pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Koronavírus: Ako bezpečne cestovať na letnú dovolenku?

24.06.2021 | Autor: Katarína Zelinková

Podobne ako pri minuloročných dovolenkách, aj tento rok musíme pri cestovaní dodržiavať celý rad bezpečnostných opatrení. Všetko má svoje pravidlá či už cestovanie, prechod cez hranice, alebo aj pobyt v ubytovacom zariadení. V tomto článku nájdete súhrn všetkých dôležitých informácií, ktoré pri cestovaní na dovolenku budete potrebovať.

Turistky s rúškami

Druhá vlna pandémie koronavírusu zasiahla celý svet silnejšie, než sa predpokladalo. S letnými dovolenkami to preto do poslednej chvíle vyzeralo otázne. Situácia sa v mnohých krajinách zlepšuje a výrazne tomu napomáha aj očkovací proces. Aj toto leto tak dovolenky majú zelenú, odporúča sa však dôkladne vyberať dovolenkovú destináciu a uprednostniť skôr bližšie krajiny, ktoré sú označené za nerizikové. Tiež je potrebné situáciu sledovať, pretože v tomto období sa môže rýchlo meniť.

Stále teda platí, že opatrnosť je na prvom mieste. V našom článku sa bližšie pozrieme na to, ako sa pri cestovaní môžete spoľahnúť na cestovné poistenie, na čo sa pripraviť pred vycestovaním do zahraničia a veľa ďalšieho.

Môžete sa spoľahnúť na cestovné poistenie?

Uzatvoriť si poistenie na cesty pred odchodom do zahraničia by malo byť samozrejmosťou. Chráni vás pri úrazoch a iných zdravotných komplikáciách, tiež pri strate batožiny, poškodení majetku tretej osoby a mnohých iných nepríjemnostiach. Na mieste je preto otázka, či vám môže pomôcť, keď sa v zahraničí nakazíte koronavírusom? Zjednodušene sa dá povedať, že poisťovne v súčasnosti kryjú z cestovného poistenia aj riziko ochorenia COVID-19, všetko však má svoje pravidlá. Väčšina poisťovní vám preplatí liečebné náklady vtedy, keď sa nakazíte koronavírusom v krajine, ktorá je označená za menej nebezpečnú.

Ak sa však chystáte vycestovať do destinácie, ktorá je považovaná za rizikovú, zúfať nemusíte. Na slovenskom trhu sú aj poisťovne, ktoré kryjú riziko ochorenia COVID-19 v hociktorej krajine sveta, teda aj v tých rizikových.

V ponuke je rozšírené krytie buď vo forme pripoistenia, alebo ako automatická súčasť vyššieho balíka cestovného poistenia.Takéto nadštandardné krytie zahŕňa nielen preplatenie liečebných nákladov v súvislosti s koronavírusom, ale aj náhradu výdavkov na ubytovanie a stravu, ak budete musieť ostať v karanténe.

V súčasnosti tak máte na výber z viacerých možností, ako si zabezpečiť krytie rizika koronavírusu z cestovného poistenia. Pri vycestovaní do menej nebezpečnej krajiny sa môžete spoľahnúť na klasický variant cestovného poistenia, z ktorého budú kryté bežné liečebné náklady. Upozorňujeme, že v krytí nie je zahrnutá karanténa. Ak cestujete do rizikovej krajiny alebo chcete mať stopercentnú istotu, zvoľte si cestovné poistenie s krytím rizika COVID-19 aj v štátoch, ktoré sú označené za rizikové.

TIP: V našej kalkulačke cestovného poistenia si môžete zvoliť filter, ktorý vám zobrazí iba ponuky s krytím v rizikových krajinách.

Uzatvorenie poistenia na cesty odporúčajú aj zdravotné poisťovne. V prípade, že klientovi bola poskytnutá zdravotná starostlivosť v niektorej z krajín Európskej únie, zdravotná poisťovňa bude hradiť iba tie úkony, ktoré sú klasifikované ako neodkladná zdravotná starostlivosť. Poistenie na cesty pritom zaručí náhradu nákladov v oveľa väčšom rozsahu, ako sú napríklad náklady na prevoz, alebo preplatenie zdravotnej starostlivosti od súkromného lekára či špecialistu.

Čo si treba zistiť pred odchodom do zahraničia?

Pred vycestovaním do ktorejkoľvek krajiny sveta sa vždy dôkladne oboznámte s jej súčasnou situáciou. Bolo vydané odporúčanie do tejto krajiny necestovať alebo je považovaná za rizikovú? Odporúčame sledovať cestovateľský semafor od Ministerstva zahraničných vecí SR, podľa ktorého sa dozviete, akým stupňom rizika je označená krajina, ktorú sa chystáte navštíviť. Tiež podľa neho zistíte, či musíte dodržať karanténu, aké testy je potrebné absolvovať a kto má z týchto opatrení udelenú výnimku. Krajiny, ktoré sú v cestovateľskom semafore označené za zelené, teda menej rizikové, môžu mať aj voľné vstupy, čiže nie je potrebné preukazovať sa negatívnym testom alebo očkovacím preukazom. V každom prípade je potrebné vyplniť registračný formulár s dostatočným časovým predstihom. Každá destinácia má toto pravidlo nastavené inak, niektoré krajiny vyžadujú, aby ste tento formulár vyplnili 24 hodín pred odchodom, iné zasa majú túto lehotu nastavenú na 48 hodín. Stanovené nariadenie je potrebné dodržať, pretože inak vám nebude umožnené odcestovať.

