pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Na toto si pri poistení nehnuteľnosti a domácnosti dajte veľký pozor!

23.05.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Pri uzatváraní poistenia domu, bytu a domácnosti, robia mnohí klienti zásadnú chybu. Zistite, či ste ju neurobili aj vy. Zároveň vám poradíme, ako sa takejto chybe spoľahlivo vyhnúť.

ženské ruky držia model domčeka“ width=

Pre ochranu vášho bývania je poistenie majetku veľmi dôležité. Nie je však správne uzatvoriť si poistenie nehnuteľnosti a domácnosti bez toho, aby ste si výber správnej ponuky dobre premysleli. Pravda je taká, že je potrebné pri uzatváraní poistky stráviť nejaký čas. Veľmi dôsledný by ste mali byť najmä pri nastavovaní poistných súm v rámci poistenia bytu alebo domu a tiež poistenia domácnosti. V tomto článku vám vysvetlíme, čo tieto sumy predstavujú a ako ich správne určiť.

Čo je poistná suma?

Predstavuje maximálnu sumu, akú môže poisťovňa vyplatiť poistníkovi pri jednej poistnej udalosti. Ak je poistná suma v rámci poistenia nehnuteľnosti stanovená napríklad na 100 000 €, pri totálnej škode, teda úplnom zničení poisteného bytu či domu, poisťovňa vyplatí maximálne 100 000 €. Preto sa odporúča, aby klient vždy stanovil poistnú sumu tak, aby reflektovala skutočnú hodnotu poistenej nehnuteľnosti. Jej správne stanovenie pritom nie je nič náročné. Pri poisťovaní novostavby môžete uviesť buď kúpnu cenu, alebo cenu zo znaleckého posudku. V prípade, že ide o nehnuteľnosť, ktorú už nemožno považovať za novostavbu, a neviete úplne presne stanoviť jej hodnotu, pomôcť vám môže znalecký posudok, kde je znalcom stanovená východisková cena bytu či domu. Ďalšou možnosťou je nechať si urobiť cenovú kalkuláciu od stavebnej firmy alebo sa môžete inšpirovať cenami podobných nehnuteľností v lokalite, v ktorej bývate.

Majte na pamäti, že čím je poistná suma vyššia, tým je vyššia aj sadzba poistného. Preto ju niektorí klienti zámerne uvádzajú nižšiu, než je skutočná hodnota nehnuteľnosti. V takom prípade prichádza k podpoisteniu. Pri poistnej udalosti bude poistné plnenie vynásobené koeficientom podpoistenia, čo má za následok zníženie náhrady škody. Všetko dôležité o riziku podpoistenia sme rozobrali v tomto rozhovore s odborníkom na poistenie.

Dobré vedieť: Hodnota vašej nehnuteľnosti sa zmení, ak ste vykonali rekonštrukciu, prestavbu alebo pridali prístavbu. V takom prípade odporúčame opäť stanoviť poistnú sumu a aktualizovať zmluvu poistenia nehnuteľnosti.

Vaše poistenie bytu alebo domu môžete doplniť o poistenie zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti, v rámci ktorého sa tiež stanovuje poistná suma. Pri jej určovaní sa odporúča brať do úvahy možné škody, ktoré môžu v súvislosti s vašou nehnuteľnosťou nastať. Napríklad, ak bývate v bytovke na desiatom poschodí, môžete vytopiť viac bytov pod sebou. Majitelia domov v radovej zástavbe by zasa mali rátať s rizikom, že požiar na ich dome môže poškodiť ostatné domy, ktoré stoja v blízkosti ich nehnuteľnosti a pod.. V prípade, že si s nastavením poistnej sumy neviete rady, obráťte sa na náš bezplatný klientsky servis, kde vám radi pomôžeme a poradíme.

Ako stanoviť poistnú sumu v rámci poistenia domácnosti?

Pri uzatváraní komplexného poistenia majetku sa stretnete aj s tým, že budete musieť stanoviť poistnú sumu aj pre poistenie domácnosti. V tomto prípade by mala reflektovať skutočnú hodnotu vybavenia vášho bývania. Spočítajte cenu všetkých hnuteľných vecí a zariadení, ktoré doma máte:

  • nábytok,
  • bytové doplnky (napr. koberce),
  • elektrospotrebiče a elektronika (napr. herná konzola, fotoaparáty, kamery),
  • svietidlá,
  • veci osobnej potreby (napr. oblečenie, obuv, športové vybavenie, kočík, knihy, kozmetika, potraviny).

TIP: Ak vlastníte značkové alebo luxusné odevy či doplnky, tiež ich môže vaše poistenie domácnosti chrániť. Má to však svoje pravidlá, ktoré treba dodržať. Poistiť sa tiež dajú aj starožitnosti či drahé umelecké diela. V tomto článku vám vysvetlíme, ako na to.

POZOR! Upozorňujeme, že, rovnako ako pri poistení nehnuteľnosti, aj v tomto prípade platí, že ak v poistnej zmluve určíte hodnotu vašej domácnosti príliš nízku, vystavujete sa riziku podpoistenia.

Odporúčame do poistenia domácnosti zahrnúť aj poistenie zodpovednosti členov domácnosti. V rámci tejto poistky je tiež potrebné stanoviť poistnú sumu, ktorá bude kryť situácie, keď členovia poistenej domácnosti spôsobia škodu na majetku alebo ujmu na zdraví tretej osobe. Pri určovaní poistnej sumy berte do úvahy, či máte psa, niekto z členov domácnosti jazdí často na bicykli či korčuliach, bývate v bytovom dome, kde môže prísť v vytopeniu susedov, a pod..

Čo je ešte dôležité v rámci poistenia majetku?

V tomto článku sme vám vysvetlili, čo je poistná suma, ako ju určiť a prečo by mala byť nastavená správne. Ako sme už spomenuli, čím sú poistné sumy vyššie, tým je výsledné poistné drahšie. Ale zároveň to znamená, že pre svoje bývanie zabezpečíte adekvátnu ochranu. V prípade poistnej udalosti vám poisťovňa môže vyplatiť dostatočné poistné plnenie, ktoré pokryje náhradu vzniknutej alebo spôsobenej škody.

Pamätajte na to, že výhodné poistenie majetku si vďaka našej porovnávacej kalkulačke môže nájsť naozaj každý. Či už si chcete uzatvoriť poistenie bytu, alebo chrániť veľký rodinný dom alebo chatu, určite si vyberiete. Tiež nezabudnite na poistenie garáže, ak sa na vašom pozemku nachádza. Pri prehodnocovaní jednotlivých ponúk sa neorientujte len podľa ceny, ale všímajte si aj ostatné atribúty danej poistky, ako je rozsah poistenia, výluky a pod.. Práve preto sa oplatí ceny poistenia nehnuteľnosti a domácnosti porovnávať, lebo vždy je dobré mať na výber. A ak si nebudete niečím istý alebo budete potrebovať pomôcť či poradiť, sme tu pre vás.


Teraz už viete, ako správne nastaviť poistné sumy v poistení majetku. ďalším krokom je porovnanie cien poistenia bytu, domu a domácnosti a svoje bývanie určite poistíte pohodlne a za najlepšiu cenu!