0948 197 625
0918 462 422
0911 696 920
Facebook
LinkedIn

PO-PIA: 08:00-17:00

Koronavírus: Ako bezpečne cestovať na letnú dovolenku?

29.06.2020 | Autor: Katarína Zelinková

Tohtoročná letná dovolenka je výzvou. Dovolenkári sa musia prispôsobiť množstvu prísnych bezpečnostných opatrení, či už pri cestovaní, prechode cez hranice alebo pobyte v ubytovacom zariadení. Pripravili sme pre vás súhrn najdôležitejších informácii.

Turistky s rúškami

Pandémia síce bežný život na chvíľu zastavila, teraz sa už postupne všetko vracia do normálu. Leto je obdobie dovoleniek a zlepšenie situácie v jednotlivých štátoch spolu s otvorením hraníc umožnilo cestovať. Letným dovolenkám tak nič nebráni, je však potrebné byť opatrnejší než kedykoľvek predtým. Všade sa teraz stretnete s opodstatnenými opatreniami, ako sa chrániť pred nákazou. V našom článku sa bližšie pozrieme na to, ako sa pri cestovaní môžete spoľahnúť na cestovné poistenie, na čo sa pripraviť pred vycestovaním do zahraničia a veľa ďalšieho. 

Pomôže cestovné poistenie?

Uzatvorenie poistenia na cesty pred odchodom do zahraničia by malo byť samozrejmosťou. Chráni vás pri úrazoch a iných zdravotných komplikáciách, tiež pri strate batožiny, poškodení majetku tretej osoby a mnohých iných nepríjemnostiach. Na mieste je preto aj otázka, ako vám pomôže, keď sa v zahraničí nakazíte koronavírusom? Všeobecná odpoveď v momentálnej situácii neexistuje, pretože každá poisťovňa vníma toto riziko inak. Dobrou správou však je, že na našom trhu sú aj také poisťovne, ktoré vám preplatia liečebné náklady aj vtedy, keď vám počas vášho pobytu v zahraničí potvrdia ochorenie COVID-19.  Karanténa ja však výnimkou, pretože tá nie je považovaná za zdravotnú starostlivosť. V iných poisťovniach platí to, že akékoľvek ochorenie, ktoré sa počas klientovho pobytu v zahraničí šírilo ako epidémia alebo pandémia, je naďalej zahrnuté vo výlukách. To znamená, že s krytím tohto rizika nemôžete rátať. Stále však platí zásada, že cestovné poistenie nie je zbytočný výdaj a bude vás chrániť pri zdravotných a iných komplikáciách.

Uzatvorenie cestovného poistenia odporúčajú aj zdravotné poisťovne. V prípade, že klientovi bola poskytnutá zdravotná starostlivosť v niektorej z krajín Európskej únie, zdravotná poisťovňa bude hradiť iba tie úkony, ktoré sú klasifikované ako neodkladná zdravotná starostlivosť. Cestovné poistenie pritom zaručí náhradu nákladov v oveľa väčšom rozsahu, ako sú napríklad náklady na prevoz, alebo preplatenie zdravotnej starostlivosti od súkromného lekára či špecialistu.

Čo si treba zistiť pred odchodom do zahraničia?

Pred vycestovaním do ktorejkoľvek krajiny sveta sa vždy dôkladne oboznámte s jej súčasnou situáciou. Bolo vydané odporúčanie do tejto krajiny necestovať alebo ju vaša poisťovňa považuje za rizikovú? Platia v tejto krajine špecifické opatrenia spojené so šírením nákazy koronavírusu? Každá krajina si stanovuje vlastné podmienky pre vstup a následný pobyt turistov na svojom území. Tieto podmienky sa týkajú všetkých procesov od vstupu do krajiny, cez poskytovanie služieb počas ubytovania až po odchod turistov. Znižujú sa kapacity hotelov a tiež sú obmedzené stravovacie, animačné a iné služby. Preto je možné, že kvalita dovoleniek, na akú sú turisti zvyknutí, tento rok nebude samozrejmosťou. Z tohto dôvodu je dôležité si vopred zistiť čo najviac informácii, o opatreniach v krajine, do ktorej cestujete. Ľahko sa môže stať, že vás nepríjemne prekvapia nové pravidlá a obmedzenia, s ktorými ste nerátali. Preto je lepšie byť dopredu pripravený.

Pred vycestovaním si zistite tieto informácie:

 • Vydalo Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúčanie do tejto krajiny necestovať?
 • Považuje danú krajinu poisťovňa, v ktorej máte uzatvorené cestovné poistenie, za rizikovú?
 • Kedy a za akých okolností je potrebné nosiť rúško?
 • Aké opatrenia zaviedol hotel alebo iné ubytovacie zariadenie, v ktorom budete ubytovaný?
 • Aké služby budú fungovať v nezmenenom režime?
 • Budú niektoré služby hotela obmedzené?

Pre zistenie týchto informácii môžete využiť internet, kontaktovať cestovnú kanceláriu alebo priamo správcu ubytovacieho zariadenia. Ak si počas pobytu v zahraničí nebudete niečím istý, kontaktujte asistenčnú službu vašej poisťovne.

Základné zásady, ktoré platia vždy a všade

Letnú dovolenku si chce každý z nás užiť. Tento rok nás však zväzujú opatrenia a tiež rôzne odporúčania, podľa ktorých by sme sa mali správať zodpovedne. Preto je dôležité mať na pamäti tieto základné zásady:

 • Často si umývajte ruky, najmä teplou vodou.
 • Používajte dezinfekciu s obsahom alkoholu.
 • Vyhýbajte sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí.
 • V interiéri noste rúško.
 • Vyhnite sa kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky ochorenia, ako je chrípka alebo nádcha.
 • Vyvarujte sa styku s hospodárskymi a tiež divými zvieratami.
 • Ak sa u vás objavili symptómy, ako sú kašeľ, horúčka či dýchavičnosť, bezodkladne kontaktujte vášho lekára, alebo sa obráťte na úrad verejného zdravotníctva. V prípade, že sa tieto symptómy u vás prejavili počas pobytu v zahraničí, kontaktujte asistenčnú službu poisťovne, ktorá vám poradí, ako ďalej postupovať.
 • Dodržujte nosenie rúšok alebo prekrytie úst a nosa podľa stanovených pravidiel.
 • Riaďte sa podľa ostatných bezpečnostných opatrení.


Neriskujte zbytočne. Do zahraničia vyrazte iba s cestovným poistením!