pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Naozaj sa oplatí mať pripoistenia v rámci povinného zmluvného poistenia?

30.05.2023 | Autor: Eva Majerská

Áno, oplatí. Každý motorista vie, že povinné zmluvné poistenie si uzatvára preto, aby mal krytú vlastnú zodpovednosť za škodu. Ale poisťovňa môže vodičovi z PZP preplatiť aj škody na jeho vlastnom aute.

rozbité čelné sklo na aute“ width=

Na to, aby ste zo zákonného poistenia mali kryté rôzne ďalšie riziká, je potrebné uzatvoriť si doplnkové poistenia. Poisťovne poskytujú viaceré typy pripoistení a ich dojednanie je nepovinné. To znamená, že si môžete vybrať, ktoré pripoistenie si uzatvoríte a ktoré nie. Zvoliť sa dá aj rozšírený balík PZP s vopred navolenou kombináciou doplnkových poistení. Poisťovne ich spravidla poskytujú za zvýhodnenú cenu. Teraz sa pozrieme na to, aké typy pripoistení si môžete uzatvoriť, aké poškodenia kryjú a na čo by ste si pri ich výbere mali dať pozor.

Pripoistenie živlu

Živelné udalosti, ako je napríklad búrka, víchrica, povodeň či záplava, nie sú na našom území nič ojedinelé. Keď máte auto zaparkované vonku, nemáte prakticky žiadnu možnosť, ako ho chrániť pred možným poškodením v prípade živelnej pohromy alebo nepriaznivého počasia. Napríklad, na vaše auto môže spadnúť strom alebo sa pri krupobití poškodí koreséria. Výdavkom za opravu takýchto škôd sa dá vyhnúť vďaka pripoisteniu živlu, ktoré si môžete uzatvoriť v rámci povinného zmluvného poistenia. Poisťovňa vám potom v prípade živelnej udalosti preplatí poškodenia, ku ktorým došlo na vašom automobile.

Dobré vedieť: Ojedinelé nie sú ani škody od drobných hlodavcov, ktoré môžu rozkúsať káble či znečistiť interiér. Niektoré poisťovne preplácajú z pripoistenia živlu aj poškodenia od voľne žijúcich hlodavcov.

Pripoistenie čelného skla

Často diskutovanou témou je preplácanie rozbitého čelného skla z PZP. Vec sa má tak, že poisťovne by tieto škody uhrádzať mali, ale pravidlá nepustia. V prípade takýchto škôd je kľúčové určenie vinníka, ktoré nie je vždy možné. Napríklad, keď spod kolies okolo idúceho auta odletí kúsok asfaltu či iný malý predmet a ten poškodí vaše čelné sklo. Poškodený síce vie, ako sa to stalo, no druhé auto môže byť v nedohľadne už za niekoľko sekúnd. Tým pádom nie je možné identifikovať vinníka a poisťovňa škodu nepreplatí. Tieto prípady často končia na súde, čo je zdĺhavé, a tiež aj finančne náročné. Preto je pripoistenie čelného skla najlepšou voľbou. Zaistí vám nárok na preplatenie jeho poškodenia a nemusíte riešiť prípadné konflikty s poisťovňou alebo súdne konanie.

TIP: Niektoré poisťovne kryjú z pripoistenia čelného skla všetky sklá na vozidle, nielen to čelné.

banner PZP s maskotom

Pripoistenie úrazu

Dopravné nehody sa dejú neustále, a to aj tým najzodpovednejším vodičom. Neodporúča sa jazdiť s tým, že vám sa nič také nemôže stať. Vaše PZP vám môže na základe pripoistenia úrazu zaručiť nárok na odškodné v prípade trvalých následkov alebo smrti následkom autonehody. V niektorých poisťovniach je v rámci tohto doplnkového poistenia krytý iba vodič, iné poskytujú ochranu všetkým osobám vo vozidle.

Dobré vedieť: V našom porovnaní nájdete aj ponuky, ktoré majú zadarmo zahrnuté toto pripoistenie už v základom balíku povinného zmluvného poistenia.

Pripoistenie stretu so zverou

Divé zvery, ako sú jelene, srnky či diviaky, nepatria medzi malé zvieratá. Pri zrážke s nimi sa môže vaše auto vážne poškodiť. Takto vzniknuté škody môžu byť kryté z pripoistenia stretu so zverou v rámci zákonného poistenia. Viac o tomto doplnkovom poistení si môžete prečítať v našom článku. Tiež tu nájdete aj rady, ako postupovať pri takejto nehode.

