Po-Pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako môže pomôcť PZP, keď vám ukradnú auto?

29.04.2021 | Autor: Katarína Zelinková

Krádež auta je veľký problém pre každého motoristu. Ak máte uzatvorené havarijné poistenie aj s týmto krytím, môžete sa spoľahnúť, že vám poisťovňa vyplatí náhradu škody. Čo však v prípade, keď máte uzatvorené iba PZP?

Bezradný muž hľadá svoje auto

Podľa štatistík Polície SR by sa najviac mali mať na pozore vodiči v Bratislavskom kraji, kde je zaznamenaných najviac krádeží áut. Nekradnú sa pritom iba nové autá a vozidlá luxusných značiek, ale aj tie, ktoré sú staršie ako 10 rokov. Pre zlodejov sú zaujímavé preto, lebo nemajú taký prepracovaný zabezpečovací systém a dajú sa výhodne rozpredať na náhradné diely. Ukradnuté tak môže byť akékoľvek auto, a preto by zabezpečenie pred krádežou prostredníctvom poistenia mal zvážiť každý vodič.

V prípade nových a luxusných vozidiel predstavuje najistejšiu ochranu havarijné poistenie, ktoré vám v prípade takejto nešťastnej udalosti zabezpečí náhradu vzniknutej škody. Poistnú ochranu pred krádežou však môžete zabezpečiť aj tým autám, pre ktoré už havarijná poistka nemusí byť výhodná. Reč je o starších automobiloch, pri ktorých vhodná kombinácia pripoistení v rámci PZP môže nahradiť havarijné poistenie.

Banner havarijné poistenie

Pomôže pripoistenie k PZP

V rámci povinného zmluvného poistenia ponúkajú niektoré poisťovne aj pripoistenie krádeže vozidla, ktoré sa vzťahuje na poistné udalosti, ku ktorým došlo na Slovensku a tiež na geografickom území Európy. Vaše PZP vás tak tiež dokáže kryť aj pred takýmto rizikom, môže však mať niekoľko obmedzení.

 • Spravidla sa nevzťahuje na krádež vozidla luxusnej značky.
 • Tiež nekryje odcudzenie častí vozidla, príslušenstva a vecí, ktoré v ňom boli uložené.
 • Poistná ochrana tohto doplnkového poistenia nezahŕňa prípady, keď vozidlo v čase krádeže nebolo vybavené požadovanými zabezpečovacími prvkami.

Keď príde k poistnej udalosti, teda k odcudzeniu vozidla, poisťovňa poistníkovi nevyplatí poistné plnenie vo výške kúpnej ceny auta. Škoda bude hradená vo výške všeobecnej hodnoty automobilu, akú mal v čase, keď bolo ukradnutý. Týmto označením sa chápe trhová hodnota auta a poisťovňa ju určuje na základe vlastnej databázy, ktorú má k dispozícii. Hornú hranicu pritom predstavuje poistná suma, teda limit poistného plnenia. V praxi to teda znamená toľko, že ak trhová hodnota vozidla presiahne poistnú sumu, škoda bude vyplatená do výšky poistnej sumy, ktorá je dohodnutá v poistnej zmluve.

Pripoistenie krádeže vozidla si k vášmu PZP môžete dojednať individuálne. V prípade záujmu je vám k dispozícii náš zákaznícky servis, ktorý vám pripraví ponuku na mieru.

Spoľahnúť sa môžete aj na asistenčné služby

V pri takej nešťastnej udalosti, akou je krádež vozidla, vám vaše PZP môže pomôcť aj prostredníctvom asistenčných služieb.

 • Poradia vám, ako postupovať bezprostredne po tom, ako zistíte, že vaše auto bolo odcudzené.
 • Ak ku krádeži vozidla prišlo k zahraničí, pomôžu vám pri komunikácii s políciou a úradmi v cudzom jazyku, prípadne zabezpečia tlmočníka.
 • V prípade, že vaše auto bolo ukradnuté v cudzej krajine alebo vtedy, keď sa budete nachádzať v inej časti Slovenska, môžu vám zabezpečiť aj náhradné vozidlo alebo náhradné ubytovanie.

