienky. Chladné počasie je hotovým magnetom na rôzne nepríjemné udalosti, ako sú rôzne škody a poškodenia na majetku. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie zimné škody, ktoré vám môže preplatiť vaša poisťovňa.

Kryje poistenie nehnuteľnosti pád snehu alebo ľadu z budovy?

Častými poistnými udalosťami, ktorú poisťovne v zime riešia, sú škody, ktoré spôsobil sneh alebo ľad spadnutý zo strechy rodinného domu. Pri takýchto poškodeniach bude poisťovňu zaujímať to, či majiteľ budovy nezanedbal údržbu a či bolo možné predvídať nahromadenie ľadovej alebo snehovej vrstvy. Vlastníkom je preto odporúčané, aby si na strechu primontovali snehové zábrany, či zabezpečili odpratanie snehovej vrstvy. Stále platí, že dostatočná prevencia je výhodnejšia, než následné riešenie poistnej udalosti. V prípade, že aj napriek dodržanej údržbe príde k poškodeniu časti domu, poisťovňa vyplatí poistné plnenie z poistenia nehnuteľnosti. Poistné krytie sa vzťahuje napríklad aj na pergoly alebo markízy, ktoré sú pevne spojené s domom. Z poistenia domácnosti môže byť kryté napríklad poškodenie drobnej záhradnej techniky a pod.. Presnú špecifikáciu predmetov, na ktoré sa vzťahuje ochrana z vášho poistenia domácnosti, nájdete v poistných podmienkach danej poisťovne.

Ak sneh alebo ľad spadnutý zo strechy vášho domu spôsobí škodu tretej osobe, napríklad spadne na susedovo auto, poškodený si nárok na náhradu škody môže nárokovať u vlastníka nehnuteľnosti, teda u vás. Poisťovňu však bude zaujímať aj to, či osoba, ktorá utrpela škodu, bola náležite opatrná a ostražitá. Ak sa preukáže, že vlastník domu či objektu dbal na potrebnú údržbu a poškodený bol opatrný, nárok na náhradu škody poisťovňa vyplatí. Je však dôležité, aby ste v zmluve poistenia nehnuteľnosti mali zahrnuté poistenie zodpovednosti.

Banner s maskotom poistenie domu a domácnosti

Škody od polámaných stromov tiež kryje poistenie majetku

Výnimočné nie sú ani situácie, keď tiaž snehu alebo námrazy spôsobí pád stromov alebo vetiev a tie následne poškodia časť domu alebo vedľajšie stavby. Takéto škody môžu byť tiež preplatené z poistenia nehnuteľnosti. Je však dobré myslieť na to, že ak máte na záhrade stromy a zároveň sa tam nachádza oplotenie či ďalšie stavby, ako je napríklad garáž, overte si, či vaše poistenie kryje aj vedľajšie stavby. Vo väčšine poisťovní je tento typ stavieb automaticky zahrnutý v poistnom krytí.

Poistenie zodpovednosti v rámci poistenia domu, ktoré sme spomenuli vyššie, vám pomôže aj vtedy, keď spadnuté stromy alebo odlomené vetvy poškodia cudzí majetok, napríklad pergolu v susedovej záhrade alebo auto stojace na chodníku.

Vodovodné škody vás nemusia stáť ani cent

Chladné počasie môže spôsobiť nemalé zimné škody aj priamo vo vašom dome či byte. V prípade, že počas zimy z vášho domova plánujete odísť na dlhší čas a vypnete kúrenie, riskujete, že voda v potrubí alebo radiátoroch zamrzne, následkom čoho praskne potrubie a voda z neho môže poškodiť zariadenie vašej domácnosti alebo časť domu či bytu. Takáto škodová udalosť je tiež krytá z poistenia bytu, domu a domácnosti. Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na poškodenia stavby a tiež aj opravu samotného potrubia. Príčinou však musí byť vodovodná škoda, poistka nekryje poruchu starého alebo neudržiavaného potrubia. Nábytok alebo spotrebiče v takejto situácii ochráni poistenie domácnosti. Aj v tomto prípade je dôležité, aby ste vo vašej poistke mali zahrnuté vodovodné škody.

