pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Tip na výlet: Najlepšie múzeá v Európe

09.08.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Chceli by ste vidieť niečo zaujímavé? V Európe nájdete množstvo múzeí, ktoré vám vyrazia dych. Zostavili sme pre vás zoznam tých, ktoré sa naozaj oplatí vidieť.

Kostra dinosaura v londýnskom múzeu

The British Museum, Londýn

Toto londýnske múzeum, ktoré je venované ľudskej histórii a kultúre, je považované za jedno z najlepších múzeí na svete. Jeho stála expozícia zahŕňa vyše 8 miliónov artefaktov a diel, ktoré zachytávajú ľudskú existenciu. Jednotlivé exponáty pochádzajú zo všetkých kontinentov a dokumentujú ľudskú kultúru od jej počiatkov až po súčasnosť.

Museo Nacional del Prado, Madrid

Ak máte radi umenie, toto múzeum by ste určite mali vidieť. Jeho zbierka je považovaná za jednu z najlepších a najimpozantnejších na svete. Návštevníci si tu môžu prezrieť umelecké diela, ktoré boli vytvorené už v 12. storočí a neskôr. Okrem toho sú tu vystavené aj sochy, tapisérie a veľa ďalších umeleckých výtvorov. Či už patríte medzi milovníkov umenia, alebo si len chcete dopriať nejaký kultúrny zážitok, toto múzeum by ste nemali vynechať.

Mouseio Akropolis, Atény

Ak by ste v Európe mohli navštíviť iba jedno veľké múzeum, mali by ste si vybrať práve toto. Archeologické múzeum Akropolis sústreďuje exponáty z náleziska zvaného Akropola, ktoré sa nachádza v Aténach. Nájdete tu artefakty z každej skaly a okolitých svahov, ktoré pochádzajú z doby bronzovej a tiež z rímskeho a byzantského Grécka.

Ďalšie tipy na výlet: Prečítajte si, aké zaujímavé festivaly sa konajú v rôznych európskych krajinách. Či už milujete hudbu, umenie, dobré jedlo, alebo víno, určite nájdete také podujatie, ktoré vás zaujme.

Dom Anny Frankovej, Amsterdam

Anna Franková patrí medzi najznámejšie obete holokaustu. Preslávila sa tým, že si v tajnom úkryte, kde sa ukrývala so svojou rodinou, písala denník, ktorý bol rok po jej smrti vydaný knižne. Jej príbeh nemá šťastný koniec, no je dôležité si ho pripomínať. Napríklad tak, že navštívite dom, v ktorom jej rodina našla dočasné útočisko predtým, než ich jedného dňa objavili nacisti. Jednoznačne pôjde o silný a emotívny zážitok.

Centre national d´art et de culture Georges-Pompidou, Paríž

Názov tohto múzea sa do slovenčiny prekladá ako Pompidouovo centrum a môžete tu nájsť najväčšiu zbierku moderného umenia v Európe. Čaká tu na vás vyše 200 000 umeleckých diel, od slávnych umelcov dvadsiateho storočia a tiež od tých súčasných. Zároveň tu nájdete svetoznámu sochu Horizontal od Alexandra Caldera, ktorá je vysoká necelých 8 metrov a reprezentuje bilančnú dosku. Pompidouovo centrum patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá v Paríži a každý rok sa do neho vyberie vyše 5 miliónov ľudí. Je dobré vedieť, že v období od novembra do marca je každú prvú nedeľu v mesiaci vstupné zadarmo.

Strandagaldur, Island

Toto pozoruhodné múzeum bolo otvorené v roku 2000 a je zamerané na históriu islandskej ezoteriky, folklóru a čarodejníctva. Na návštevníkov tu medzi exponátmi čakajú rôzne čarodejnícke pomôcky a predmety, ktoré Islanďania používali pri mágii. Tiež tu nájdu aj veľa informácií z histórie honu na čarodejnice, rodokmene čarodejníc a tiež ich odporcov. Múzeum každého návštevníka vyzýva, aby sa zamyslel nad tým, či náhodou nie je príbuzným niektorej z čarodejníc.

ABBA The Museum, Štokholm

Asi veľmi ťažko nájdete niekoho, kto by nepoznal legendárnu skupinu ABBA. Fanúšikovia tejto skupiny nájdu v Štokholme múzeum, ktoré je celé venované tejto hudobnej legende. Budete sa cítiť, akoby ste sa preniesli do roku 1970, kedy bola táto skupina na vrchole svojej slávy. Nájdete tu nielen všetko o histórii tohto interpreta, ale môžete si vyskúšať aj rôzne interaktívne aktivity, napríklad si aj zaspievať nejakú pieseň priamo na pódiu.

voskové figuríny členov skupiny Abba

Albertina, Viedeň

Jedno z celosvetovo známych múzeí umenia nájdeme hneď vedľa našich hraníc. Ak zvažujete výlet do Viedne, múzeum Albertina si určite zaraďte na zoznam miest, ktoré navštívite. Môžete si tu prezrieť originálne izby Habsburgovcov, ktoré sú dodnes zachované v pôvodnej podobe. Okrem toho tu nájdete rôzne obrazy, maľby, fotografie či sochy z tradičného alebo súčasného umenia. Pri plánovaní vašej návštevy nezabudnite na to, že Albertina pozostáva z dvoch múzeí, pričom jedno je zamerané na históriu a druhé na moderné umenie. Sú od seba vzdialené asi len 10 minút a môžete si vybrať, či navštívite obidve, alebo iba jedno.

