pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Váš majetok vám pomôžu chrániť aj asistenčné služby

06.04.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Nečakané udalosti vás nezastihnú iba na cestách, ale aj vo vašej domácnosti. Myslia na to aj poisťovne, a preto sú súčasťou väčšiny poistení majetku aj asistenčné služby, ktoré vám budú kryť chrbát v prípade poistných udalostí a iných problémov.

smutná žena v byte

Čo všetko zabezpečia asistenčné služby v rámci poistenia majetku?

Vaše poistenie nehnuteľnosti a domácnosti vás bude chrániť v prípade rôznych poistných udalostí. Netreba zabúdať na to, že sa na túto poistku môžete spoľahnúť aj pri rôznych menších či väčších nepríjemnostiach. Hovoríme o asistenčných službách, ktoré väčšina klientov pozná z povinného zmluvného poistenia alebo cestovného poistenia. Niektorí možno nevedia, že takúto formu pomoci poskytujú poisťovne aj ako súčasť poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. Prostredníctvom nich predstavuje poisťovňa vášho priateľa na telefóne, ktorý je vám k dispozícii 24 hodín denne 7 dní v týždni. Asistenčné služby v rámci poistenia bytu, domu a domácnosti vám môžu poskytnúť nasledujúce druhy pomoci a asistencie:

  • pomoc pri poruche spotrebiča v domácnosti,
  • zabezpečenie zámočníckych služieb pri zabuchnutých dverách,
  • sprostredkovanie deratizácie alebo dezinfekcie,
  • privolanie inštalatéra, elektrikára, kúrenára, opravára alebo iného odborníka,
  • pomoc pri uprataní nehnuteľnosti v prípade poistnej udalosti,
  • zabezpečenie prevozu osôb a tiež náhradné ubytovanie na vopred určenú dobu, ak sa nehnuteľnosť stala neobývateľnou,
  • poskytnutie rôznych typov poradenstiev, ako napríklad právne, architektonické alebo záhradkárske,
  • zabezpečenie IT služieb za účelom ochrany dát, prevencie pred phishingom a pod..

Uvedený zoznam je len informatívny. Nezabudnite na to, že každá poisťovňa nastavuje rozsah asistenčných služieb v rámci poistenia majetku podľa seba. To znamená, že to, čo má jeden poisťovateľ zahrnuté v základnom rozsahu asistenčných služieb, druhý vôbec nemusí poskytovať alebo ten istý typ pomoci môže zabezpečovať ako súčasť vybraného poistného balíka. Taktiež sa rozsah asistencie, ktorý vám vie poisťovňa poskytnúť, môže líšiť v rámci jednotlivých variantov poistenia.

Mnohí považujú poistenie domácnosti a nehnuteľnosti za zbytočnosť. Poisťovne sa pritom stále snažia prispôsobovať vysokým nárokom klientov a vylepšovať svoje produkty, tiež chcú prinášať nové služby a poskytovať rôzne formy pomoci. Kvalitné poistenie majetku preto nie sú vyhodené peniaze. V prvom rade vám táto poistka poskytne krytie v prípade poistnej udalosti, ako je napríklad požiar alebo záplava. Ak sa váš domov stane následkom tejto udalosti neobývateľný, môžete sa spoľahnúť na asistenčné služby, ktoré vám vedia zabezpečiť prepravu, náhradné ubytovanie alebo pomoc pri uprataní vášho domu či bytu. V neposlednom rade sú k dispozícii pri bežných komplikáciách, ako je napríklad porucha plynového kotla alebo vymknutie sa. Konkrétny rozsah služieb a pomoci, ktorú môžete v prípade potreby využiť, závisí od poisťovne a zvoleného variantu poistenia.

TIP: Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti vám môže byť nápomocné aj v situáciách, keď neúmyselne poškodíte majetok inej osobe alebo ju zraníte. Reč je o poistení občianskej zodpovednosti za škodu, ktoré by mal mať uzatvorené každý z nás.

banner poistenia majetku s maskotom

Na čo si pri asistenčných službách treba dať pozor?

