pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako správne zabezpečiť auto proti krádeži?

22.09.2020 | Autor: Katarína Zelinková

Občas sa stáva, že človek zabudne, kde zaparkoval. Po pár minútach pobehovania po parkovisku však svoje auto nájde. Ľahko však môže nastať aj taká situácia, že svoje vozidlo nenájde, pretože mu ho ukradli. Podľa štatistík sa na Slovenku kradne stále viac áut. Preto je na mieste otázka správneho zabezpečenia automobilu pred krádežou.

zlodej pri aute

Ukradnuté auto sa buď predáva ďalej alebo je rozobrané na súčiastky. Bežnou praxou sú aj krádeže konkrétnych typov a modelov na objednávku. Odcudzeným vozidlám sa často stáčajú kilometre a predávajú sa „skoro ako nové“ buď u nás, alebo v zahraničí. Kradnutie áut je teda biznis, na ktorý môže doplatiť ktorýkoľvek vodič. Hoci zlodeji majú svoje techniky a triky, ako vozidlo ukradnúť, nie vždy sa im to podarí. Kľúčové sú správne bezpečnostné systémy.

Aké je najlepšie zabezpečenie auta?

Každý vodič má dnes viacero možností, ako svoj automobil proti krádeži zabezpečiť. Najlepším riešením je kombinácia mechanických a elektronických zabezpečovacích systémov. V rámci oboch kategórii si motoristi môžu vybrať presne to, čomu najviac veria a čo je pre ich vozidlo najvhodnejšie.

Mechanické zabezpečenie vozidla

Pomocou mechanických zabezpečovacích systémov znemožníte zlodejom manipuláciu s vozidlom. Sú navrhnuté tak, aby neporušili interiér a vybavenie auta. Ich nevýhodou je to, že nezabránia odtiahnutiu alebo naloženiu vozidla. Ide o rôzne manuálne nástroje, ktoré zablokujú volant, pedále alebo kolesá. Najčastejšie sa používajú tieto mechanické zabezpečenia:

Zablokovanie pedálov

Pri šoférovaní sa nezaobídete bez ovládania brzdy a spojky. Ak chcete zlodejom významne skomplikovať manipuláciu s vaším autom, použite špeciálny zámok, ktorý pedále zablokuje.

Bezpečnostné značenie skiel

Lacným a rýchlym spôsobom, ako zvýšiť zabezpečenie auta pred krádežou je označenie skiel. Môže sa vykonať buď leptaním alebo pieskovaním. Pri leptaní sa sklá označia VIN číslom vozidla a môžete ho vykonať aj sami. Nevýhodou je však to, že nezanecháva veľmi hlbokú značku a zlodej ho tak môže ľahšie zbrúsiť bez toho, aby sklo prasklo. Po pieskovaní, ktoré vám vykonajú na počkanie v servise, ostane hlbšia značka na skle, preto ak by ho chcel zlodej zbrúsiť, sklo by prasklo. Pri tejto technike sa sklá môžu označiť VIN číslom, alebo špeciálnym kódom. Na Slovenku služby pieskovania aj leptania poskytujú dve spoločnosti OCIS a CarCode, ktoré majú vlastné databázy kódov, do ktorých je zaregistrované každé takto označené auto. K týmto databázam má zároveň prístup aj polícia.

Bezpečnostné skrutky

Zlodejov môžu zaujímať aj kolesá a disky. Na ich ochranu môžete použiť špeciálne bezpečnostné skrutky, vďaka ktorým bude koleso možné zložiť iba s použitím bezpečnostného nástavca. Stačí, keď na každom kolese jednu skrutku vymeníte za bezpečnostnú.

Kryt na ventil na pneumatike

Tento špeciálny kryt funguje tak, že adaptér nasadíte na pneumatiku a následne ho uzatvoríte pomocou špeciálneho kľúča. Ak zlodej vaše auto ukradne, počas jazdy, pri rýchlosti nad 15 km/h, začne z pneumatiky unikať vzduch. Nevýhodou tohto zabezpečovacieho systému je to, že človek ho nemá hneď na očiach, keď si sadne do auta. Ľahko sa tak môže stať, že ventil zabudnete uvoľniť aj pri bežnom používaní vášho vozidla. To by malo za následok kompletné vyfučanie pneumatík.

