pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Čo všetko môže kryť poistenie občianskej zodpovednosti za škodu?

01.12.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Tento pojem zahŕňa všetky situácie, pri ktorých poistený neúmyselne spôsobí škodu inému človeku alebo firme v bežnom živote. Obvykle sa tento typ poistenia uzatvára spolu s poistením nehnuteľnosti alebo domácnosti, s cestovným poistením, prípadne aj samostatne. Čo si pod týmito situáciami predstaviť a kde by ste ho mohli využiť?

rozbitý tanier a ženské nohy s topánkami

Zodpovednosť za škody súvisiace s nehnuteľnosťou

Typickým príkladom je, keď v bytovke vytopíte svojho suseda a ten musí sušiť a maľovať poškodené steny. Ďalším príkladom môže byť požiar, ktorý poškodí alebo zničí aj susednú nehnuteľnosť a jej vybavenie.

Rovnako môže nastať aj situácia, keď sa niekto na vašom pozemku pošmykne a zlomí si nohu. Prípadne na neho spadne sneh zo strechy alebo počas víchrice z vášho stromu odletí konár, ktorý poškodí susedný dom.

Zodpovednosť na lyžiarskom svahu

Pri lyžovačke môže ľahko nastať situácia, že nechtiac spôsobíte inému lyžiarovi škodu alebo ujmu. Môže dôjsť ku kolízii a k poškodeniu jeho lyžiarskej výbavy, v horšom prípade k zraneniu. Najmä v zahraničí to môže znamenať naozaj vysoké sumy za ujmu na zdraví alebo majetku. Nehovoriac o právnych a súdnych poplatkoch. Myslite na to, aby ste sa z dlho očakávanej zimnej dovolenky nevrátili s traumou a zadĺžený po uši.

V Taliansku sa už napríklad od začiatku roka 2022 na svahy bez poistenia zodpovednosti ani nedostanete. Je povinné ho mať a preukázať sa ním pri kúpe skipasu. Ak ho nemáte, musíte si ho uzavrieť priamo v pokladni lyžiarskeho strediska. Nie je to však žiadna zásadná položka. Pred odchodom do zahraničia nezabudnite uzatvoriť cestovné poistenie, v rámci ktorého si môžete dojednať aj poistenie zodpovednosti za škodu.

Zodpovednosť za konanie dieťaťa alebo iného člena rodiny

Ak máte v rámci poistenia domácnosti uzatvorené aj poistenie zodpovednosti za škodu, poistná ochrana sa vzťahuje na všetkých členov rodiny. Môže sa stať, že vaše dieťa nechtiac poškodí majetok školy, napríklad rozbije okno alebo zlomí lavicu. Prípadne neúmyselne spôsobí iné škody na majetku štátu, napríklad požiar v lese. Príkladov by sa tu našlo mnoho a takáto situácia môže nastať v podstate kedykoľvek. Aj v tomto prípade vás pred zbytočnými výdavkami ochráni práve poistenie zodpovednosti za škodu.

Spoľahnúť sa naň môžete aj vtedy, keď škodu spôsobí váš domáci miláčik. Približuje odborník Vladimír Cvik: „Keď nastane situácia, že váš pes pohryzie návštevu, poškodí susedov plot alebo napríklad na návšteve roztrhá koberec či poškodí drahé zariadenie, vzniknuté výdavky môže preplatiť vaša poisťovňa. Je však dôležité si skontrolovať, či sa vami zvolená poistka vzťahuje aj na takéto situácie. Väčšina poisťovní kryje poistné udalosti, ku ktorým prišlo v súvislosti s držbou malých domácich zvierat, ale niektoré majú z poistného krytie vylúčené konkrétne druhy zvierat či bojové plemená psov.“

Bežné životné situácie

Vám samotným sa môže stať napríklad to, že v obchode pri skúšaní nechtiac poškodíte tovar. Poistenie zodpovednosti za škodu by mohlo zaujímať aj cyklistov alebo majiteľov kolobežiek, ktorých na Slovensku z roka na rok pribúda. Alternatívne formy prepravy sú veľmi výhodné, ale aj pri nich dochádza ku kolíziám s chodcami. Viac o tom, ako sa riešia situácie, keď spôsobí škodu cyklista si môžete prečítať v tomto článku.

Zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone povolania

V práci ľudia trávia väčšinu dňa a preto nie je nič výnimočné, keď sa nešťastná náhoda pritrafí aj tam. Omylom vylejete kávu na služobný notebook, poškodíte zariadenie v kancelárii či v sklade alebo spôsobíte zamestnávateľovi iné poškodenie. Na takéto situácie sa poistenie občianskej zodpovednosti nevzťahuje. To však neznamená, že vám nepomôže iný typ poistenia. Spoľahnúť sa môžete na poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu, ktoré ponúka niekoľko poisťovní v rôznych úrovniach krytia.

Ako vidíte, neúmyselne spôsobené škody alebo ujmy na zdraví môžu byť kryté z rôznych typov poistení. Konkrétnu ponuku si môžete jednoducho porovnať vďaka našim kalkulačkám. Či už si chcete poistiť svoju zodpovednosť za škodu v rámci cestovného poistenia, v zamestnaní alebo v rámci poistenia nehnuteľnosti či domácnosti, u nás určite nájdete to, čo hľadáte. A to všetko bez toho, aby ste museli kamkoľvek chodiť a neplatíte žiadne poplatky navyše. 


Uzatvorte si poistenie domu a domácnosti vrátane poistenia zodpovednosti za tú najlepšiu cenu. Všetko kompletne onlne cez naše porovnanie cien!