Ako môžete vidieť, rozsah ochrany a pomoci, ktorú vám asistenčné služby vedia poskytnúť, je naozaj široký. A platí to aj v prípade základných balíkov. Na to, aby poisťovne vedeli poskytovať naozaj širokú škálu podpory pre klientov, často spolupracujú s rôznymi externými spoločnosťami, pričom asistenčné služby fungujú ako sprostredkovateľ. Pre klientov to znamená to, že niektoré druhy pomoci a úkonov, ktoré zabezpečí poisťovňa, sú kryté z poistenia nehnuteľnosti a domácnosti do určitého limitu. A niektoré musí klient uhradiť z vlastných zdrojov.

Medzi službami, ktoré poisťovňa kompletne zastreší pre klienta, je najčastejšie poskytnutie viacerých druhov poradenstva a sprostredkovanie kontaktov na poskytovateľov rôznych profesionálnych služieb. V niektorých prípadoch poisťovateľ kompletne zorganizuje vykonanie konkrétnej služby, pričom ju uhradí klient. Môže ísť napríklad o zabezpečenie potrebného materiálu alebo výjazdu pohotovostnej služby na miesto poistnej udalosti. Inštalatérske, kúrenárske, elektrikárske a podobné služby sú vo väčšine poisťovní hradené do vopred stanoveného limitu. Tieto limity sa môžu líšiť nielen medzi poisťovňami, ale aj v rámci jednotlivých balíkov. Spravidla vyššie balíky majú aj vyššie limity pri týchto službách.

Preto si pred uzatvorením zmluvy o poistení vášho majetku vždy dôkladne preštudujte poistné podmienky alebo podrobnejšie informácie pri danej ponuke a ľahko tak zistíte, na aký druh asistencie máte nárok. Tiež si preverte, ktoré druhy pomoci a podpory sú kryté z poistenia majetku a ktoré musí uhradiť klient. Ak poisťovňa ponúka aj možnosť rozšírených asistenčných služieb, oboznámte sa s ich rozsahom a dôkladne zvážte, či ich budete potrebovať. Po uzatvorení zmluvy si poznačte číslo na asistenčnú službu a majte ho vždy k dispozícii. Nikdy neviete, kedy sa vám bude hodiť.

Čítajte viac: Poisťovňa vám môže pomôcť aj v rámci iných typov poistení. Viete, akú pomoc a podporu poskytujú asistenčné služby v rámci poistenia auta, cestovného poistenia či poistenia na hory? Všetko sa dozviete v tomto článku.

Ďalší dôvod, prečo sa poistenie majetku oplatí

Rovnako ako vaše auto, pre ktoré musíte mať PZP, je vaším majetkom aj vaša nehnuteľnosť a domácnosť. Vďaka poisteniu domu a domácnosti tak môžete to, čo vlastníte, nielen chrániť, ale prostredníctvom asistenčných služieb si aj zabezpečiť potrebnú pomoc. Vďaka nim môžete byť krytý nielen v prípade vážnej havárie, ale aj pri maličkostiach, ako je napríklad pokazený spotrebič.

Za výhodným poistením nehnuteľnosti a domácnosti nemusíte chodiť ďaleko. Využite našu porovnávaciu kalkulačku a vaše bývanie si poistíte za tú najlepšiu cenu kompletne online. Pri rozhodovaní vám určite pomôžu aj naše tipy pri výbere poistenia. Myslite na to, že do vášho majetku sa oplatí investovať. Nehovoríme len o kvalitnom vybavení a pravidelnej údržbe, ale aj o poistení. Ochráni vás práve vtedy, keď to budete potrebovať.


V ktorej poisťovni si môžete uzatvoriť poistenie majetku s najlepšími asistenčnými službami? Vyskúšajte našu porovnávaciu kalkulačku a svoje bývanie poistíte jednoducho a výhodne!