pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Ako si poistiť drahé oblečenie, šperky a cennosti?

16.02.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Mnohí z nás majú vo svojich šatníkoch odložené drahé predmety. Hovoríme o oblečení, šperkoch a iných predmetoch od prémiových a luxusných značiek. V tomto článku vám poradíme, ako si ich môžete výhodne poistiť.

žena upratuje oblečenie

Strata, poškodenie či zničenie luxusných alebo značkových predmetov predstavuje v mnohých prípadoch škody v hodnote stoviek alebo aj tisícok eur. Preto sa oplatí pouvažovať nad tým, ako sa zabezpečíte pre prípad ich zničenia, poškodenia alebo krádeže. Možno budete prekvapený, ako rýchlo a pohodlne si môžete drahé a luxusné veci poistiť.

Ako na poistenie oblečenia?

V súčasnosti by ste na slovenskom trhu márne hľadali poistný produkt, ktorý je zameraný na krytie oblečenia. To však neznamená, že si obsah svojho šatníka nemôžete zabezpečiť. Práve naopak, je to možné a dokonca veľmi jednoduché. Poistenie domácnosti poskytuje ochranu vybaveniu vašej domácnosti, teda nábytku, elektrospotrebičom a dokonca aj vášmu oblečeniu. Treba však myslieť na to, že je veľmi dôležité správne nastavenie poistnej sumy. Tá predstavuje hodnotu všetkých vecí, ktoré sú poistením chránené. Ak chcete mať z tejto poistky kryté napríklad luxusné kabelky, drahé plesové roby, na mieru šité obleky a pod., odporúča sa hodnoty týchto vecí zahrnúť do poistnej sumy. V praxi to znamená, že poistná suma bude o niečo vyššia, no budete mať istotu, že vaše cenné veci sú chránené.

Dobré vedieť: Starostlivo si uschovajte doklad o kúpe každého kusu značkového alebo luxusného oblečenia. Budete ho musieť predložiť poisťovni v prípade poistnej udalosti.

Ako sa dajú poistiť šperky?

Aj šperky je možné poistiť prostredníctvom poistenia domácnosti. V tomto prípade však platí, že v základe sú poistené na určitú, vopred stanovenú sumu. Ak sa vám bude zdať nepostačujúca, môžete si ich poistiť na vyššiu sumu prostredníctvom pripoistenia. Poisťovňa však môže mať pre takéto prípady stanovené určité podmienky, napríklad, že šperky a iné cennosti musia byť uložené v trezore. Tiež, samozrejme, treba rátať s tým, že takéto nastavenia zvýšia celkovú sumu poistného. Výhodné je to však v tom, že vám stačí uzatvoriť si jeden typ poistenia, teda poistenie domácnosti, a z neho budete mať kryté zariadenie vášho bývania a tiež budú nadštandardne kryté aj vaše cennosti. Upozorňujeme, že aj v prípade šperkov a iných cenných vecí je potrebné mať doklad o kúpe.

Čo všetko sa ešte dá poistiť?

Okrem vyššie spomenutých predmetov sa dajú prostredníctvom poistenia chrániť aj ďalšie veci, ktoré majú vysokú hodnotu. Kryté môžu byť napríklad rôzne zberateľské predmety, celé zbierky, starožitnosti a aj umelecké diela. Ak sa hodnoty týchto vecí pohybujú vo vysokých číslach, je možné, že nebude vhodné ich zahrnúť do poistnej sumy v rámci poistenia domácnosti, ale bude lepšie si ich pripoistiť. Tak budete mať istotu, že drahé predmety, ktoré vlastníte, budú chránené v prípade krádeže, vandalizmu, zničenia alebo poškodenia.

V rámci poistenia domácnosti si môžete poistiť aj zodpovednosť za škodu členov domácnosti. Takto môžete byť chránený v situácii, keď poškodíte alebo zničíte niekomu drahé oblečenie či šperky. Napríklad sa môže stať, že na plese jednému z hosťov omylom vylejete pohár vína na drahú plesovú róbu alebo oblek. Keď budete mať poistenú vašu zodpovednosť za škodu, takúto nepríjemnosť zaplatí vaša poisťovňa. Ako vidíte, pri správne zvolenom poistení domácnosti budete krytý v prípade, že sa poškodia vaše drahé veci a tiež aj vtedy, keď spôsobíte škodu niekomu inému.

Nezabudnite na komplexnú ochranu vášho majetku

V tomto článku sme sa zamerali na spôsob, ako môžete poistiť luxusné a značkové oblečenie, šperky, cennosti a iné drahé predmety. Toto všetko sú veci, ktoré tvoria vybavenie vášho bývania, a to je kryté poistením domácnosti. Nezabudnite však na to, že najlepšie je chrániť svoj majetok komplexne, a to tak, že si poistíte nielen domácnosť, ale aj nehnuteľnosť. Myslite preto aj na poistenie nehnuteľnosti, ktoré kryje skelet stavby, čiže dom alebo byt ako taký. Aj nehnuteľnosť si zaslúži kvalitnú poistnú ochranu, pretože škody na nehnuteľnom majetku patria medzi pomerne časté a zároveň nákladné.

TIP: Súčasťou poistenia nehnuteľnosti a domácnosti sú asistenčné služby, ktoré vám môžu byť nápomocné v prípade rôznych nepríjemností. Viac si môžete prečítať v tomto článku.

Uzatvorte si poistenie domu, bytu a domácnosti kompletne online

Pýtate sa, kde si uzatvoríte najvýhodnejšie poistenie majetku? Odpoveďou je naša kalkulačka pre porovnanie cien poistenia domu a domácnosti. Stačí zadať všetky požadované údaje a porovná vám ponuky od viacerých poisťovní. Veľmi ľahko si tu navolíte aj jednotlivé riziká, ktoré by vaše poistenie malo zahŕňať a určite si vyberie každý.

V prípade, že budete mať akékoľvek otázky alebo budete vyžadovať individuálny prístup, stačí sa obrátiť na náš klientsky servis, ktorý je k dispozícii pre každého bezplatne. S nami si určite výhodne uzatvoríte nielen poistenie domácnosti, ktoré bude chrániť všetky vaše cenné veci, ale aj poistenie bytu alebo domu.


Poistite vašu nehnuteľnosť aj domácnosť rýchlo, pohodlne a za tú najlepšiu cenu. Využite naše online porovnanie cien poistenia majetku a ušetrite!