Po-Pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Phishing a podvodné emaily: Ako sa chrániť a dá sa voči nim poistiť?

21.04.2022 | Autor: Eva Majerská

Boj proti kybernetickým hrozbám sa v 21. storočí stáva bežnou realitou. Phishing je jednou z nich, podvodníci sa v tomto prípade snažia od ľudí vylákať citlivé údaje vrátane PIN kódov k účtom či údaje kreditných kariet. Najčastejšie to skúšajú formou e-mailov, ktoré sú pripravené čoraz dômyselnejšie a často sú na nerozoznanie od štandardných e-mailov z banky. Hoci sa phishingu prakticky nedá vyhnúť, môžeme sa ho naučiť rozoznávať a nenechať sa oklamať. Ako na to?

muž za počítačom

Phishing napĺňa vo svojej podstate trestný čin podvodu, ktorý je vymedzený v Trestnom zákone ako úmyselné konanie, pri ktorom „niekto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu.“

Rozoznajte podvodné emaily na prvý pohľad

Podvodný e-mail sa tvári ako bežný e-mail z vašej banky, v ktorom vás odosielateľ vyzýva na prihlásenie sa do internet bankingu, prípadne na kliknutie na vloženú webovú adresu. Akúkoľvek správu z banky si vždy pozorne prečítajte. Všímajte si adresu, z ktorej bola poslaná, a detaily v jej obsahu. Môže obsahovať gramatické a pravopisné chyby, byť zaslaná z pochybne znejúcej mailovej schránky, ktorá nie je oficiálnou doménou banky. A ak je obsahom link, na ktorý máte kliknúť, je to definitívne dôvod na spozornenie.

Na nič neklikajte!

Základné pravidlo znie: banka nemá dôvod vám posielať v správe link na internet banking. Preto za žiadnych okolností neklikajte na takýto link! Rovnako naň neodpovedajte, nezasielajte akékoľvek osobné údaje ani heslá. Cieľom podvodníka je získať od vás prihlasovacie údaje a získať tak kontrolu nad vaším účtom. Ideálny postup je takýto e-mail jednoducho označiť ako spam a následne zmazať.

banner poistenia majetku s maskotom

Môžu byť zasielané nielen v mene bánk, ale i známych spoločností

Dajte si pozor pri akejkoľvek službe, ktorú odoberáte. Phishing môže prísť prakticky odkiaľkoľvek, odosielateľ sa môže tváriť ako telefónny operátor žiadajúci platbu faktúry, môže to byť poskytovateľ doménového priestoru, ktorý si pýta platbu za vašu doménu. Pri všetkých službách, za ktoré platíte online, si dôsledne preštudujte spôsob ich fakturácie, aby ste nenaleteli podvodnému e-mailu. Rozdiely oproti reálnej výzve na platbu môžu byť skutočne minimálne, no pri troche zvyku a opatrnosti sa ich naučíte rozoznať. Môže to byť iný účet, iný spôsob platby, ktorý od vás podvodník požaduje. Špeciálne si dávajte pozor na kreditné karty. Pri platbe na e-shopoch fungujú isté postupy, platby kreditnými a debetnými kartami prechádzajú cez zabezpečené brány a vyžadujú potvrdenie prostredníctvom mobilného telefónu – v aplikácii alebo cez kód v sms.

Môžete si uzavrieť kyber poistenie

Aj napriek tomu sa vám, samozrejme, môže stať, že nechtiac skočíte na lep podvodníkom. Ich kópie reálnych webstránok a kopírovanie postupu pri prihlasovaní dokážu byť skutočne veľmi presvedčivé. Pre tieto prípady sa môžete poistiť voči phishingu. Kyber poistenie dnes ponúkajú viaceré poisťovne a banky ich zahrnuli do svojich balíkov služieb. V tomto poistení môžete mať kryté phishingové útoky pri online platbách, zneužitie kreditnej karty, ale tiež riziko pri nákupe z e-shopu a prípady súdneho sporu s e-shopom. Dokonca môžete byť chránení aj voči kyberšikane a krádeži vašej identity. Pri takejto udalosti máte garantovanú nepretržitú asistenčnú službu a právne poradenstvo. Pozor si dajte na podmienky poistenia, aby ste sa dočkali poistného plnenia. Bližšie hovorí o výhodách, ale aj o tom, na čo si dať pozor, náš odborník, Vladimír Cvik: „Súčasné obdobie prináša do našich životov čoraz častejšie nové formy elektronickej komunikácie a čoraz viac sú do nej zapojené aj mladšie ročníky. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je dobré mať uzatvorené takéto poistenie. Tomuto trendu sa už prispôsobili viaceré poisťovne a vo svojej ponuke ho majú nielen ako samostatný produkt (napr. UNIQA, Colonnade), ale aj ako súčasť produktov poistenia nehnuteľnosti a domácnosti či iného majetkového poistenia (napr. UNIQA, Wüstenrot, ČSOB). Nezanedbateľným faktom pri rozhodnutí o uzatvorení tohto produktu je aj skutočnosť, že klient môže mať poistenú aj svoju zodpovednosť. Poisťovňa v takom prípade vykompenzuje aj náhradu za spôsobenú škodu tretej osobe v súvislosti s kyber rizikami. Môže ísť napr. o porušenie právnych predpisov v súvislosti s ochranou dát a osobných údajov voči zamestnancovi, o ohováranie, porušenie autorského práva a práva na súkromie súvisiace s online aktivitami a podobne. Dôležité je teda preštudovať si poistné podmienky a overiť si, čo všetko poistenie kryje, v akých prípadoch má klient nárok na náhradu škody a v akých nie. Vylúčené môžu byť napr. škody medzi blízkymi osobami, škody z úmyselných trestných činov, škody v súvislosti s terorizmom, vojnovými konfliktami, štrajkom, ďalej škody spôsobené subjektom, ktorý vystupuje pod pseudonymom alebo anonymne alebo škody súvisiace s online nákupom niektorých druhov tovarov. Všímať si ďalej treba nielen výšku limitov, ale taktiež aj územnú platnosť.“


V prípade, že sa budete chcieť chrániť pred phishingom a inými kyber rizikami a nebudete si istý, radi vám poradíme.