Tiež je dobré si overiť, či v danej destinácii platia špecifické opatrenia spojené so šírením koronavírusu. Každá krajina si stanovuje vlastné podmienky pre vstup a následný pobyt turistov na svojom území. Tieto podmienky sa týkajú všetkých procesov od vstupu do krajiny, cez poskytovanie služieb počas ubytovania až po odchod turistov. Znižujú sa kapacity hotelov a tiež sú obmedzené stravovacie, animačné a iné služby. Aj tento rok bude dovolenka v zahraničí vyzerať úplne inak, než sme zvyknutí. Z tohto dôvodu je dôležité si vopred zistiť čo najviac informácii o opatreniach v krajine, do ktorej cestujete. Ľahko sa môže stať, že vás nepríjemne prekvapia nové pravidlá a obmedzenia, s ktorými ste nerátali. Preto je lepšie byť dopredu pripravený.

Pred vycestovaním si zistite tieto informácie:

  • Vydalo Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúčanie do tejto krajiny necestovať?
  • Považuje danú krajinu poisťovňa, v ktorej máte uzatvorené cestovné poistenie, za rizikovú?
  • S akým časovým predstihom musíte vyplniť registračný formulár?
  • Aké sú podmienky vstupu do danej krajiny? Postačuje negatívny PCR test alebo je potrebný očkovací preukaz?
  • Kedy a za akých okolností je potrebné nosiť rúško?
  • Aké opatrenia zaviedol hotel alebo iné ubytovacie zariadenie, v ktorom budete ubytovaný?
  • Aké služby budú fungovať v nezmenenom režime?
  • Budú niektoré služby hotela obmedzené?
  • Je potrebné po návrate zo zvolenej destinácie ísť do karantény?

Pre zistenie týchto informácii môžete využiť internet, kontaktovať cestovnú kanceláriu alebo priamo správcu ubytovacieho zariadenia. Ak si počas pobytu v zahraničí nebudete niečím istý, kontaktujte asistenčnú službu vašej poisťovne.

Poctivú prípravu na dovolenku by ste nemali zanedbať ani vtedy, keď na dovolenku cestujete vlastným autom. V našom článku nájdete všetky potrebné informácie o tom, na čo treba myslieť a na čo by ste nemali zabudnúť.

Zaočkovaní to budú mať o niečo jednoduchšie

Počas minuloročnej dovolenkovej sezóny sa vývoj vakcín ešte len začínal. Dnes už naplno prebieha očkovací proces v celej Európskej únii a ostatných krajinách sveta. Vakcinácia so sebou priniesla nielen mieru istoty, ale aj zmiernenie niektorých opatrení pre zaočkovaných cestujúcich. Pred vstupom do niektorých krajín je potrebné preukázať sa buď negatívnym PCR alebo antigénovým testom s vopred určenou dobou platnosti. Zaočkovaní turisti testovanie absolvovať nemusia, stačí, keď sa preukážu očkovacím preukazom. Taktiež pre nich platí výnimka z povinnej karantény pri návrate z niektorých krajín.

Dobré vedieť: V súvislosti s novou testovacou stratégiou bol výrazne zredukovaný počet odberných antigénových miest. Ak sa spoliehate na možnosť antigénového testovania pred odchodom a po príchode z dovolenky, dopredu si overte, ktoré odberné miesta sú vo vašom meste alebo okolí stále dostupné.

Základné zásady, ktoré platia vždy a všade

Letnú dovolenku si chce každý z nás užiť. Aj tento rok nás však zväzujú opatrenia a tiež rôzne odporúčania, podľa ktorých by sme sa mali správať zodpovedne. Preto je dôležité mať na pamäti tieto základné zásady:

  • Často si umývajte ruky, najmä teplou vodou.
  • Používajte dezinfekciu s obsahom alkoholu.
  • Vyhýbajte sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí.
  • V interiéri noste rúško alebo respirátor.
  • Vyhnite sa kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky ochorenia, ako je chrípka alebo nádcha.
  • Vyvarujte sa styku s hospodárskymi a tiež divými zvieratami.
  • Ak sa u vás objavili symptómy, ako sú kašeľ, horúčka či dýchavičnosť, bezodkladne kontaktujte vášho lekára, alebo sa obráťte na Úrad verejného zdravotníctva. V prípade, že sa tieto symptómy u vás prejavili počas pobytu v zahraničí, kontaktujte asistenčnú službu poisťovne, ktorá vám poradí, ako ďalej postupovať.
  • Dodržujte nosenie rúšok alebo prekrytie úst a nosa podľa stanovených pravidiel.
  • Riaďte sa podľa ostatných bezpečnostných opatrení.


Neriskujte zbytočne. Do zahraničia vyrazte iba s cestovným poistením!