pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Plánujete rekonštrukciu? Poistenie nehnuteľnosti a ďalšie veci, na ktoré si dať pozor

16.08.2022 | Autor: Eva Majerská

Či už ste sa stali novým majiteľom staršej nehnuteľnosti alebo plánujete konečne spustiť rekonštrukciu súčasného bývania, ide o veľkú udalosť. Niektorí ju zažijú iba raz za život a každý, kto sa na to chystá po prvý raz, môže mať plnú hlavu otázok. V tomto článku sme zhrnuli všetky najdôležitejšie body, ktoré vám pomôžu sa na rekonštrukciu zodpovedne pripraviť.

izba bytu počas rekonštrukcie width=

Plánovanie, projekt, byrokracia

Ako pri biznise, aj pri rekonštrukcii je potrebné mať plán. Bez ohľadu na to, či sa chystáte túto úlohu zveriť stavebnej firme, alebo chcete všetko robiť svojpomocne, mali by ste si určiť rozsah rekonštrukcie. To vychádza, samozrejme, z vašich individuálnych prianí a očakávaní. Ak nemáte predstavu, ako by to malo vo finále vyzerať, je dobré zveriť projekt do rúk stavebného architekta a projektanta. Nezastupiteľnú úlohu má aj statik. Ak nie ste odborníkom vo fachu, odporúčame skutočne neriskovať a zavolať si k rekonštrukcii ľudí, ktorí sa tomu venujú denne. Napríklad architekt vám pomôže doladiť vaše predstavy v spojení s technickými parametrami a možnosťami danej nehnuteľnosti. Statik vám zasa povie, kde je bezpečné búrať, aby ste sa vyhli nechceným poškodeniam stavby.

Keď už máte jasno v tom, aký by mal byť výsledok, automaticky vám z toho vyjdú byrokratické nároky. Napríklad pri rekonštrukcii spojenej s búraním, najmä ak plánujete zásah do nosnej steny, prípadne zmenu dispozície bytu alebo kompletnú výmenu strechy na rodinnom dome, budete potrebovať stavebné povolenie. Ak ide o menšie interiérové zmeny, tak si väčšinou vystačíte s ohláškou. Obe záležitosti je nutné riešiť s miestnym stavebným úradom, kde vás pracovníci nasmerujú, ako ďalej. Na platné stavebné povolenie sa v niektorých prípadoch ešte stále čaká aj niekoľko mesiacov, preto s touto rezervou vopred rátajte.

Ak plánujete len interiérové zmeny, ako napríklad maľovanie, výmenu linky, výmenu podlahovej krytiny, môže sa vám zdať, že to ohlasovať nemusíte. Pozor ale najmä v panelákoch: pri prácach spojených s nadmerným hlukom a prašnosťou je potrebné informovať aj susedov, takže sa radšej zastavte na stavebnom úrade a dozviete sa, ako postupovať. Vyhnete sa tak zbytočným sťažnostiam od nespokojných susedov.

Ideme na to

Samozrejme, nech plánujete akékoľvek zmeny, mali by ste mať jasno v rozpočte. Ideálne je mať nasporené, ale dnes je bežným javom rekonštrukcia z hypotekárneho úveru. Menšie rekonštrukcie robia ľudia aj zo spotrebných úverov. Vzhľadom na neisté obdobie sa ceny stavebných materiálov neustále menia, cena práce stúpa tiež. To všetko odporúčame brať do úvahy. Bežnou praxou je určiť si približný rozpočet na rekonštrukciu a prirátať k nemu aspoň 20 % navyše kvôli možnému zdražovaniu a nečakaným zmenám. Najmä pri starších domoch môžete objaviť rôzne skryté závady, stáva sa to však aj v bytoch – napríklad nevyhovujúci stav elektrických či vodovodných rozvodov. Mali by ste teda mať jasno v tom, či zvládnete financovať aj tieto nečakané závady. A v súčasnom období nie je na škodu mať odložených aj viac než 30 % rozpočtu navyše.

