pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Aké poistenie pomôže, keď vaše dieťa spôsobí škodu?

16.11.2023 | Autor: Netfinancie.sk

Kdekoľvek sa môže stať, že vaše dieťa niečo poškodí. Či už sa to stane v škole, hoteli počas dovolenky alebo doma, nič to nezmení na tom, že vzniknuté poškodenie bude treba zaplatiť. V tomto článku sa pozrieme na to, či sa proti takýmto prípadom dá poistiť.

dieťa s poškodeným notebookom

Kto zaplatí škody, ktoré dieťa zapríčinilo v škole?

Nie nadarmo sa hovorí, že škola je druhý domov. Deti v nej trávia podstatnú časť svojho času a preto nie je prekvapivé, že na tomto mieste spôsobia veľa škôd. Môže ísť napríklad o poškodený počítač, rozbité okno, zlomenú stoličku alebo čokoľvek iné. Každá škola by mala mať poistenie majetku, ktoré kryje rôzne riziká. Ak poistné krytie zahŕňa aj škodu, ktorú spôsobilo dieťa, napríklad úmyselné poškodenie hnuteľných vecí, rozbitie skla a pod., poisťovňa škole vyplatí náhradu škody.

Tým sa však celý príbeh nekončí. Pokiaľ je vinník známy, teda škola vie, ktoré dieťa škodu spôsobilo, poisťovňa bude náhradu vymáhať od neho, respektíve od jeho zákonných zástupcov. Kompenzáciu vzniknutého poškodenia tak budú musieť zaplatiť rodičia. Preto je dobré vedieť, že v rámci poistenia domácnosti je možné dojednať aj poistenie zodpovednosti za škodu. Vďaka nemu budú chránení všetci členovia poistenej domácnosti v prípade škôd, ktoré spôsobia niekomu inému. Platí to aj vtedy, keď dieťa niečo poškodí vo vzdelávacom zariadení.

Ako to je so škodami na iných miestach?

Samozrejme, deti nie sú iba v škole a doma. Kedykoľvek môžu niečo poškodiť napríklad v reštaurácií, kine, knižnici, múzeu, na majetku suseda alebo niekde inde. Aj v takýchto prípadoch treba rátať s tým, že vzniknutú škodu bude musieť uhradiť jeho zákonný zástupca, vo väčšine prípadov rodičia. Zároveň platí to isté, čo sme uviedli vyššie, že poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré je možné dojednať ako súčasť poistenia domácnosti sa vzťahuje nielen na škody, ktoré dieťa spôsobí v škole, ale aj inde.

Ak máte uzatvorené tieto poistenia, nemusíte stresovať, keď sa dozviete, že vaša ratolesť niekde niečo neúmyselne poškodila. Vždy je však dobré myslieť na to, že ani tá najlepšia poistka nie je dôvodom na zanedbanie výchovy dieťaťa. Každý, vrátane detí, by mal vedieť, že sa má správať ohľaduplne a zodpovedne tak, aby nepoškodil cudzí majetok. A ak sa predsa len niečo stane, budete vedieť, že vaša poisťovňa vám bude kryť chrbát.

Čítajte viac: Poisteniu zodpovednosti za škodu, ktoré v rámci poistenia domácnosti môžete uzatvoriť, sa venujeme aj v samostatnom článku. Nájdete v ňom bližšie informácie o tom, prečo sa ho určite oplatí mať.

Pokojnú dovolenku s deťmi zaručí cestovné poistenie

Teraz už viete, aké poistenie pomôže, keď vaše dieťa spôsobí neplechu v škole či niekde inde. Treba však myslieť na to, že poistná ochrana je územne obmedzená a vzťahuje sa na udalosti, ku ktorým došlo na území Slovenska. Ak s vašou ratolesťou cestujete za hranice našej krajiny, či už na nákupy, krátky výlet alebo dovolenku, nezabudnite na cestovné poistenie. Jeho základom je krytie liečebných nákladov pri náhlom úraze alebo ochorení. V rámci poistenia do zahraničia si môžete dojednať aj pripoistenie zodpovednosti za škodu, na základe ktorého poisťovňa zaplatí škodu, ktorú vy alebo vaše dieťa spôsobí niekomu inému. Môže ísť napríklad o poškodenia zariadenia hotela, vybavenia v reštaurácií či exponátu v múzeu. Aj tu vám chceme pripomenúť, že na vaše vlastné dieťa aj tak musíte vždy dohliadať a dbať na to, aby sa vedelo správať ohľaduplne a zodpovedne.

TIP: Ak cestujete ako rodina, cestovné poistenie nie je potrebné uzatvárať pre každú osobu samostatne. Je možné dojednať si rodinný variant cestovného poistenia, ktorý viaceré poisťovne ponúkajú za zvýhodnenú cenu.

Niektoré reštaurácie v zahraničí majú pre deti vlastné pravidlá

Na záver sme si pre vás pripravili niekoľko zaujímavostí zo zahraničia. Ako sme už spomenuli, deti môžu poškodiť aj vybavenie v reštaurácií. Vo väčšine prípadov nič nezničia, ale ostatným návštevníkom podniku môžu znepríjemniť ich návštevu, napríklad hlasným krikom či pobehovaním z miesta na miesto. Niektoré reštaurácie v zahraničí sa preto rozhodli zakročiť svojským spôsobom.

Príkladom je podnik Marthy´s Kitchen, ktorý nájdete v Prahe. Mnohým obyvateľom českej metropoly bola táto reštaurácia známa už dávno, no do povedomia širokej verejnosti sa dostala potom, ako zverejnila zoznam pravidiel. Tie sú rodinám s deťmi nariaďujú, ako sa majú správať. Zoznam obsahuje upozornenia napríklad na to, že hostia nemajú dovolené prebaľovať batoľatá priamo na stole, či musia dbať na to, aby kočíkom neprekážali ostatným návštevníkom. Reakcia verejnosti na seba nenechala dlho čakať na podnik sa spustila vlna kritiky. Majitelia Marthy´s Kitchen boli obvinení z diskriminácie rodín s deťmi a bezohľadnosti. Okrem negatívnych reakcií sa však našlo aj množstvo pozitívnych a mnohí ľudia sa túto reštauráciu rozhodli navštíviť práve pre jej asertívny a netradičný prístup.

Marthy´s Kitchen pritom rozhodne nie je jediný podnik, ktorý sa uchýlil k takémuto kroku. Podobné pravidlá zaviedli reštaurácie z celého sveta. Napríklad pred niekoľkým rokmi istý taliansky podnik dokonca úplne zakázal vstup pre deti mladšie ako 10 rokov. Jeden z posledných prípadov, ktoré takto zarezonovali, sa nedávno udial v americkom štáte Georgia. Majiteľ jednej reštaurácie zaúčtoval rodine s deťmi poplatok vo výške 50 dolárov za to, že deti boli počas ich návštevy príliš hlučné. Na mieste je otázka, ako by majiteľ podniku reagoval, keby deti ešte niečo aj nechtiac poškodili.


V ktorej poisťovni si môžete uzatvoriť najlacnejšie poistenie domácnosti? Odpoveď vám dá naša online kalkulačka poistenia domu a domácnosti. Poistite svoje bývanie pohodlne a za tú najlepšiu cenu!