pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Komu vyplatí poisťovňa poistné plnenie pri škode na vinkulovanej nehnuteľnosti?

29.01.2021 | Autor: Katarína Zelinková

Máte nárok na vyplatenie poistného plnenia, aj keď je vaša nehnuteľnosť vinkulovaná? V našom článku sme sa pozreli na to, komu bude v takomto prípade priznaná náhrada škody.

dokumenty na stole

Jednou z podmienok pre načerpanie hypotekárneho úveru pri kúpe nehnuteľnosti je mať založenú nehnuteľnosť poistenú. Banka bude následne požadovať aj zriadenie vinkulácie, na základe ktorej bude mať nárok na poistné plnenie. Znamená to, že v prípade poistnej udalosti bude náhrada škody vyplatená banke?

Čo je to vinkulácia?

Vinkulácia predstavuje obmedzenie nejakého práva, napríklad dispozičného práva k cenným papierom, vkladom alebo rôznym pohľadávkam. V prípade poistenia ide o obmedzenie práva na poistné plnenie. Ak si klient berie v banke hypotekárny úver na dom, byt či inú nehnuteľnosť, bude ju musieť poistiť a uzatvorené poistenie majetku aj vinkulovať. V praxi to vyzerá tak, že si poistenie nehnuteľnosti uzatvorí, uhradí poistné a poisťovňa mu potom potvrdí vinkuláciu.

Keď potom nastane poistná udalosť, poisťovňa je povinná zaslať poistné plnenie najskôr banke, ktorá ho potom poskytne klientovi. Niektoré banky majú tieto pravidlá upravené napríklad tak, že škody do určitej výšky sú vyplatené priamo klientovi a poistné plnenie vo väčšej sume je poukázané finančnej inštitúcii. Iné banky zasa môžu rozhodnúť o vyplatení náhrady škody v prospech poisteného.

Banner s maskotom

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti by ste nemali zanedbať

Aj napriek tomu, že v prípade hypotekárneho úveru je poistenie nehnuteľnosti povinné, určite by ste sa nemali uspokojiť s hocijakou ponukou. Na danú poistku síce bude viazaná vinkulácia, v konečnom dôsledku však bude chrániť vašu nehnuteľnosť. Máme pre vás pár tipov, ako si vybrať správne poistenie majetku:

  • Pri vinkulácii je potrebné mať nehnuteľnosť poistenú proti živlom, medzi ktoré patrí oheň, búrlivý vietor, povodeň a podobne. Je však dobré poistiť sa aj proti ostatným rizikám, napríklad mať v zmluve uvedené riziko lúpež, vandalizmus a ďalšie.
  • Majetok si poisťujte komplexne, teda neuzatvárajte si iba poistenie bytu či domu, ale aj domácnosti. Budete tak chrániť nielen váš dom, byt alebo inú stavbu, ale aj to, čo máte v nej.
  • Nezabudnite ani na poistenie zodpovednosti, ktoré si môžete uzatvoriť v rámci poistenia nehnuteľnosti a tiež aj poistenia domácnosti. Poistka vás bude chrániť vtedy, keď zo strechy vášho domu spadne halda snehu na susedove auto alebo v prípade, keď váš pes poškodí majetok tretej osoby. Poistenie zodpovednosti v niektorých poisťovniach kryje aj škody, ktoré spôsobíte tretej osobe počas jazdy na bicykli či elektrokolobežke.
  • Porovnávajte viacero ponúk. Je možné, že banka, ktorá vám poskytne hypotéku, vám bude ponúkať aj poistenie majetku. To však nemusí byť pre vás najvýhodnejšie, pretože pôjde o ponuku len jednej poisťovne. Preto využite naše porovnanie cien poistenia domu a domácnosti a rýchlo získate prehľad o tom, ktorá poisťovňa vám dá takú ponuku, ktorá bude kryť všetky vami požadované riziká. A za tú najlepšiu cenu.
  • Vyhnite sa podpoisteniu. Ak vašu nehnuteľnosť budete mať poistenú na nižšiu sumu, než je jej skutočná hodnota, v prípade totálneho zničenia vám poisťovňa vyplatí iba tú sumu, na ktorú bol váš dom či byt poistený. Preto vašu poistnú zmluvu aj pravidelne aktualizujte. Hodnota nehnuteľnosti sa môže časom zmeniť, napríklad pri renovácii alebo prestavbe sa môže zvýšiť.
  • Pred uzatvorením zmluvy a uhradením poistného si pozorne preštudujte poistné podmienky. Oboznámte sa s rozsahom vášho poistenia, poistnými limitmi a výlukami. 

Proces získania hypotéky je v mnohých prípadoch náročný a komplikovaný, pretože je s ním spojené množstvo papierovačiek. Na konci tohto procesu však na vás čaká vaše vlastné bývanie, ktoré určite stojí za to. Preto sa oplatí poistenie bytu, domu a tiež aj domácnosti vyberať s rozumom a zodpovedne, pretože ide o váš domov. A ten si zaslúži tú najlepšiu ochranu. A práve tú vám pomôžeme nájsť. Vyskúšajte našu šikovnú kalkulačku pre porovnanie cien poistenia domu a domácnosti a sami sa presvedčíte o tom, že ideálna ponuka existuje aj pre vás. Poistite si váš domov pohodlne, výhodne a kompletne online.


Porovnajte si ceny poistenia nehnuteľnosti a domácnosti a uzatvorte si najvýhodnejšie poistenie majetku rýchlo a pohodlne!