POZOR! Je prísne zakázané zrazenú divú zver naložiť do auta a odviesť so sebou. Takéto konanie je považované za trestný čin!

Pripoistenie rozšírenej asistencie

Základné asistenčné služby sú automaticky súčasťou väčšiny poistných balíkov PZP. V prípade, že si chcete zabezpečiť nárok na väčšiu pomoc a podporu od vašej poisťovne, môžete si uzatvoriť pripoistenie rozšírenej asistencie. V rámci tohto variantu asistenčných služieb poisťovne poskytujú krytie viacerých rizík alebo môžete využiť asistenciu vo vyšších limitoch plnenia, napríklad v prípade poruchy vám bude zapožičané náhradné vozidlo na viac dní a pod..

TIP: Toto doplnkové poistenie sa bude veľmi hodiť tým, ktorí často absolvujú dlhé trasy po celom Slovensku alebo do zahraničia. Je vhodné aj pre tých motoristov, ktorí chcú cestovať vlastným autom na dovolenku.

Pripoistenie výtlku

Slovenské cesty sú v žalostnom stave, čo neteší ani jedného vodiča. O to viac je nepríjemné, keď sa naše auto poškodí napríklad po prejdení cez výtlk. Utrpieť môže nielen koleso a pneumatika, ale napríklad aj geometria. Keďže oprava takýchto poškodení niečo stojí, zvážte uzatvorenie pripoistenia výtlku v rámci vašej zákonnej poistky. Zlý stav našich ciest neovplyvníme, ale nečakaným výdavkom po prebehnutí cez jamy na ceste sa vyhnúť môžeme. Viac si môžete prečítať v našom článku.

Dobré vedieť: Naše porovnanie cien PZP obsahuje aj poisťovne, ktoré z pripoistenia výtlku kryjú aj poškodenie pneumatík v dôsledku nabehnutia na klinec alebo iný ostrý predmet.

Pripoistenie krádeže

V tomto článku sme už spomenuli živelné udalosti, divú zver na ceste a tiež zlý stav slovenských pozemných komunikácií. Ďalšou z nástrah, s ktorou sa vodiči musia vyrovnať, je riziko krádeže ich vozidla. Dobrá správa je, že aj v takejto situácii vás môže chrániť vaše povinné zmluvné poistenie, v rámci ktorého si môžete uzatvoriť pripoistenie krádeže. Dajte si pozor na to, že niektoré poisťovne kryjú z tohto doplnkového poistenia iba odcudzenie celého vozidla. Nájdu sa však aj také, ktoré hradia aj odcudzenie častí vozidla.

Dobré vedieť: Na to, aby ste si mohli uplatniť poistné plnenie z tohto doplnkového poistenia, musí vaše auto spĺňať požadovanú úroveň zabezpečenia. Informáciu o tom, akými zabezpečovacími prvkami musí byť vybavené, nájdete v poistných podmienkach.

Na toto pri výbere pripoistení k PZP určite nezabudnite

Keď sa rozhodnete uzatvoriť si zákonné poistenie s rôznymi pripoisteniami, nájdete množstvo ponúk, z ktorých si budete musieť vybrať. V prípade pripoistení si všímajte najmä rozsah poistného plnenia. Dôsledne si preštudujte poistné podmienky a overte si, či zvolené doplnkové poistenie vás naozaj chráni pred tým rizikom, ktoré chcete mať kryté. Tiež si všímajte aj prípadnú spoluúčasť. V neposlednom rade si nezabudnite overiť územnú platnosť daného pripoistenia. Niektoré totižto kryjú iba poistné udalosti, ku ktorým prišlo na území Slovenska. Tiež si preštudujte, na aké situácie a škody sa vzťahujú výluky.

V našom porovnaní PZP nájdete ponuky od všetkých poisťovní. Vo vrchnej časti výpisu cien si veľmi ľahko navolíte, aké pripoistenia má vaša poistka zahŕňať. Vďaka tomu zaručene nájdete poistenie, ktoré kryje všetky vami požadované riziká. Je to naozaj také jednoduché a výhodné, ako sa zdá. Vyskúšajte to aj vy!


V ktorej poisťovni si uzatvoríte PZP s najlepšou kombináciou pripoistení? Odpoveď vám dá naša kalkulačka!