pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako získať vodičák? Zistite, aké podmienky dnes musíte splniť pre získanie vodičského preukazu

11.10.2023 | Autor: Eva Majerská

Dostať sa k vodičskému oprávneniu je dnes omnoho zložitejšie než v minulosti. Naďalej stúpajú aj ceny za absolvovanie vodičských kurzov. Na jednej strane prísnejšie testy vyžadujú, aby ste pravidlá jazdy na vozidle skutočne ovládali a vedeli ich aplikovať v praxi, na strane druhej si väčšina ľudí bude musieť na vodičák poriadne našetriť.

žena za volantom s vodičákom v ruku

Zmeny, ktoré platia v pravidlách o priebehu vodičského kurzu od apríla tohto roka, boli dlhodobo plánované. Prinášajú inú formu vodičských skúšok, rozsiahlejšie testovanie aj väčšie obmedzenia.

Z písomných testov na elektronické

Slovensko ako jedna z posledných krajín EÚ prešlo tento rok na elektronickú formu teoretických testov. Absolvujete ich vyplnením formulára, ktorý vygeneruje počítačový systém. Obratom sa dozviete, či ste skúšku zvládli.

Omnoho viac otázok

Namiesto pôvodných 27 otázok dnes musíte vyplniť až 40. Zmena nastáva aj v systéme generovania testov – predtým ste mali istotu, že si vytiahnete jeden z 35 cvičných testov. Nový systém ráta s 1500 otázkami, ktoré je potrebné ovládať, a náhodne vám pridelí 40 z nich. Otázky sa  pritom môžu týkať aj nových oblastí, ktoré predtým v testoch neboli: konštrukcia vozidla, starostlivosť oň alebo postup počas autonehody.

Tieto zmeny mali za úlohu znížiť mieru podvádzania a bifľovania sa informácií. Nový test dôkladnejšie preverí nadobudnuté znalosti a prinúti absolventa premýšľať, aby informácie skutočne vedel aplikovať do praxe.

Okrem toho, na praktickú skúšku, teda jazdu, si po absolvovaní teoretickej skúšky počkáte 7 až 10 dní. V minulosti sa obe skúšky konali v jeden deň.

Koľko stojí vodičský kurz v súčasnosti?

Aktuálne sa ceny kurzov na západnom Slovensku pohybujú od 900 do 1100 eur. Aj prevádzkovateľov autoškôl a inštruktorov totiž zasiahla vysoká inflácia, do úvahy berú aj vyššie ceny za pohonné hmoty. Samozrejme, najdrahšie kurzy absolvujú obyvatelia hlavného mesta. Čím ďalej na východ žijete, tým výhodnejšie ceny môžete nájsť, ale ide len o rozdiel maximálne do dvoch stoviek eur. Keď si ku kurzom prirátate ešte správne poplatky za vydanie vodičského preukazu a sumu za absolvovanie povinného kurzu prvej pomoci, treba jednoznačne počítať už so štvorcifernou sumou.

Ak si navyše kupujete nové vozidlo, počítajte aj s povinným poistením PZP. Pri kúpe vozidla na lízing platíte navyše aj kasko, havarijné poistenie. Jazdenie na vlastnom vozidle nikdy nepatrilo medzi najlacnejšie výdavky, no dnes je kvôli vyššej cene za vodičák potrebné plánovať svoje financie ešte dôslednejšie.

Pozor na to, s akou prevodovkou sa učíte jazdiť

Uchádzačov o vodičský preukaz zrejme zaskočí aj informácia, že vodičské oprávnenie, ktoré ste získali na základe jazdy na vozidle s automatickou prevodovkou, neplatí pre autá s manuálom. Niektoré autoškoly učia svojich študentov jazdiť iba na automatickej prevodovke,  ak však záverečnú jazdu absolvujete vo vozidle s automatom, táto informácia sa zapíše aj do vydaného vodičského preukazu. Jazdiť potom môžete len na vozidlách s automatickou prevodovkou. Na jazdu s manuálnou prevodovkou teda nebudete mať platný vodičák.

Ten, kto má vydaný vodičský preukaz na automatickú prevodovku a chce jazdiť aj na manuáli, si tak musí celý vodičský kurz zopakovať. Samozrejme, s finálnou jazdou na vozidle s manuálom.


Tak ako si viete nájsť najvýhodnejšiu cenu za autoškolu, ponúkame aj najvýhodnejšie ceny za PZP. Stačí využiť našu online kalkulačku a na poistení auta určite ušetríte.