pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Platnosť vodičského preukazu: ktorý typ končí a čo ak ho nestihnete vymeniť?

19.12.2023 | Autor: Eva Majerská

Od začiatku roka 2024 prestáva platiť jeden zo starších typov vodičského preukazu, ktorý sa radí medzi takzvané vodičáky s neobmedzenou platnosťou. Ide o typ vydávaný v rokoch 1993 až 2004 s ružovou farbou karty zaliatej v plastovej fólii. Charakteristický vzhľad dal týmto preukazom slangový výraz „ružové vodičáky“.

vodičský preukaz v ruke

Teraz ich čas definitívne končí, od 1. januára 2024 sa stávajú neplatnými a ich majitelia pri výmene dostanú najnovší typ – polykarbonátovú kartičku s viacerými bezpečnostnými prvkami. Deje sa tak na základe smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/126/ES z roku 2006. Tá nariaďuje, aby mali všetky vodičské preukazy uvedenú dobu platnosti a cieľom je zosúladiť jednotlivé typy do jedného univerzálneho vodičáku. Okrem ružových vodičákov budú končiť ešte ďalšie dva typy, ich platnosť ale vyprší až koncom roka 2032. Na ich výmenu teda máte dosť času.

Bez platného vodičáku za volant nesadajte

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky už v priebehu roka 2023 varovalo, aby si majitelia ružových vodičákov ich výmenu nenechávali na poslednú chvíľu. Hrozilo, že práve v predvianočnom období sa budú kvôli výmenám vodičákov na policajných oddeleniach tvoriť rady. Napokon sa ešte koncom roka vyskytol problém aj s nedostatkom nových čistopisov vodičských preukazov, avšak ministerstvo garantuje, že každý záujemca o výmenu nový vodičák dostane.

Čo ak si takýto vodičák nestihnete vymeniť? V tom prípade jazdíte bez platných dokladov, za čo vám bude hroziť pokuta od 30 až do 100 eur. Čím skôr si ho preto vybavíte, tým skôr budete môcť opäť bez rizika šoférovať.

Nový vodičák dostanete na ktoromkoľvek oddelení dokladov odboru poriadkovej polície okresného riaditeľstva Policajného zboru. Nezabudnite si doniesť aj starý ružový vodičák, ktorý na mieste odovzdáte. Za nový vodičský preukaz vydaný v lehote do 30 dní si zaplatíte správny poplatok 6,50 €, jedna skupina vodičov má vydanie zdarma. Ide o dôchodcov nad 65 rokov. Ak potrebujete vodičák rýchlo, vyhotovia vám ho do dvoch dní za poplatok 26 €.

Ako je to s platnosťou novších typov preukazov?

Tie vodičské preukazy, ktoré už majú obmedzenú dobu platnosti, môžete po vydaní používať štandardne 15 rokov. Ale pozor, výnimku majú opäť starší občania nad 65 rokov. Tým platí vodičský preukaz iba 5 rokov a pri žiadosti o nový musia zakaždým priniesť aj potvrdenie o spôsobilosti na šoférovanie od svojho lekára. Toto potvrdenie by mali nosiť so sebou pri každej jazde autom a v prípade kontroly ho predložiť policajnej hliadke.

Nové vodičské preukazy obsahujú okrem osobných údajov a dátumov vydania a platnosti viacero ochranných prvkov. Majú ochrannú podtlač, priehľadný hologram a pozitívny mikrotext, opticky variabilnú farbu a UV grafiku. Údaje a podobu držiteľa vypracuje Národné personalizačné centrum v Bratislave technológiou laserového gravírovania. Na zadnej strane vodičského preukazu sú uvedené všetky skupiny a podskupiny vodičského oprávnenia s dátumom, kedy nastala ich platnosť a dokedy trvá, vo forme harmonizačných kódov.

Šoférovanie v zahraničí: na čo si dať pozor?

Pri cestách do zahraničia myslite aj na to, že v danej krajine možno budete chcieť šoférovať. V krajinách Európskej únie platí vodičský preukaz vydaný u nás bez obmedzení, ale pozor, ak cestujete napríklad do Srbska, Čiernej Hory, Albánska či Turecka – skrátka, krajiny mimo Európskeho hospodárskeho priestoru nemusia akceptovať náš vodičský preukaz. Rovnako to platí kdekoľvek vo svete. Ak teda plánujete cestu do takýchto krajín, vybavte si medzinárodný vodičský preukaz.

Je to doklad v podobe papierového dokumentu s preloženými údajmi. Vybavíte si ho na oddelení dokladov OR PZ na počkanie za poplatok 6,50 €. Vydať vám ho môžu buď na základe Viedenskej alebo Ženevskej dohody, ale to je už starosť zamestnancov na policajnom oddelení. Majú totiž zoznam cieľových krajín a podľa neho sa riadia, rôzne krajiny sa môžu riadiť pravidlami podľa rôznych dohôd.

Pozor: Platnosť medzinárodného vodičáku sa vždy viaže na váš oficiálny vodičský preukaz, to znamená, že ak vám počas pobytu v danej krajine vyprší platnosť vodičského preukazu vydaného na Slovensku, neplatný máte aj ten medzinárodný.

Ak si nie ste istí, či budete medzinárodný preukaz potrebovať, kontaktujte zastupiteľský úrad alebo ambasádu cieľovej krajiny a tiež krajín, cez ktoré budete prechádzať. Overte si aj to, či vám platia oprávnenia pre rôzne kategórie vozidiel. Týka sa to najmä motocyklov alebo veľkých vozidiel, pre ktoré môžu platiť v krajinách aj odlišné vekové obmedzenia.

Nezabúdajte ani na poistenie

Rovnako nezabúdajte skontrolovať platnosť vášho povinného zmluvného poistenia pre motorové vozidlo. Pri prenajímaní vozidla odporúčame overiť, aké poistenie vozidlo má. Pred samotnou jazdou je dobré si požičané vozidlo pofotiť, aby ste mali dôkaz, ak by sa na vozidle už nejaké škrabance a poškodenia nachádzali. Ak chcete mať stopercentnú istotu, že vám nevzniknú náklady navyše v prípade spôsobenia škody, odporúčame si uzatvoriť pripoistenie požičaného vozidla. Kryje spoluúčasť, ktorú by ste v prípade škodovej udalosti museli hradiť z vlastného vrecka. Nájdete ho v kalkulačke pre cestovné poistenie, na ktoré by ste nemali zabudnúť pri každej ceste do zahraničia. To vám môže pomôcť dokonca aj s vlastným vozidlom v rámci pripoistenia technickej asistencie, ak dôjde k poruche alebo nehode a vozidlo nebude pojazdné. Pri oboch pripoisteniach si treba dať pozor na územnú platnosť, ide väčšinou o geografickú oblasť Európy.  

Pripravte sa skrátka tak, aby sa vaša cesta nestala nočnou morou, ktorá vás zadlží na kopec rokov dopredu.


Najvýhodnejšie poistenie auta si môžete uzatvoriť online.