pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Lyžiarske prilby pre deti už budú povinné!

13.11.2015 | Autor: Netfinancie.sk

Novela zákona o horskej službe prináša so sebou aj väčšiu ochranu malých lyžiarov a snowboardistov. Od 15. novembra 2015 totiž zavádza do platnosti povinnosť ochrannej prilby pre deti do 15 rokov.

Bezpečnosť lyžiarov je najdôležitejšia!

Hoci to tak podľa počasia zatiaľ nevyzerá, lyžiarska sezóna sa pomaly predsalen blíži. Aby sa čo najviac obmedzili smutné správy z lyžiarskych stredísk o mnohých zraneniach hláv u detí, prijatá bola novela zákona o horskej službe. Podľa nej je od 15. 11. 2015 povinnosťou pre deti do 15 rokov nosenie ochrannej prilby pri lyžovaní, snowboardovaní či podobných športoch, pri ktorých sa pohybujú po svahoch v lyžiarskych strediskách.

O tejto téme sa už dlhšie diskutovalo a konečne poznáme aj výsledok, v tomto prípade určite pozitívny. Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií totiž predstavujú zranenia hlavy u osôb do 19 rokov až 40 percent všetkých zranení. Nosením prilby sa určite zníži riziko zranenia hlavy, čo potvrdzujú aj štatistiky, podľa ktorých prilba zabráni takémuto zraneniu až v 60-tich percentách prípadov.

Sankcie zatiaľ nehrozia

Hoci je táto povinnosť daná zákonom, ten ďalej nerieši žiadne sankcie, ak deti prilby nebudú mať. Dokonca nebude mať táto skutočnosť v niektorých poisťovniach ani vplyv na vyplatenie náhrady škody v prípade poistnej udalosti. Túto skutočnosť si ale treba overiť vo všeobecných poistných podmienkach danej poisťovne. Zo všetkých strán však už dlhodobo znejú odporúčania, že deti by ochranné prilby mali nosiť, či už to povinné je alebo nie, najmä kvôli vlastnej bezpečnosti. Rovnako aj dospelí. Zhodujú sa na tom odborníci zo zdravotníctva, zástupcovia poisťovní aj profesionálni športovci. My sa k nim určite pridávame.

Aká je situácia s lyžiarskymi prilbami v zahraničí?

V súčasnosti chodí mnoho ľudí lyžovať aj do zahraničia, kde však môžu platiť iné podmienky. Preto je určite dobré poznať platné predpisy. Pozrite si prehľad najnavštevovanejších lyžiarskych destinácií v Európe:

  • Rakúsko: ochranná prilba pre deti do 15 rokov je povinná zo zákona, avšak bez sankcií za jeho porušenie;
  • Taliansko: povinnosť nosiť prilby majú všetky deti do 14 rokov, rodičia môžu dostať za porušenie tejto povinnosti pokutu od 30 do 150 €;
  • Francúzsko: nie je určená povinnosť, iba odporúčanie;
  • Švajčiarsko: nosenie prilby nie je povinné, iba odporúčané, ale deti to berú ako automatické. Vo Švajčiarsku inštruktori do lyžiarskych škôl nezoberú deti, ktoré ochranné prilby nemajú.

Pri príprave na lyžovačku určite netreba zabudnúť ani na poistenie, a to poistenie do hôr v prípade Slovenska alebo cestovné poistenie v prípade lyžovačky v zahraničí.