TIP: Zároveň tiež platí, že najlepšie je poistným udalostiam predchádzať, než ich riešiť. Pred odchodom z vášho domu či bytu nastavte kúrenie na temperovanie, alebo vodovodné systémy môžete vypustiť, uzavrieť prívod vody a do radiátorov naliať nemrznúcu zmes.

Aké poistenie pred snehom chráni autá?

Sneh a ľad strpčujú v zime život všetkým šoférom. Okrem toho, že predstavujú výzvu pre vodičské schopnosti, môžu spôsobiť aj veľké škody na autách. Pomerne bežné sú poškodenia spôsobené odletenými kusmi ľadu z kamiónov. Tieto situácie sú problematické v tom, že je ťažké určiť vinníka. Preto je dobré mať v aute zapnutú kameru alebo vyhotoviť fotografiu, či získať výpovede svedkov. Keď sa podarí určiť vinníka, škoda bude preplatená z jeho povinného zmluvného poistenia.

Ak sa vám nepodarí nájsť vodiča zodpovedného za vzniknutú škodu, môžete sa spoľahnúť sa vaše poistenie auta. V prípade, že máte v rámci vášho PZP uzatvorené pripoistenie čelného skla, poškodenie môže byť vykryté z tohto doplnkového poistenia. Druhou možnosťou je havarijné poistenie, ak ho máte pre vaše auto uzatvorené.

Banner s maskotom PZP

Škody od odhŕňača snehu môže tiež zaplatiť poisťovňa

Poškodil vaše auto odhŕňač snehu? Nárok na náhradu škody si môžete nárokovať práve u neho, pretože takýto typ škôd by mal byť vyplatený z jeho povinného zmluvného poistenia. Na vaše PZP sa v tomto prípade spoľahnúť nemôžete, pretože takto vzniknuté škody sú zahrnuté vo výlukách z tohto typu poistenia. Podobne ako v predchádzajúcom prípade platí, že najväčšou istotou je havarijné poistenie vášho auta. Táto poistka kryje aj poškodenia, ktoré na vašom aute spôsobil odhŕňač snehu.

Zaparkované auto verzus sneh

Počas zimy je dôležité byť veľmi opatrný nielen pri jazdení po cestách, ale aj pri parkovaní. Ak svoje auto necháte zaparkované pri nejakej budove, môže sa stať, že sneh alebo vrstva ľadu sa zošmykne zo strechy a poškodí vaše auto. V takom prípade by ste sa mali obrátiť na vlastníka budovy, ktorý by mal mať poistenie nehnuteľnosti s krytím zodpovednosti za škodu, tak, ako sme už spomenuli vyššie. Vašu škodu by následne mala preplatiť poisťovňa, v ktorej má majiteľ svoju nehnuteľnosť poistenú. Druhou možnosťou je opäť vaše havarijné poistenie.

V prípade, že sneh z vášho vlastného domu spadne na vaše auto, vzniknutá škoda môže byť vykrytá buď z vášho povinného zmluvného poistenia, ak máte v rámci neho uzatvorené pripoistenie živlu. V prípade, že máte uzatvorené havarijné poistenie, poškodenie môže byť kryté aj z tohto poistenia.

Výhodné poistenie pre dom, byt aj auto kompletne online

Obozretnosť a opatrnosť je vždy na mieste, v zime to platí dvojnásobne. V mnohých prípadoch sa však mnohým zimným škodám zabrániť nedá, a preto je dobré myslieť na poistenie. Či už hľadáte výhodné poistenie bytu, domu alebo domácnosti, alebo chcete nájsť najlacnejšie PZP či havarijné poistenie pre vaše auto, u nás ste na správnom mieste. Využite naše online kalkulačky pre porovnanie cien poistení a nájdite si presne takú poistku, ktorá vám najviac vyhovuje. Všetko vybavíte kompletne online, nemusíte vôbec nikam chodiť. Váš majetok aj auto tak môžete poistiť za najlepšiu cenu a určite ušetríte.


Chráňte svoj majetok pred škodami od ľadu a snehu s poistením nehnuteľnosti a domácnosti za najlepšiu cenu!