Ďalšou dôležitou otázkou je, kto bude práce robiť. Mnohí ľudia si časť rekonštrukcie, najmä odstraňovanie starých materiálov, robia sami s pomocou rodiny. Tu myslite najmä na odvoz stavebného odpadu, pri dôkladnom separovaní jednotlivých materiálov (betón, tehly, sadrokartón...) môžete ušetriť nemalé peniaze.

Ak celú rekonštrukciu zveríte do rúk stavebných firiem, dôležité je hľadať podľa referencií. Neserióznosť a zlá kvalita práce stavebníkov je známy problém a neuveriteľné príbehy nahnevaných majiteľov zahlcujú internet denne. Poučte sa z nich a vyberajte stavebníkov uvážlivo. Jedným z kritérií (hlavne pri rozsiahlejších rekonštrukčných prácach) by malo byť napríklad aj to, či má daná stavebná firma, resp. živnostník, uzavreté poistenie zodpovednosti za škodu. Rôzne montážne a stavebné škody sú totiž bežnou súčasťou rekonštrukcií. Práve v takýchto prípadoch je možné od stavebnej firmy požadovať náhradu škôd, ktoré priamo súvisia so stavebnými činnosťami, na ktoré bola firma zazmluvnená.

Poistenie nehnuteľnosti počas rekonštrukcie

Aj vy by ste však mali mať svoju nehnuteľnosť poistenú. Pri hypotéke je to mimochodom aj podmienka banky. Bežne majitelia uzatvárajú poistenie nehnuteľnosti, ktoré, samozrejme, platí aj pre rekonštruovanú nehnuteľnosť a netreba ho počas tohto obdobia zvlášť upravovať. Je však dôležité myslieť na to, že niektoré prípady nemusí poisťovňa kryť, pretože môžu byť z plnenia vylúčené. Ide však väčšinou o logické prípady, ako napríklad, ak je stavba otvorená a nedostatočne zabezpečená (nemá okná alebo dvere), tak sú z plnenia vylúčené škody spôsobené krádežou alebo vlámaním.  

Bližšie vysvetľuje Vladimír Cvik, odborník na poistenie: „Rovnako poškodenia po krupobití alebo víchrici nemusí poisťovňa uznať, ak ste rekonštruovali strechu a stavba ostala nezakrytá. Je však v záujme samotných majiteľov, aby aj rekonštruovanú nehnuteľnosť dostatočne zakryli a zabezpečili. Čo sa týka poistky, vopred si je preto dobré zistiť a overiť, čo do vášho poistenia spadá, ktoré prípady nie sú kryté a podľa toho sa zariadiť. Plnenie pri škodách, ktorých vznik priamo nesúvisí s rekonštrukciou, nie je, samozrejme, nijak ohrozené“. Odborník pokračuje: „Ak je v zmluve napríklad zahrnuté riziko povodne či záplavy, tak klienti nemusia mať obavu, že pri poškodení budovy počas jej rekonštrukcie nedostanú vyplatené peniaze. Zároveň môže byť napríklad krytý aj prípad, ak pri rekonštrukčných prácach praskne potrubie a to vám poškodí stenu či inú časť nehnuteľnosti. Samozrejme, za predpokladu, že poistka na nehnuteľnosť obsahuje riziko vodovodných škôd. Ďalej môžu byť kryté aj škody, ktoré počas rekonštrukcie spôsobíte susedovi v rámci poistenia zodpovednosti.

Na poistenie však treba myslieť aj po rekonštrukcii. Hodnota nehnuteľnosti vďaka nej totiž stúpa. Preto si dajte po jej skončení svoje poistenie nehnuteľnosti prehodnotiť a nastavte si ho podľa aktuálnej hodnoty. Navyše poisťovne ponúkajú balíky, v ktorých je aj poistenie domácnosti – sem spadá ochrana hnuteľného majetku. Ide o spotrebiče, nábytok, techniku a cennosti, skrátka všetko, čo vlastníte. Rovnako, ako myslíte a zabezpečíte si svoju stavbu, by ste preto mali myslieť a zabezpečiť si aj to, čo v nej máte, svoje zariadenie.


S oboma potrebami vám radi pomôžeme. Stačí, ak využijete našu online kalkulačku a nájdete si ideálne poistenie pre svoj domov.