Základné asistenčné služby sú vo väčšine poisťovní automaticky súčasťou základného balíka PZP. V rámci pripoistení k PZP si môžete k vášmu poisteniu auta doplniť aj rozšírené asistenčné služby, ktoré vám môžu poskytnúť pomoc v oveľa väčšom rozsahu. Základné asistenčné služby vám zabezpečia zapožičanie vozidla napríklad na 24 hodín, pričom v rámci ich rozšíreného variantu budete mať nárok na zapožičanie auta na oveľa dlhší čas. Presný rozsah základných aj rozšírených asistenčných služieb má každá poisťovňa nastavený podľa seba. Preto si pred uzatvorením zákonného poistenia preštudujte aj poistné podmienky.

Ako zabezpečiť auto pred ukradnutím?

V súčasnosti máte na výber z množstva zabezpečovacích zariadení a systémov. Tie možno rozdeliť na mechanické, elektronické a elektromechanické. Podrobne sa im venujeme v našom článku, kde nájdete aj praktické rady a tipy, ako chrániť vaše auto pred ukradnutím.

Okrem toho, že by ste vaše auto mali zabezpečiť bezpečnostnými prvkami, nezabudnite dodržiavať aj nasledovné zásady.

 • Vždy parkujte v blízkosti domu tak, aby ste na vaše auto videli z okna.
 • Doklady a cennosti nikdy nenechávajte v aute.
 • Ak vo vozidle máte odložené osobné veci, kufre či iné predmety, nikdy ich nenechávajte na sedadle. Uložte ich do kufra, ktorý riadne uzamknete.
 • Snažte sa parkovať na monitorovaných parkoviskách.
 • Keď od auta odchádzate, vždy skontrolujte, či je zamknuté.

Čo robiť, keď zistíte, že vám ukradli auto?

Základom je zachovať chladnú hlavu. Aj keď toto sa ľahšie hovorí, než vykoná, v takejto situácii je vždy potrebné rozmýšľať.

 • Často sa stáva, že človek zabudne, kde zaparkoval. Napríklad vtedy, keď parkuje v neznámom meste alebo na veľkom parkovisku, prípadne vtedy, keď musí zaparkovať na inom mieste než zvyčajne. Preto sa uistite, že vaše vozidlo bolo naozaj zaparkované tam, kde ho hľadáte.
 • Ak ho naozaj neviete nájsť, overte si, či ho neodtiahli.
 • Keď si budete istý, že vaše auto bolo naozaj odcudzené, kontaktujte políciu a spíšte s nimi záznam.
 • V prípade, že ste v aute mali odloženú peňaženku, doklady či mobilný telefón, bezodkladne kontaktujte banku, zablokujte vaše platobné karty a na polícii nahláste krádež dokladov. V neposlednom rade kontaktujte vášho operátora a informujte ho o krádeži telefónu.
 • Poisťovni, v ktorej máte uzatvorené havarijné poistenie alebo PZP s pripoistením krádeže auta, oznámte poistnú udalosť a priložte aj záznam od polície.

Havarijné poistenie alebo PZP ako záchrana

Krádež automobilu je nočná mora pre každého motoristu. Vždy však môžete mať šťastie v nešťastí vďaka vhodne zvolenému poisteniu auta. Ak vlastníte nové alebo luxusné vozidlo, stavte na havarijné poistenie. V prípade, že jazdíte na staršom aute strednej triedy, zachrániť vás môže pripoistenie krádeže auta v rámci vášho povinného zmluvného poistenia. A v každom prípade sa môžete spoľahnúť na asistenčné služby v rámci vášho PZP.

Spolu s bezpečnostnými prvkami je kvalitná poistná ochrana základom zabezpečenia vášho vozidla. Najvýhodnejšie poistenie auta si môžete uzatvoriť aj kompletne online prostredníctvom našich porovnávacích kalkulačiek. Nielen, že vám vygenerujú prehľadný zoznam všetkých dostupných ponúk, zároveň budete mať k dispozícií aj prehľad pripoistení, ktoré každá ponuka zahŕňa a taktiež informácie o poistných limitoch a ostatné údaje. Na to, aby ste vaše vozidlo výhodne poistili, tak nepotrebujete nikam chodiť, všetko zvládnete kompletne online. A ak si s niečím nebudete vedieť rady, náš zákaznícky servis vám je k dispozícii.


Od najvýhodnejšieho PZP, ktoré vás podrží pri rôznych nepríjemnostiach vás delí len pár kliknutí! Uzatvorte si zákonné poistenie za najlepšiu cenu kompletne online!