27.01.2022 | Autor: Katarína Zelinková
Cestovné poistenie je samozrejmosťou pre každého dovolenkára. Nie je to nákladná položka a ak máte správne poistené všetky riziká, v nepredvídateľných okamihoch vás môže finančne veľmi účinne podržať. V posledných rokoch však stúpa počet uzavretých celoročných poistení. Prečo je tomu tak a pre aké situácie sa celoročné poistenie oplatí viac než jednorazové? Menujeme tri prípady, pri ktorých sa vám určite vyplatí ho mať.
Ak idete na dvojtýždňovú dovolenku ako štvorčlenná rodina do krajiny v Európe a nikam sa už počas roka nechystáte, jednorazové cestovné poistenie stačí. Ak cestujete mimo Európu, je potrebné poistenie pokrývajúce celý svet. Zistite si tiež, čo všetko vám doň spadá – poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti, adrenalínové športy, storno zájazdu, chronické ochorenia a podobne je zväčša nutné pripoistiť. Akonáhle si pridáte ďalšie zahraničné dovolenky – lyžovačky v Alpách, zahraničné festivaly, prípadne predĺžené víkendy mimo Slovenska, oplatí sa viac celoročné poistenie. Vysvetľuje Vladimír Cvik: „Pri viacerých cestách do zahraničia v priebehu roka a výbere celoročného cestovného poistenia môže úspora na cene predstavovať aj desiatky eur. Okrem cenového hľadiska v prípade častejšieho pobytu v zahraničí je tu aj fakt, že uzatvorením celoročného poistenia s vhodnou kombináciou rizík nemusia klienti strácať čas hľadaním jednorazového poistenia na každú konkrétnu cestu. Jednoducho tak ušetria nielen peniaze, ale tým, že na poistenie nemusíte myslieť pred každou cestou, aj čas.„
Hoci je v súčasnosti situácia dosť ovplyvnená pandémiou koronavírusu, cestovanie to úplne nezastavilo. Dá sa povedať, že je oproti minulosti omnoho voľnejšie a rastie tiež životná úroveň v našich končinách, čo je odpoveďou na otázku, prečo čoraz viac ľudí siaha práve po celoročnom cestovnom poistení. Jednoducho, vypláca sa už pri dvoch dovolenkách ročne.
Otvorené hranice schengenského priestoru lákajú k jednorazovým nákupom najčastejšie v Rakúsku, Poľsku či Maďarsku. Neodporúčame sa ani pri takýchto rýchlych nákupoch spoliehať na svoje šťastie. Stačí chvíľa a riešite zranenie následkom pošmyknutia, pádu, autonehody, prípadne krádež hotovosti či zodpovednosť za škodu. Necestujte teda za nákupmi bez poistenia, nestojí to za to.
V takomto prípade vôbec nepremýšľajte. Hoci vo svojej zdravotnej poisťovni si môžete zriadiť Európsky zdravotný preukaz poistenia, ten je určený len na akútne ošetrenie v krajinách EÚ a na Islande, vo Švajčiarsku, Lichtenštajnsku, Srbsku či Nórsku, a to len v zdravotných zariadeniach zaradených v danom štáte do systému verejnej zdravotnej starostlivosti. Rôzne doplatky za lieky, prevoz, hospitalizácie toto poistenie nepokrýva. Pri pravidelných pracovných cestách za hranice je teda ročné cestovné poistenie výhodná položka, ktorá vám môže doslova zachrániť krk.
Myslite však na to, že celoročné poistenie má určenú maximálnu hranicu nepretržitého pobytu v zahraničí pre jednu cestu. U rôznych poisťovní sa to líši, niektoré majú 30 dní, iné 45 alebo 90 dní. Znamená to, že ak chcete byť v zahraničí dlhodobo, takéto poistenie je nutné po dosiahnutí danej doby obnoviť alebo vybrať celoročný variant s dlhodobým pobytom. Môžete zvážiť aj jednorazové poistenie na presne určený čas pobytu za hranicami. Na druhej strane, v rámci celoročného poistenia nie je obmedzený počet poistných udalostí, ste teda krytí neustále počas každej jednej cesty.