pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Kryje PZP aj zrážku so zverou?

09.06.2021 | Autor: Netfinancie.sk

Na cestách sa nemusíte stretnúť iba s inými vodičmi a cyklistami, ale aj so zvieratami, či už divými alebo domácimi. Ak takéto zviera zrazíte, vaše auto sa môže poškodiť. Podrží vás v takejto situácii vaše PZP alebo iné poistenie?

Dopravná značka na ceste

Stret so zverou na ceste nie je nič výnimočné, táto situácia však môže byť veľmi nebezpečná ako pre zviera, tak aj pre šoféra a posádku vozidla. Divá zver sa často vyskytuje hlavne na takých úsekoch, ktoré vedú pomedzi lesy, polia alebo popri vodných tokoch. V meste alebo pri prejazde cez dediny vám pod kolesá môže zasa vbehnúť pes alebo mačka. V takýchto situáciách často rozhodujú sekundy, lebo správanie zvieraťa nemožno predvídať. V našom článku vám poradíme, čo robiť v takejto situácii a ako si zaistiť náhradu škody z vášho PZP alebo havarijného poistenia.

Zrážka so zverou má svoje pravidlá

Každý cestný úsek, kde je zvýšený výskyt divej zveri a teda aj vyššie riziko dopravnej nehody, je označený dopravným značením. Keď takúto značku uvidíte, určite ju neberte na ľahkú váhu a jazdite opatrnejšie. Najčastejšie sa pri cestách takto objavujú srnky alebo jelene. Ak do takéhoto zvieraťa vrazíte vo vysokej rýchlosti, zrážka sa pre zviera skončí fatálne a vaše auto sa môže vážne poškodiť. V neposlednom rade ohrozujete aj seba, ďalšie osoby vo vozidle a ostatných šoférov. Opatrnosť je preto na prvom mieste, a to aj na takých cestných úsekoch, ktoré dobre poznáte. Zviera sa môže objaviť nečakane a nemusíte stihnúť zareagovať. Často sa stáva, že jeleň alebo srnka na ceste zamrzne. Vtedy svetlá stlmte a v žiadnom prípade netrúbte. Ak by ste zver oslepili, nepohne sa z miesta. V mnohých prípadoch sa však zrážke so zvieraťom na ceste nevyhnete. Viete, čo by ste v takejto situácii mali robiť?

Ako postupovať, keď na ceste zrazíte divú zver?

  1. Ak sa pri zrážke zranila osoba sediaca v aute, okamžite privolajte záchrannú službu.
  2. Bezprostredne po nehode kontaktujte políciu. Pokuty sa báť nemusíte, zrazenie divej zveri je klasifikované ako škodová udalosť.
  3. Oblečte si reflexnú cestu, na aute zapnite varovné svetlá a na cestu umiestnite výstražný trojuholník tak, aby si ho ostatní vodiči mohli včas všimnúť. Ak je to možné, neostávajte sedieť v aute, ale na príchod polície počkajte na kraji cesty. Je to odporúčané z dôvodu bezpečnosti. Môže sa stať, že aj ak miesto zrážky riadne označíte, okoloidúci vodič si ho nemusí všimnúť a môže naraziť do vášho auta.
  4. So zrazenou zverou nemanipulujte, a to ani vtedy, ak na mieste uhynula. V žiadnom prípade si ju nenakladajte do kufra a neodnášajte so sebou domov. Takýto čin by bol považovaný za pytliactvo, čo môže byť následne predmetom trestného konania.
  5. Keď na miesto nehody dorazia policajti, spíšte s nimi záznam o vzniknutej udalosti. Všetky dokumenty od polície si riadne uschovajte.
  6. Z miesta nehody vyhotovte fotografie alebo videozáznam. Bude ju od vás vyžadovať poisťovňa v prípade, že si budete uplatňovať náhradu škody z havarijného poistenia alebo z pripoistenia stretu so zverou v rámci PZP.
  7. Vašej poisťovni nahláste vzniknutú poistnú udalosť najneskôr do 15 dní odo dňa, kedy k nej prišlo. Ak sa nehoda stala v zahraničí, lehota na nahlásenie je 30 dní.