Bezpečnostná páka na volant

Pomocou tejto páky sa volant uzamkne a zabráni sa tak otáčaniu kolies. S autom potom nie je možné manipulovať. Nevýhodou tohto zabezpečenia je, že niektorí zlodeji dokážu volant odmontovať alebo prestrihnúť a primontovať nový.

Uzamknutie riadiacej páky

Zámok, ktorým sa uzamyká riadiaca páka, znemožní zlodejom zaradenie jednotlivých rýchlostných stupňov. Možno ho použiť na manuálnu a tiež aj automatickú prevodovku.

Elektronické zabezpečovacie systémy

Najčastejšie ide o rôzne typy alarmov, lokalizátorov a vypínačov. Najmodernejšie elektronické systémy na zabezpečenie môžu byť prepojené aj s mobilným telefónom či tabletom alebo mať vlastné mobilné aplikácie a včas vás informovať vtedy, keď je vaše auto v ohrození.

GPS lokátor

Moderným a sofistikovaným zabezpečovacím prvkom je GPS monitor, ktorý spustí alarm vtedy, keď sa auto začalo hýbať, teda opustilo miesto, kde bolo zaparkované, alebo vybranú lokalitu. Lokátor sleduje polohu auta a jeho pohyb a tieto informácie môže odosielať do telefónu alebo tabletu.

Imobilizér

Ide o špeciálne zariadenie, ktoré je schopné rozpojiť vybrané elektrické okruhy, a tým zablokuje chod motora. Využíva elektronický kód, ktorý musí byť uložený v kľúči alebo nejakom inom zariadení. Ak tento kód k dispozícii nie je, imobilizér môže odpojiť spínaciu skrinku, riadiacu jednotku motora alebo napríklad aj prerušiť činnosť vstrekovania. Tak vie zabrániť krádeži vozidla. Aktivácia tohto prvku je automatická a deje sa vždy po vytiahnutí kľúčov zo zapaľovania. Imobilizér bol jedným z prvých nástrojov na zabezpečenie vozidla a vodiči sú s ním spokojní celé desaťročia.

GSM systém

Táto forma zabezpečenia spočíva v špeciálnych senzoroch, ktoré sa nainštalujú do auta. Ak príde k vniknutiu do vozidla alebo jeho krádeži, majiteľovi automobilu odošlú správu na jeho mobilný telefón. Ich veľkou výhodou je to, že nemusia používať GPS. Tento systém sa oplatí najmä vodičom, ktorí bývajú v husto osídlených oblastiach, pretože tam sa nachádza vyšší počet GSM vysielačov. Vďaka tomu dokážu jednotlivé senzory lokalizovať auto s presnosťou niekoľkých metrov. V redšie osídlených oblastiach vedia majiteľovi poskytnúť informácie o približnej polohe.

Satelitné vyhľadávanie

V tomto prípade ide o sofistikovaný a finančne náročný spôsob ochrany, ktorý sa odporúča pre vozidlá vyššej triedy. Satelitné vyhľadávanie sa využíva v spolupráci s bezpečnostnou agentúrou. Vo chvíli, keď vozidlo opustí svoje určené miesto, môže za ním vyraziť zásahové vozidlo. Satelit pritom dokáže polohu vozidla lokalizovať s presnosťou na niekoľko metrov. Účinnosť takéhoto zabezpečenia je veľmi vysoká, výdavky však tiež nie sú najmenšie. V neposlednom rade je potrebné rátať aj s ročným, prípadne polročným poplatkom pre bezpečnostnú agentúru.

