0948 197 625
0918 462 422
0911 696 920
Facebook
LinkedIn

PO-PIA: 08:00-17:00

Viete, na čo si treba dať pozor pri výbere poistenia?

26.05.2020 | Autor: Katarína Zelinková

Existuje poistenie, na ktoré sa môžete vždy spoľahnúť? Faktom je, že nech si už vyberáte akýkoľvek typ poistenia, vždy máte na výber z množstva ponúk. Poradíme vám, ako si vybrať takú, ktorá najlepšie zodpovedá vašim požiadavkám.

Výber poistenia sa neoplatí uponáhľať. Množstvo klientov robí chybu v tom, že sa orientuje vždy len podľa ceny. Poistenie je však jedným z produktov, pri ktorých váš šetrenie môže niekedy vyjsť veľmi draho. Či už si vyberáte poistenie auta, majetku alebo sa chcete chrániť na dovolenke, poistné produkty sú zložené z viacerých zložiek a každú z nich by ste mali zvážiť. Znie to síce komplikovanie, v skutočnosti to však také náročné nie je. Základom je ujasniť si, čo od poistenia chcete. Pri výbere teda nezohľadňujte iba cenu produktu, ale hlavne to, ako zodpovedá vašim potrebám a požiadavkám. Pretože rozdiely medzi jednotlivými ponukami nie sú iba v cene, ale aj v rozsahu poistného krytia. To znamená, že často býva rozdiel vo výške poistného iba pár eur, pritom každá z ponúk má úplne odlišný rozsah poistnej ochrany.

Šetrenie sa neoplatí, porovnávanie áno

Práve preto sa poistenie oplatí porovnávať a vyberať s rozumom. To vám zaručí, že si nakoniec zvolíte také poistenie, ktoré vás zaručene podrží pri akejkoľvek poistnej udalosti. O tom, prečo sú klienti so svojou poistkou nespokojní, sme písali v našom predchádzajúcom článku. A presne tomu sa môžete veľmi ľahko vyhnúť tak, že sa pri výbere vášho poistenia nebudete orientovať iba podľa jedného aspektu, akým je napríklad cena. Prinášame vám niekoľko praktických rád, na čo by ste sa  pri výbere konkrétneho typu poistenia mali zamerať.

Povinné zmluvné poistenie

 • Vždy sa oboznámte s výškou limitov poistného krytia.
 • Všímajte si, čo je súčasťou základného balíka poistenia. Zahŕňa základné krytie aj asistenčné služby alebo poistenie sedadiel, prípadne iné bonusy?
 • Zamerajte sa aj na pripoistenia, ktoré daná ponuka zahŕňa, a vyberajte si tie, ktoré naozaj potrebujete. Ak nejazdíte po cestách, kde sa často pohybuje lesná zver, pripoistenie stretu so zverou pre vás bude zbytočné. V prípade, že často absolvujete dlhé trasy alebo jazdíte do zahraničia, rozšírenú asistenciu by ste do svojej zákonnej poistky mali určite zahrnúť. Podobným spôsobom sa snažte prehodnocovať aj ostatné doplnkové poistenia.
 • V poistných podmienkach sa zamerajte aj na výluky z poistenia a tiež si preštudujte, či zvolená poistka platí aj v iných krajinách Európy, prípadne mimo Európy.
 • Zvažujte aj značku poisťovne. Čo všetko sa dá v danej poisťovni vybaviť online? Aké bonusy a výhody poskytuje svojim klientom? Aké má referencie?

