pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Kam sa oplatí ísť na výlet alebo dovolenku počas jesene?

19.09.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Letná dovolenková sezóna sa už skončila. To však neznamená, že cestovaniu odzvonilo. Práve naopak, niektoré destinácie je najlepšie navštíviť práve na jeseň. V tomto článku vám dáme pár tipov na perfektný jesenný výlet alebo dovolenku.

ružová ulica v Lisabone

Viedeň, Rakúsko

Ak máte chuť vidieť zaujímavé mesto, no zároveň nechcete cestovať príliš ďaleko, vyberte sa do Viedne. Rakúska metropola sa nachádza iba necelých 70 kilometrov od našich hraníc a pohodlne sa do nej dostanete autom, vlakom, autobusom a tiež aj loďou. A čo sa v tomto meste dá robiť? Môžete si tu prezrieť rôzne zaujímavé múzeá alebo nákupné centrá, vychutnať si jedlo v kvalitných reštauráciách a tiež si užiť bohatý kultúrny a aj nočný život. Viedeň sa pravidelne umiestňuje na prvých priečkach v rebríčku najlepších miest na život, a to zaslúžene.

Budapešť, Maďarsko

Hlavné mesto susedného Maďarska sa od našich hraníc nachádza trochu ďalej, no cestu tam zvládnete približne do troch hodín. Metropola našich južných susedov rozhodne nesklame nikoho, kto má rád veľké mestá so všetkým, čo k nim patrí. Núdza tu nie je o historické a kultúrne pamiatky, obchody, reštaurácie, bary, divadlá a ďalšie zaujímavé miesta. Za zmienku určite stojí aj Margitin ostrov, kde si počas príjemných jesenných dní môžete oddýchnuť pri pikniku, alebo si zajazdiť na bicykli či korčuliach.

Lisabon, Portugalsko

Hlavné mesto Portugalska poteší každého, kto má rád príjemné teplé počasie a atmosféru historického mesta. V lete tu turistov potrápia vysoké teploty, preto je lepšie toto miesto navštíviť niekedy počas jesene. Odporúčame absolvovať prehliadku mesta so sprievodcom, ktorý vám predstaví jeho celú históriu. Môžete sa spoľahnúť na to, že tu nájdete množstvo reštaurácií s tradičnými španielskymi jedlami a tiež bohatý nočný život na legendárnej Rua Cor de Rosa, čo v preklade znamená ružová ulica. Ako už názov napovedá, ide o mestskú uličku, ktorá má ružový chodník. Nájdete tu množstvo barov a iných nočných podnikov, kde sa môžete zabaviť.

Dubrovník, Chorvátsko

Obľúbená dovolenková destinácia má čo ponúknuť aj po skončení letnej sezóny. Odporúčame návštevu mesta Dubrovník, v ktorom sa ani na jeseň nebudete musieť naobliekať. Vychutnať si tu môžete mestský život so všetkým, čo k nemu patrí. Popri impozantných kultúrnych pamiatkach tu nájdete kvalitné gastro, ktoré nesklame ani tých najnáročnejších. Okrem toho sa tu každý rok v októbri koná gastronomický festival Good Food Festival a filmové podujatie Dubrovnik Film Festival.

Rím, Taliansko

Keď sa na jeseň vyberiete do Ríma, nemusíte sa báť, že vás zastihne pochmúrne počasie. V období od septembra do novembra sa teploty cez deň pohybujú okolo dvadsiatich stupňov, čo je ideálne pre prechádzky po meste. V septembri sa v tomto meste konajú rôzne kultúrne a umelecké festivaly, v októbri a novembri si na svoje prídu milovníci vína. Keďže počas týchto dvoch mesiacov prebieha zber a spracovanie úrody, môžete si sem prísť užiť rôzne ochutnávky vína alebo vínne festivaly. Ak sa do Ríma rozhodnete ísť až koncom novembra, pripravené budú už aj vianočné trhy bez mrazivého počasia.

Barcelona, Španielsko

Toto populárne španielske mesto je v lete natrieskané turistami. Ak nemáte radi davy ľudí a tlačenice, odporúčame do Barcelony zavítať v jesennom období. Okrem príjemných teplôt sa môžete spoľahnúť na to, že tu prší len veľmi zriedka, približne štyri alebo šesťkrát za mesiac. V tomto meste nebude sklamaný nikto, kto má rád kultúru a umenie, tiež si prídu na svoje aj milovníci dobrého jedla alebo nočného života. Podobne ako v ostatných európskych väčších mestách, aj v Barcelone sa na jeseň konajú rôzne zaujímavé festivaly. V októbri môžete navštíviť medzinárodný filmový festival a v novembri zasa medzinárodný jazzový festival.

TIP: Chladnejšie počasie vám nevadí? Vyberte sa do krajín, kde môžete pozorovať polárnu žiaru. Jeseň a zima sú ideálne obdobia na jej pozorovanie.