Zrazenie domáceho zvieraťa

Okrem divej zveri sa na cestách môžu objaviť aj domáce zvieratá, ako sú psy a mačky. Zrazenie domácich zvierat je tiež pomerne bežné. Ak takéto zviera zrazíte, tiež je potrebné zavolať políciu, a to aj v prípade, že na automobile nevznikla žiadna škoda. Majiteľ by však mal v každom prípade byť informovaný o tom, že jeho zviera bolo zrazené. Môže sa stať, že zrazíte psa, ktorý nemá obojok ani čip, a majiteľa sa vypátrať nepodarí. V každom prípade je veľká nezodpovednosť, ak zrazenú mačku či psa necháte len tak ležať na ceste.

Zrážku so zverou môže kryť PZP aj havarijné poistenie

Zrazenie zvieraťa na ceste je škodová udalosť, ktorá môže byť krytá aj z poistenia auta. Medzi najčastejšie škody, ktoré vzniknú pri takejto nehode, patrí rozbitý nárazník, svetlá alebo čelné sklo, tiež pokrčené plechy či preliačiny. Celkový rozsah poškodení sa však môže líšiť v závislosti od toho, aké veľké zviera ste zrazili a v akej rýchlosti.

V rámci povinného zmluvného poistenia si môžete uzatvoriť pripoistenie stretu so zverou, vďaka ktorému budete mať nárok na náhradu škody v prípade, že sa vaše auto poškodí pri zrazení divej zveri. Najlepšou istotou pre takéto prípady je však havarijné poistenie. Tento typ poistenia kryje aj riziko stretu so zverou. Nárok na náhradu škody vám môže byť uznaný tiež vtedy, keď zrazíte hospodárske zviera. Je však potrebné si overiť v poistných podmienkach, či to vaša poisťovňa nevylučuje.

Pri zrážke s hospodárskym zvieraťom nemusí ísť iba o vaše auto. Majiteľ zvieraťa môže preukázať, že mu vznikla ujma a tým pádom mu vznikne nárok na jej preplatenie. Vtedy vás podrží vaše PZP, pretože pôjde o náhradu škody, ktorú ste svojím autom spôsobili inej osobe.

Nezabudnite: Bez ohľadu na to, či si nárok na náhradu škody po zrazení divej zveri uplatňujete z vášho PZP alebo havarijného poistenia, vždy je potrebné vyhotoviť fotodokumentáciu z miesta nehody. Pri nahlásení poistnej udalosti je potrebné predložiť vyhotovené záznamy a tiež aj správu od polície.


Najvýhodnejšie poistenie auta si nájdete online

Zrážka so zverou je jednou z tých nehôd, ktorým sa v mnohých prípadoch vodič jednoducho nemôže vyhnúť. Preto je dobrou správou to, že sa môžete spoľahnúť na svoje havarijné poistenie alebo PZP, ak si k nemu uzatvoríte správne pripoistenie. Okrem toho si k zákonnému poisteniu môžete dopoistiť aj ďalšie riziká, ako sú napríklad výtlky či živelné udalosti.

V rámci havarijného poistenia si zasa môžete zvoliť rôzne varianty v závislosti od toho, akú úroveň poistnej ochrany požadujete. Stret so zverou pritom nie je jediné riziko spojené so zvieratami, pred ktorým vás havarijná poistka môže chrániť. Malé voľne žijúce živočíchy dokážu prehrýzť káble, znečistiť interiér auta alebo poškodiť zvukovú izoláciu a spôsobiť tak škody za stovky eur. Aj toto sú jedny z mnohých nečakaných výdavkov, ktorým sa vďaka tomuto poisteniu môžete vyhnúť.

Ak si chcete nájsť najvýhodnejšie poistenie auta, vôbec nemusíte chodiť ďaleko. Využite naše porovnanie cien PZP alebo havarijného poistenia a vaše auto poistíte za tú najlepšiu cenu priamo z domu kompletne online. Na cestách vás môže prekvapiť veľa situácii kedykoľvek. Na kvalitné poistenie sa však môžete vždy spoľahnúť.


Viete, v ktorej poisťovni si môžete uzatvoriť PZP s pripoistením stretu so zverou za najlepšiu cenu? Vyskúšajte našu porovnávaciu kalkulačku a výhodné poistenie auta si nájdete za pár minút.