Havarijné poistenie

 • Pri výbere zohľadňujte vek vozidla. V prípade, že vlastníte nové vozidlo, havarijnú poistku by ste nemali opomenúť. Pri starších vozidlách strednej triedy je výhodnejšie staviť na PZP s výhodnou kombináciou pripoistení.
 • Všímajte si poistné limity a tiež stanovenú výšku spoluúčasti.
 • Vždy sa oboznámte s rozsahom poistného krytia a rozlišujte, čo zahŕňa základný balík a aké riziká si musíte pripoistiť. Ak napríklad bývate v lokalite, kde sa blízkosti často pohybujú hlodavce, ktoré môžu poškodiť vaše auto, overte si, či škody od hlodavcov kryje už základný balík havarijnej poistky alebo si musíte zvoliť pripoistenie.
 • V prípade, že vaše auto parkujete vonku pred domom alebo na sídliskovom parkovisku, zvoľte si také poistenie, ktoré má vysoké limity pri rizikách vandalizmu a krádeže.
 • Rovnako ako pri PZP, aj tu je dôležité zohľadniť značku poisťovne. Niektorí poisťovatelia ponúkajú navyše zľavy za uzatvorenie kombinácie PZP a havarijného poistenia, prípadne iných typov poistení.Poistenie domu a domácnosti

Poistenie domu a domácnosti

 • Pri poistení majetku je veľmi dôležité vyhnúť sa podpoisteniu, teda výberu takého poistenia, pri ktorom je poistná suma výrazne nižšia, než je skutočná hodnota poisteného majetku. Je dôležité pravidelne kontrolovaťa aktualizovať vašu poistnú zmluvu a v prípade, že sa hodnota vašej nehnuteľnosti zvýšila, upraviť poistnú sumu aj v zmluve.
 • Ak vlastníte rôzne vedľajšie stavby, ako sú napríklad garáže, kôlne, altánky a pod., nezabudnite poistiť aj tie.
 • Zvážte aj poistenie iných stavebných častí vašej nehnuteľnosti, napríklad solárnych panelov a pod.
 • Poistenie majetku môže zahŕňať aj občiansku zodpovednosť, každá poisťovňa však poskytuje krytie tohto rizika v inom rozsahu. V niektorých poisťovniach toto riziko zahŕňa aj škody, ktoré spôsobíte napríklad na elektrokolobežke,alebo nemajetkovú ujmu. Preto sa pri študovaní poistných podmienok oboznámte aj s tým, aké škody sú v danom poistení kryté v rámci občianskej zodpovednosti. 
 • Zvážte, či si v rámci poistenia nehnuteľného majetku chcete dojednať aj doplnkové poistenie zodpovednosti za škodu z vlastníctva nehnuteľnosti. Budete tak chránený aj v prípade, že prišlo ku škode, ktorá vznikla z vlastníctva poisteného majetku. Ide napríklad o situáciu, keď vytopíte susedov v dôsledku prasknutého radiátoru alebo prasknutia privádzacej hadice k práčke, alebo zo strechy vášho domu spadne škridla na auto.

Cestovné poistenie

 • V prípade, že sa na dovolenke chystáte vykonávať adrenalínové alebo rizikové športy, vo vašej poistke musíte mať zahrnuté aj pripoistenie rizikových športov. Pred uzatvorením poistenia si ešte overte, či dané pripoistenie zahŕňa aj ten typ športu, ktorému sa plánujete venovať.
 • K vycestovaniu do exotických krajín sa môžu viazať nadštandardné poistné podmienky. Napríklad, ak zanedbáte očkovanie, ktoré je pri vycestovaní do takejto krajiny povinné, v prípade poistnej udalosti vám poisťovňa nemusí priznať poistné plnenie.
 • Pri zájazde, ktorý musíte vopred zaplatiť, je dobré zvážiť aj pripoistenie storna.

Neoľutujete, ak si pri výbere poistenia dáte načas a riadne sa informujete o rozsahu poistného krytia, poistných podmienkach a ďalších atribútoch danej poistky. Na to, aby ste získali všetky dôležité informácie však nemusíte prezerať stránky všetkých poisťovní. Všetko podstatné nájdete pri jednotlivých ponukách na porovnaní cien. Aj preto sa poistenie oplatí porovnávať. Vyskúšajte to aj vy!


Vyskúšajte našu kalkulačku pre výpočet cien poistenia a nájdite si tú najlepšiu ponuku rýchlo a pohodlne.