Brusel, Belgicko

Hoci je Brusel zaujímavou destináciou, davy turistov tu počas jesene určite nestretnete. V porovnaní s Barcelonou alebo Rímom je v tomto meste o niečo chladnejšie a častejšie tu prší, stále však ide o teploty, ktoré sú ideálne na prehliadky rôznych pamiatok a objavovanie mesta. Za zmienku určite stojí miestna gastronómia, ktorá je vďaka originálnym vafliam, čokoláde a pivu známa po celom svete. Ak chcete navštíviť príjemné mesto, v ktorom niečo zaujímavé uvidíte a môžete sa dobre najesť, Brusel je ideálna voľba.

Madeira, Portugalsko

Táto portugalská oblasť je známa aj ako „Perla Atlantiku“, pretože tu nájdete pôsobivú prírodu. Môžete sa tu vydať na prechádzku alebo túru do lesa či k útesom a vychutnať si neopozerané výhľady. Madeira je známa aj výrobou kvalitného vína a veľmi pokojnou atmosférou. Teploty sa tu na jeseň pohybujú od 22 do 27 stupňov, čo je ideálne počasie nielen pre túru, ale aj posedenie v dobrej reštaurácii s výhľadom na more.

Čítajte viac: Jeseň je ideálne obdobie na naplánovanie zimnej dovolenky. Čo takto ju stráviť v dedinke Santa Clausa? Prečítajte si, kde sa nachádza a čo všetko tam môžete vidieť.

Kanárske ostrovy, Španielsko

Ak si chcete jesennú dovolenku či výlet užiť pri nejakom športe alebo zaujímavej aktivite, vyrazte na Kanárske ostrovy. Môžete tu surfovať, hrať golf či venovať sa trekkingu. Okrem toho sa táto oblasť pýši kvalitne vybudovanými cyklotrasami, preto si na svoje prídu aj cyklisti či milovníci kolieskových korčúľ. Kanárske ostrovy sú každoročne cieľom státisícov turistov, preto sa spoľahnite na to, že tu nájdete kvalitné hotely a všetky ďalšie služby.

Bez cestovného poistenia ani na krok

Všetky destinácie, ktoré sme vám v tomto článku predstavili, sú nepochybne veľmi lákavé. Ale nepríjemnosti v podobe zdravotných ťažkostí či iné problémy vás môžu zastihnúť kdekoľvek. Preto odporúčame, aby ste si pred vycestovaním vždy uzatvorili cestovné poistenie. Vďaka nemu budete mať nárok na krytie liečebných nákladov v prípade ochorenia, úrazu či iných komplikácií. Z tohto poistenia je hradené aj ošetrenie v súkromných zdravotníckych zariadeniach a prevoz späť na Slovensko.

Nezabudnite na to, že poistenie do zahraničia vás môže chrániť aj v prípade ďalších nepríjemností, ako je napríklad strata, poškodenie alebo krádež osobných vecí či dokladov. Najmä vo veľkých mestách je veľká pravdepodobnosť, že natrafíte na vreckových zlodejov, preto sa určite oplatí chrániť svoje osobné veci. V prípade, že sa na dovolenke plánujete venovať rizikových športom, určite do svojho cestovného poistenia zaraďte aj pripoistenie športu a úrazové poistenie. V neposlednom rade nezabudnite na poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré vás zachráni, ak nechtiac spôsobíte škodu napríklad v hoteli, reštaurácii či múzeu. Tiež je dobré mať aj poistenie storna, ktoré vám pomôže v prípade, že budete musieť zrušiť zaplatené ubytovanie, letenky, lístky na vlak, autobus alebo celý zájazd.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie nájdete pomocou našej online kalkulačky. Stačí vyplniť základné údaje a zvoliť si, aké riziká má vaša poistka kryť. Následne si na vygenerovanom porovnaní cien ľahko vyberiete takú cestovnú poistku, ktorá zahŕňa všetko, čo potrebujete. Následný proces je veľmi jednoduchý, stačí uzatvoriť poistnú zmluvu a uhradiť poistné. Všetky potrebné dokumenty vám budú doručené na e-mail, ktorý ste zadali pri uzatvorení poistenia. Odporúčame, aby ste si poznačili číslo na asistenčnú službu vašej poisťovne a mali ho vždy po ruke. Cestovné poistenie síce nezabráni tomu, aby sa vám stal úraz či iná nepríjemnosť, ale môže vás ušetriť od vysokých výdavkov. Preto je jedným zo základných zásad bezpečného a pohodlného cestovania.


či už sa vyberiete do Lisabonu, Dubrovníka, Viedne alebo iného mesta, cestovné poistenie by vám určite nemalo chýbať. Vybavte si ho cez naše online porovnanie cien a určite ušetríte!