Skrytý vypínač

Reč je o špeciálnom zariadení, ktoré zablokuje volant a bráni naštartovaniu vozidla. Výhodou tohto vypínača je to, že nemá jednotnú podobu a môže byť umiestnený kdekoľvek vo vozidle. Zlodejom tak zaberie nejaký čas, kým ho nájdu. Jeho nevýhodou je zasa to, že síce zabráni naštartovaniu vozidla, ale nie jeho vykradnutiu, preto sa odporúča kombinácia tajného vypínača a iných zabezpečovacích prvkov.

Alarm

Najznámejším zabezpečovacím systémom je alarm, ktorý hlasným zvukom upozorní na neoprávnené vniknutie do vozidla. Nové verzie alarmov môžu majiteľovi odoslať sms správu alebo ho inak upozorniť na to, že jeho auto je v nebezpečenstve. Rovnako môžu upozorniť aj na otvorený kufor alebo zle zatvorené dvere.

Oplatí sa elektromechanické zabezpečenie?

Na trhu nájdete aj špeciálne elektromechanické systémy, ktoré sľubujú neprekonateľnú ochranu pre vaše vozidlo. Mali by byť odolné pred najznámejšími taktikami krádeží auta a dokonca aj pred čítačkami a rušičkami. Fungujú na podobnom princípe ako imobilizér a ich inštalácia vás vyjde na niekoľko stoviek eur. Tieto systémy majú rôzne verzie s rozličným rozsahom funkcií. Každý vodič si tak môže vybrať tú verziu, ktorá mu najviac vyhovuje.

Vo všeobecnosti sa však neoplatí spoliehať len na jeden zabezpečovací prvok. Ideálna je kombinácia viacerých, podľa typu a hodnoty auta. Niektoré prvky totižto zabránia naštartovaniu alebo vniknutiu do automobilu, nezabránia však jeho odtiahnutiu a zároveň nevedia lokalizovať jeho polohu. Preto je najlepšie poradiť sa s odborníkom, ktorý vám poradí, čo je pre vaše vozidlo najlepšie.

Dôležité je aj správne poistenie

Najideálnejšia je kombinácia poistnej a manuálnej ochrany. Okrem zabezpečovacích prvkov preto myslite aj na poistenie, ktoré tiež môže vaše vozidlo chrániť pred krádežou. Reč je o havarijnom poistení, ktoré kryje aj toto riziko. Dajte si však pozor na to, že väčšina poisťovní má podmienku mať v aute nainštalované niektoré zabezpečovacie prvky. V prípade uzatvoreného poistenia s rizikom krádeže však budete spoľahlivo chránený v prípade, že vaše vozidlo bude odcudzené. Okrem toho vás bude havarijná poistka chrániť aj pred mnohými ďalšími hrozbami, ako je napríklad poškodenie hlodavcami, prírodnými živlami alebo v dôsledku vandalizmu. Ak svoj automobil nechcete havarijne poistiť, pripoistenie krádeže si môžete uzatvoriť aj k vášmu zákonnému poisteniu. V takomto prípade však musíte rátať s obmedzeným limitom plnenia.

Základné zásady ochrany auta pred krádežou

  1. Pred odchodom od automobilu vždy skontrolujte, že máte správne zatvorený kufor a dvere. Tiež si overte, že je vozidlo zamknuté.
  2. Nikdy nenechávajte cenné veci v aute. Ak si však situácia vyžaduje, aby ste tam svoje veci nechali odložené, vždy ich uložte do kufra.
  3. Snažte sa parkovať na monitorovaných parkoviskách a uliciach. Vyhnite sa odľahlým miestam a nebezpečným štvrtiam.
  4. Stavte na vhodnú kombináciu zabezpečovacích prvkov. Dôkladne zvážte, ktoré sú najvhodnejšie pre vaše auto.
  5. Nezabudnite ani na poistnú ochranu a uzatvorte si havarijné poistenie alebo PZP s pripoistením krádeže.


Uzatvorte si havarijné poistenie, ktoré kryje aj riziko krádeže za tú najlepšiu cenu s Netfinancie.sk!