Rijksmuseum, Amsterdam

Milovníci holandskej kultúry by toto miesto rozhodne nemali vynechať. Ide o národné holandské múzeum, v ktorom sa návštevníci podrobne zoznámia s umeleckými dielami od holandských umelcov. Prezrieť si tu môžu vyše 8 000 exponátov, medzi ktoré patria nielen obrazy, ale aj sochy a ďalšie umelecké výtvory. Okrem toho tu môžu využiť rôzne vzdelávacie programy, ktoré sú navrhnuté nielen pre tých najmenších, ale aj dospelých.

TIP: Zaujíma vás holandská kultúra? Prečítajte si, prečo by ste mesto Zaanstad určite mali navštíviť.

Natural History Museum, Londýn

Britská metropola je domovom jedného z najlepších prírodovedeckých múzeí na svete. Na návštevníkov tu čaká rozsiahla zbierka exponátov z rôznych oblastí prírodnej histórie, napríklad z botaniky, mineralógie, zoológie, paleontológie či entomológie. Okrem toho sa pod záštitou tejto inštitúcie realizuje rozsiahly výskum zahŕňajúci taxonómiu a konzervovanie. V tomto múzeu naozaj každý nájde niečo, čo ho zaujme, či už pôjde o kostry dinosaurov, vzorky minerálov, alebo ukážky pôvodného obydlia neandertálcov.

Vītolnieki, Riga

V blízkosti lotyšskej metropoly nájdete jedno z najstarších open-air múzeí. Konkrétne ide o etnografické múzeum, ktoré sa nachádza v prírode, blízko jazera Jugla. Nachádza tu až 118 tradičných domčekov a iných stavieb, kde sa dozviete všetko o pôvodných lotyšských remeslách, a tiež napríklad aj o rybárčení, farmárčení alebo výrobe tradičných ozdôb. Najvhodnejší čas na návštevu tohto múzea je v období od mája do septembra, pretože tu uvidíte aj hrané scénky a rekonštrukcie diania z lotyšskej histórie.

Nezabudnite na poistenie zodpovednosti

Ach chcete navštíviť niektoré z múzeí, ktoré spomíname v tomto článku, budete musieť vycestovať za hranice našej krajiny. Pri každom takomto výlete by ste mali mať uzatvorené cestovné poistenie, ktoré kryje predovšetkým náhle ochorenie alebo úraz. V rámci tohto poistenia si môžete uzatvoriť rôzne doplnkové poistenia, ktoré kryjú ďalšie riziká nesúvisiace so zdravotnými komplikáciami. Jedným z nich je pripoistenie zodpovednosti za škodu, ktorúé by ste pri návšteve múzeí a ďalších kultúrnych inštitúcií určite mali mať. Zaručí vám nárok na preplatenie škody, ktorú nechtiac môžete spôsobiť pri návšteve múzea, napríklad keď poškodíte nejaký exponát či zariadenie. Poistná ochrana sa bude vzťahovať aj na vaše deti, ak si uzatvoríte rodinný variant cestovného poistenia s pripoistením zodpovednosti za škodu.

Pri výbere najvýhodnejšieho poistenia do zahraničia odporúčame, aby ste si nevyberali len podľa ceny, ale všímajte si aj poistné limity. Vyššie balíky cestovného poistenia majú spravidla vyššie poistné limity a zahŕňajú aj asistenčné služby vo väčšom rozsahu. Samozrejme, nezabudnite ani na ďalšie pripoistenia, ktoré môžu chrániť vašu batožinu, kryť riziko COVID-19, rizikové športy či storno zájazdu. Čím komplexnejšie bude vaše zvolené poistenie, tým väčšiu istotu a pohodu pri cestovaní budete mať.

Využite našu kalkulačku poistenia do zahraničia, ktorá vám porovná ponuky od viacerých poisťovní. Vďaka tomu si určite ľahko vyberiete také cestovné poistenie, ktoré vám zaistí tú najlepšiu ochranu.


Ako cestovať v pohode a s istotou? Predsa s cestovným poistením, ktoré si cez našu kalkulačku môžete dojednať kompletne online!