pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Záujem o first minute dovolenky stúpa: využite ich výhody a vyhnite sa rizikám

12.01.2024 | Autor: Eva Majerská

First minute dovolenky sú obľúbené najmä v západných krajinách, no čoraz viac sa o ne zaujímajú aj Slováci. Princíp nákupu dovolenky vo veľkom predstihu umožňuje výrazne ušetriť, no nehodí sa úplne každému. Prinášame vám súhrn a rady, kedy sa oplatí dať first minute šancu a na čo si dať pozor.

rodina v obývačke s notebookom

First minute je nákup letného zájazdu s veľkou časovou rezervou, veľmi často už počas Vianoc alebo novoročného obdobia. V niektorých západných krajinách sú bežne najlepšie akciové ponuky na zájazdy aj rok vopred, takže v jedno leto si ľudia nakupujú dovolenky na to budúcoročné.

V našich končinách zverejňujú cestovné kancelárie prvé ponuky zájazdov na nasledujúci rok okolo Vianoc. Je to teda presne opačný princíp, než last minute, pri ktorej kupujete posledné akciové dovolenky z ponuky kancelárií a na dovolenku odchádzate už do pár dní či týždňov.

Vyberať si z first minute ponúk má množstvo výhod

Jedným z najzreteľnejších benefitov first minute dovoleniek je ich výhodná cena – bežne môžete naraziť na zľavy až 40 %. Okrem toho môžete získať aj ďalšie výhody, napríklad deti zdarma či dodatočná zľava za úhradu celej sumy vopred. Vďaka first minute tak môžete výrazne znížiť celkové náklady na váš výlet.

Využitím first minute ponúk máte zároveň možnosť vybrať si z bohatšej ponuky dostupných destinácií a ubytovacích zariadení. Niektoré destinácie sú populárne a rýchlo sa vypredávajú, no first minute vám otvára dvere k väčšiemu výberu. Najlepšie hotely, rezorty a najlákavejšie pláže – vyberáte si ako jedni z prvých, a tým pádom máte luxusné možnosti za skvelú cenu.

Vopred rezervovaná dovolenka navyše umožňuje lepšie plánovanie vášho voľna. Máte dostatok času na organizáciu, objavovanie aktivít a vyhľadávanie skvelých reštaurácií a miestnych tajomstiev.

Kedy je first minute presne pre vás?

Najideálnejšiu pozíciu pre rezervovanie výhodnej dovolenky majú jednoznačne tí, ktorí majú flexibilné časové možnosti. Takéto dovolenky vyhovujú aj ľuďom, ktorí nemajú radi časový zhon a milujú stabilný a usporiadaný život. Veľmi výhodné sú pre rodiny s deťmi, a to najmä kvôli možnosti uchmatnúť si termíny práve počas prázdnin, pričom deti idú prakticky zadarmo alebo „za babku“.

First minute je vhodný pre každého, kto si potrebuje dovolenku v práci rezervovať naozaj s dostatočným predstihom a zároveň chce  mať tie najlepšie možnosti z aktuálneho katalógu zájazdov.

Ako neprísť o peniaze pri first minute?

Naopak, mnoho ľudí žije radšej systémom „tu a teraz“, využívajú preto last minute a na dovolenky cestujú spontánne. Odrádza ich, samozrejme, to, že termín first minute je príliš ďaleko a obávajú sa najrôznejších dôvodov, pre ktoré môže dovolenka padnúť. Typickou prekážkou je choroba, ale napríklad aj zhoršenie bezpečnostnej situácie v cieľovej krajine. No a realitou sú aj krachy cestoviek.

TIP: Čo robiť v prípade, že už máte objednaný zájazd a cestovná kancelária skrachuje? Alebo v horšom prípade príde ku krachu, keď už ste vycestovaní v zahraničí? Ako pomôže poistenie insolventnosti? Na túto tému sme sa pozreli v samostatnom článku o krachu cestovnej kancelárie.

First minute však môžu mať skutočne najvýhodnejšie ceny a najmä široký výber, bola by škoda to nevyužiť, ak máte tú možnosť. Voči riziku sa dá jednoducho ochrániť. Riešením je poistenie storna zájazdu ako pripoistenie k základnému balíku cestovného poistenia. Môžete si tiež vybrať komplexné celoročné cestovné poistenie, ktorého súčasťou sú okrem krytia liečebných nákladov, úrazového poistenia a poistenia batožiny aj poistenie storna či predčasného návratu. Aj pri uzatváraní poistenia si dôkladne čítajte podmienky, jednoduchý prehľad budete mať vďaka kalkulačke cestovného poistenia a ak si nie ste istí, pomôžu vám s výberom odborníci.

Sledujte už teraz webové stránky cestovných agentúr, leteckých spoločností a hotelov na objavenie skvelých first minute ponúk. Niektoré spoločnosti ponúkajú exkluzívne zľavy pre tých, ktorí sú rýchli v rozhodovaní a sú ochotní platiť hneď.

Pred rezerváciou si dôkladne prečítajte podmienky first minute dovoleniek. Zistite, čo zahŕňa cena (stravovanie, transfery a pod.), a overte si, či súčasťou balíka nie sú žiadne skryté poplatky. Niekedy nájdete viac výhodných ponúk naraz, nenechajte sa teda nalákať na prvú zdanlivo najvýhodnejšiu a mnohokrát je lepšie si jednotlivé služby vyskladať individuálne, ako využívať balíky. Vždy si každú možnosť prerátajte s ohľadom na váš individuálny prípad.


Po objednaní výhodného first minute zájazdu nezabudnite na cestovné poistenie. Rovnako výhodné s našou kalkulačkou.